Wiadomości z Sosnowca

Energia odnawialna - źródła pozyskiwania i jej zalety

  • Dodano: 2019-08-05 16:00

Ropa naftowa, węgiel czy gaz to bogactwa naturalne Ziemi, których posiadamy skończoną ilość. Ich źródeł nie da się odnowić, a raz użyte nie pozwalają na ponowne wykorzystanie.

Kiedyś nasze naturalne zasoby wyczerpią się. Dlatego tak ważne jest aby móc dywersyfikować źródła pozyskania energii już teraz. Rozwiązaniem jest energia odnawialna, czyli taka której źródła są samoistne, łatwo dostępne i podlegają ciągłej odnowie.

Źródła energii odnawialnej

Wiatr, słońce i woda to trzy alternatywne źródła pozyskania energii. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że nic nie kosztują. Jednak największą wartością jest przede wszystkim to, że ich eksploatacja nie ma destrukcyjnego wpływu na naszą planetę.

Energia wodna

Energia uzyskana dzięki wodzie, a właściwie dzięki ruchom wody, to sposób znany od dawna. Obecnie energia pozyskiwana jest przede wszystkim w elektrowniach wodnych, które wykorzystują turbiny wodne pozwalające na zmianę energii spadku lub przepływu wody w energię elektryczną. Udział energii odnawialnej pozyskiwanej dzięki wodzie jest obecnie na poziomie około 14% i na drugim miejscu pod względem wielkości w koszyku energii odnawialnej.

Energia wiatrowa

Tuż za energią wodną uplasowała się energia wiatrowa w wysokości udziału na poziomie około 12%. Wykorzystanie wiatru jako źródła energii nie jest odkryciem naszych czasów. Wiatraki nawadniające pola uprawne były znane już 2500 lat temu. Dziś energia pozyskiwana jest dzięki zaawansowanym wiatrakom prądotwórczym. Najbardziej korzystne miejsca na budowę farm wiatrowych związane są z częstotliwością występowania bardzo silnych wiatrów od 10 do 20 m/s.

Energia słoneczna

Wykorzystywana jest obecnie do wytwarzania energii elektrycznej przy pomocy ogniw fotowoltaicznych oraz do produkcji energii cieplnej. Potencjał wykorzystania energii pochodzącej ze Słońca jest ogromny, a jej zasoby można określić jako niewyczerpalne. Oczywiście najlepsze efekty można uzyskać w miejscach najbardziej nasłonecznionych, z niskim zachmurzeniem oraz niskim poziomem pyłów i pary wodnej w atmosferze. 

Drewno i biomasa stała

Najszerzej wykorzystywane źródło energii odnawialnej to drewno i inne rodzaje biomasy stałej oraz odpady odnawialne. Odpowiadały za około 49% podstawowej produkcji z OZE w 2016 r. Biomasa to materia organiczna pochodzenia zarówno zwierzęcego jak roślinnego, która ulega biodegradacji.

Zalety OZE

Poza oczywistym aspektem ekonomicznym, odnawialne źródła energii pozwalają stopniowo ograniczać zużycie paliw kopalnych. Przyczyniają się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych, co w świetle informacji mówiących o katastrofie klimatycznej, pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa ekologicznego na świecie. Mniejsze zanieczyszczenie powietrza to nie tylko ekologia, ale też ochrona zdrowia i życia ludzi. Dodatkowym aspektem związanym z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych jest wpływ na zwiększenie liczby miejsc pracy w ramach zielonych technologii.

Czy korzystanie z eko prądu jest drogie?

W Polsce mamy obecnie możliwość korzystania z odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Dzięki temu sami możemy przyczynić się do rozwoju energetyki odnawialnej i ochrony środowiska naturalnego. Warto sprawdzić ofertę firmy Po Prostu Energia, aby przekonać się, że eko oferta wcale nie musi być dużo droższa od tej standardowej.

Komentarze (3)    dodaj »

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.