Wiadomości z Sosnowca

Weź udział w badaniach przesiewowych raka płuc

  • Dodano: 2021-06-02 09:00

Prezydent Arkadiusz Chęciński zaprasza mieszkańców Sosnowca do bezpłatnego badania przesiewowego raka płuca za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej (NDTK).

Zbadać mogą się osoby:

  • w wieku od 55 lat (50 dodatkowy czynnik ryzyka) do 74 lat,
  • będące lub byłe palaczami tytoniu (rzuciły palenie nie dawniej niż 15 lat temu) z całkowitą konsumpcją co najmniej 20 paczkolat (paczkolat = przeciętna liczba paczek papierosów wypalanych dziennie x liczba lat palenia),
  • niemające objawów sugerujących raka płuca,
  • niechorujące wcześniej na raka płuca

Badanie umożliwia dokładne zobrazowanie płuc oraz innych narządów klatki piersiowej (serce z naczyniami wieńcowymi, dużych naczyń (aorta), węzłów chłonnych, kręgosłupa, przepony) i górnej części jamy brzusznej (górne bieguny nerek, nadnercza, śledziona).

Wszystkich zainteresowanych mieszkańców, spełniających powyższe warunki Prezydent Miasta Sosnowca zaprasza do kontaktu telefonicznego z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pod numerem 534 433 633, 733 120 778, celem przeprowadzenia rozmowy kwalifikującej na badanie.

Badania są wykonywane w ramach projektu Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 Osi Priorytetowej V wsparcie dla obszaru zdrowia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia rak płuca jest najczęstszym nowotworem na świecie

Mężczyźni stanowią 68% wszystkich chorych. Rak płuca jest co roku przyczyna zgonu około 1,2 mln osób. Szacuje się, że około 85-90% zgonów z powodu raka płuca jest ściśle związanych z paleniem tytoniu, a odsetek niepalących wśród osób z rakiem płuca nie przekracza 10-15%. Najwyższą umieralność u mężczyzn notuje się w krajach Europy Środkow0-Wschodniej, w tym w Polsce. Około połowa osób z rozpoznanym rakiem płuca ma 70 lat lub więcej. Typowy wiek zgonu na raka płuca wynosi 72 lata.

Komentarze (1)    dodaj »

  • gosćcc

    Mój ojciec ma raka płuc nigdy nie palił papierosów ..... co jest przyczyna jego choroby ? mieszka całe życie nie opadal dużego komina który wydala z siebie ogromne pokłady dymu i smogu ..... rak wykryty w lutym zeszłego roku . Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili jak on to nazywa "chodzi na imprezy chemiczne" czyli na cykle chemii . Za rada pielęgniarki na onkologii Tato kupił olej CBD 5 % decarboxylated z dość dużo bo 3 butelki 15ml na miesiąc , ale tak miał zalecone ! ... napisze stronę choć co nie który będą odbierać to za reklamę konopiafarmacja pl , ale warto kupić takie rzeczy z sprawdzonych źródeł coraz więcej jest punktów gdzie można zamiast olejku kupić wodę znam taki już przypadek :(Świeże wyniki rezonansu - choroba cofnęła się o 40%. Zaznaczam tylko, że to rak w IV notabene ostatniej fazie, więc lekarze nie dawali żadnych szans a teraz przychodzą i robią "rybkę".... Cóź nauka i medycyna jest potrzebna, ale nie można jej zawierzać w 100% tylko szukać innych rozwiązań oczywiście w granicach rozsądku. Lekarze mówią, że to cud.... hmmmm ja zaś uważam że ustawa antysmogowa powinna wejść w życie jak najszybciej nie chcemy chyba patrzeć na to jak będą na nowotwór chorować nasi bliscy nasze dzieci !!!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również