Wiadomości z Sosnowca

Remiza OSP Cieśle do rozbudowy i modernizacji

  • Dodano: 2023-02-15 07:00, aktualizacja: 2023-02-14 21:11

Na kwotę 2,2 miliona złotych opiewa wartość inwestycji, w ramach której rozbudowana i zmodernizowana zostanie remiza Ochotniczej Straży Pożarnej na Cieślach.

Jednostka, której tradycja sięga czasów przedwojennych skupia dziś około pięćdziesięciu strażaków z terenu całego miasta i nie tylko, którzy wspierają zawodową straż pożarną w różnego typu akcjach.

Nadchodzą zmiany w naszej OSP

Na włączonych dopiero w 1975 roku w granice Sosnowca Cieślach straż pożarna działa już od 1932 roku. Dzisiaj jest jedną z trzech ochotniczych jednostek w mieście obok OSP Sosnowiec Porąbka i zakładowej OSP Timken Polska. OSP Sosnowiec Cieśle może pochwalić się remizą wybudowaną w połowie poprzedniego stulecia. W najbliższym czasie ten obiekt zmieni się nie do poznania.

– To bardzo ważny dzień dla nas, bo dzięki podpisaniu umowy będziemy w stanie rozszerzyć swoje działania i wykonywać je lepiej – cieszy się Łukasz Rozwadowski, prezes zarządu OSP Sosnowiec Cieśle.

Strażacy z tej jednostki pełnią służbę w systemie dyżurów. W każdej chwili pracownik stanowiska kierowania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu może zlecić OSP wyjazd na akcję. Gdy jest spokojnie, szkolą się, ale też angażują na rzecz jednostki, bo chcą, żeby na Cieślach działała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.

– Ochotnicze straże pożarne są bardzo ważnym i istotnym elementem ochrony przeciwpożarowej w kraju. Tworzenie takich jednostek w małych miejscowościach czy odległych dzielnicach miast jest ważne przede wszystkim ze względu na szybkość reagowania i działania w sytuacjach kryzysowych i pożarach – zaznacza Adrian Chmielewski, członek zarządu OSP Sosnowiec Cieśle.

Podpisana we wtorek 14 lutego umowa dotyczy rozbudowy budynku dotychczasowej remizy o garaż dla samochodów bojowych wraz z wykonaniem wewnętrznych i zewnętrznych instalacji sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych. Zostanie też wykonana biologiczna oczyszczalnia ścieków wraz z zagospodarowaniem terenu. Dzięki nowej kotłowni gazowej zmieni się też sposób ogrzewania obiektu. Wykonawca przeniesie też w inne miejsce plac zabaw przy remizie, przesunie też przystanek autobusowy (aktualnie nieużywany). Projekt zakłada również zakup i montaż mebli.

– Cieszymy się z tej inwestycji, która z pewnością przyczyni się do jeszcze lepszego bezpieczeństwa mieszkańców Sosnowca. Niedawno uruchomiliśmy w Kazimierzu Górniczym miejsce, w którym stacjonuje karetka pogotowia ratunkowego. Dziś podpisujemy umowę, z której również skorzystają przede wszystkim mieszkańcy wschodnich dzielnic naszego miasta – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Za inwestycję będzie odpowiedzialna firma Rak Invest Tomasz Rak z Myszkowa. Planowany termin zakończenia robót to dwanaście miesięcy od dnia podpisania umowy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również