Wiadomości z Sosnowca

Niemal 4 mln zł wpłat zaległych zaliczek na CIT. Efekt działań pracowników śląskiej KAS

  • Dodano: 2023-12-14 14:15

Pracownicy Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego (PŚUS) w Sosnowcu przeprowadzili szereg czynności sprawdzających u podatników m.in. z branży transportowej, produkcyjnej oraz budowlanej. Kontrola dotyczyła wpłat zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych CIT. 14 spółek dokonało wpłat zaległych zaliczek.

Zaległe zaliczki na podatek dochodowy

Pracownicy Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu przeprowadzili czynności sprawdzające u 35 podatników z różnych branż. Czynnościami objęci byli podatnicy, którzy w  deklaracjach dla podatku od towarów i usług VAT-7 deklarowali obrót w znacznej wysokości, natomiast nie dokonywali wpłat z tytułu bieżących zaliczek na CIT. W wyniku podjętych działań przez pracowników urzędu spółki dokonały ponownej weryfikacji dokumentacji księgowej w zakresie obowiązku wpłat zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych.

Efektem tych działań były wpłaty zaległych zaliczek 14 podmiotów, które w sumie opiewały na kwotę prawie 4 mln złotych. Największą wpłatę zaległych zaliczek - na kwotę niemal 2 mln złotych - dokonała katowicka spółka z branży transportowej.

Śląska KAS przypomina:

Jeśli płacisz CIT:

  • rozliczasz się do końca 3. miesiąca roku następnego po roku podatkowym i w tym terminie wpłacasz podatek. Jeżeli rok podatkowy podatnika pokrywa się z rokiem kalendarzowym, to rozliczenie składasz do 31 marca następnego roku.
  • w trakcie roku podatkowego nie składasz deklaracji podatkowych, a jedynie wpłacasz zaliczki do 20. dnia każdego miesiąca. Podatnicy, którzy korzystają z zaliczek kwartalnych, wpłacają je do 20. dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który jest wpłacana zaliczka.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również