Wiadomości z Sosnowca

Kolejne placówki oświatowe zostaną zmodernizowane

  • Dodano: 2020-08-31 14:45

Dwie szkoły i trzy przedszkola przejdą gruntowną modernizację. Dziś podpisano umowy z wykonawcami.

Za modernizację budynków Szkoły Podstawowej nr 21 w Jęzorze oraz 35 w Porąbce , a także Przedszkola Miejskiego nr 3 oraz 18 na Pogoni i PM 31 w Ostrowach Górniczych odpowiedzialne są: Przedsiębiorstwo Maximus ZBH sp. z o.o. sp. k. (SP 21 i PM 18), REMELIT Tomasz Wolak (SP 35 i PM 31) oraz Agea star Sp. z o.o. (PM 3)

- W trzech obiektach termomodernizacja będzie kompletna, z kolei w SP 35 i PM 31 został uwzględniony zabytkowy walor budynków. Co najważniejsze we wszystkich budynkach zmieni się sposób ich ogrzewania. Kotły węglowe zostaną zastąpione przez gazowe – podkreśla Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta odpowiedzialny m.in.: za inwestycje w mieście.

W przypadku SP nr 21 w Jęzorze zadanie obejmuję wykonanie docieplenia wraz z elewacją i wymianę drzwi wejściowych. Remontem objęty będzie również dach szkoły. Przy tej okazji odnowione zostaną schody ewakuacyjne, chodnik, powstanie również szklane zadaszenie wejścia. To właśnie w przypadku SP 21 zakres prac jest największy.

Znajdująca się w Porąbce przy ulicy Ligonia SP 35 będzie miała nieco mniejszy zakres prac ze względu na zabytkowy charakter budynku. Tu również zmieni się system ogrzewania budynku z węglowego na gazowy. Docieplenie będzie wykonywane pod oknami i na ścianach zewnętrznych przy gruncie. Wymienione zostanie pokrycie dachu oraz wykonana nowa nawierzchnia wokół budynku.

Podobny zakres robót związany jest z termomodernizacją przedszkoli nr 3 oraz 18. W obu przypadkach wymienione zostaną okna i drzwi, które wcześniej taką wymianą objęte nie były. 

- W sumie w ostatnich latach już ponad 20 placówek edukacyjnych w mieście zmieniło swoje oblicze. Cały czas szukamy możliwości pozyskania dofinansowania na kolejne remonty - tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Podobnie jak w przypadku Szkoły w Porąbce, również elewacja przedszkola w Ostrowach Górniczych  pozostanie bez zmian. Jednak w tym budynku elewacja przejdzie gruntowne czyszczenie, by mocnej zaakcentować piękno obiektu.  

Koszt wszystkich prac to prawie 6,5 mln zł. Pozyskane dofinansowanie przyznane przez Zarząd Województwa Śląskiego z listy rezerwowej (Poddziałania 4.3.4 "Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej - konkurs") wynosi 5,7 mln zł.

Od momentu podpisana umów wykonawcy mają dziewięć miesięcy na realizację inwestycji.

Ze strony miasta umowy podpisywał Jeremiasz Świerzawski (z lewej), zastępca prezydenta miasta.

Pierwszy z prawej kolejny z zastępców prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego, Michał Zastrzeżyński.

Kolejne placówki oświatowe zostaną zmodernizowane

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.