Wiadomości z Sosnowca

Gimnazjaliści z Sosnowca potrafią ratować życie

  • Dodano: 2014-04-09 12:15

Ukąszenie węża, porażenie prądem, upadek, nieprzytomny leżący na ulicy czy precyzyjne przenoszenie rannego na noszach to zadania jakie stanęły przed uczestnikami II Międzyszkolnego Turnieju Ratownictwa Przedmedycznego „Każdy z nas jest ratownikiem 2014” organizowanego przez WSM i ZSO14 w Sosnowcu.

Odbywający się w hali Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 turniej był okazją do sprawdzenia umiejętności i wiedzy kilkudziesięciu uczniów sosnowieckich gimnazjów.

- Celem Naszego turnieju jest propagowanie idei niesienia pomocy oraz nabywania wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.  Jest to już druga edycja i zainteresowanie z roku na rok jest coraz większe. Pierwsza edycja bardzo się podobała dlatego dziś na starcie pojawiło się dwanaście drużyn z Gimnazjów nr 1, 3, 4, 6, 8, 13, 16, 24 i 27. To właśnie one walczyły o pierwsze miejsce - opowiada Anna Szaszkowska z ZSO nr 14 współorganizator turnieju.

Trzyosobowe drużyny musiały zmierzyć się z teoretycznym testem wiedzy o pierwszej pomocy. Następnie na uczestników czekały cztery zadania praktyczne: udzielenie pomocy osobie pokąsanej, porażonej prądem, z atakiem padaczki i nieprzytomnej leżącej na ulicy. Na koniec młodzi ratownicy musieli wykazać się precyzją. Po specjalnym torze przenosili deskę ratowniczą tak by nie wylać wody ze znajdującego się na niej kubka. W role pozorantów wcielili się uczniowie klasy mundurowej z ZSO nr 14, za oceny odpowiadali studenci i wykładowca z Wyższej Szkoły Medycznej w Sosnowcu.

- Zespoły działały bardzo sprawnie. Problemem okazały się nerwy i to, że uczestnicy nie dbali o własne bezpieczeństwo. Ważne jest też by dobierać odpowiednią metodę do działań i być skutecznym. To co nam się bardzo podobało to znaczący postęp w stosunku do zeszłego roku. Przypominam sobie jak rok temu drużyny gdy symulowałem padaczkę wsadzały mi różne przedmioty do ust. Tak się nie robi i tegoroczni uczestnicy pokazali, że o tym wiedzą. - opowiada Marcin Koszowski, z WSM, współorganizator turnieju.

Najlepsza okazała się drużyna z Gimnazjum Sportowego nr 24. To właśnie do nich trafił puchar, nagrody rzeczowe i złote medale. Drugie miejsce zajęło Gimnazjum nr 8, a trzecie Gimnazjum nr 3. Kolejna edycja  Międzyszkolnego Turnieju Ratownictwa Przedmedycznego „Każdy może zostać ratownikiem” odbędzie się za rok.

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.