Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. O tego przyjaciela trzeba jednak dbać, ponieważ on sam nie jest w stanie zapewnić sobie właściwej opieki. Szczepienia psów należą do podstawowych obowiązków każdego właściciela czworonoga, które narzuca polskie prawo.
- Jak dochodzi do zakażenia wścieklizną?
- Dlaczego szczepienia psów są tak ważne?
- Jak przebiega szczepienie przeciwko wściekliźnie u weterynarza?
- Szczepienia przeciwko wściekliźnie nie tylko dla psów
Wścieklizna to bardzo groźna choroba, na którą nie wynaleziono jeszcze lekarstwa. Historia medycyny wskazuje na przypadki wyleczenia zarażonych wścieklizną osób, jednak jest ich niewiele, a zaledwie w jednym przypadku udało się uratować życie pacjenta chorego na wściekliznę, który wcześniej nie został poddany szczepieniom.
Jak dochodzi do zakażenia wścieklizną?
Pierwotnym źródłem zakażenia wirusem wścieklizny jest najczęściej padlina, którą odżywiają się głównie zwierzęta dzikie. Wścieklizna kojarzona jest zwykle z lisami, jednak nosicielami wirusa mogą być też psy, wilki, nietoperze, sarny, wiewiórki, koty, a nawet gatunki należące do rodziny zajęcowatych.
Zarówno pies, jak i człowiek, może zarazić się wścieklizną wchodząc w kontakt z zakażoną śliną lub innymi wydzielinami chorego zwierzęcia, a także poprzez pogryzienie przez chore zwierzę. W przypadku ludzi, u których nie pojawiły się jeszcze objawy, stosuje się leczenie zapobiegawcze w postaci szczepień, natomiast osoby, u których pojawiły się widoczne objawy zakażenia rzadko można uratować.
Dlaczego szczepienia psów są tak ważne?
Obowiązek zaszczepienia psa wynika bezpośrednio z ustawy o ochronie zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Psy należy zaszczepić raz w roku, najlepiej w równych cyklach rocznych. Pierwsze szczepienie powinno odbyć się w czwartym miesiącu życia psa, a dokładnie w ciągu 30. dni od momentu ukończenia pełnych 3 miesięcy życia zwierzęcia. Za zaniechanie obowiązkowych działań profilaktycznych właścicielowi grozi kara grzywny do nawet 5000 zł.
Jak przebiega szczepienie przeciwko wściekliźnie u weterynarza?
Szczepienia psów przeciwko wściekliźnie trwają bardzo krótko, wymagają jednak wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Cała procedura polega na wykonaniu zwierzęciu zastrzyku ze szczepionką. Ważne, aby po zaszczepieniu psa lekarz odnotował ten fakt w książeczce zdrowia czworonoga lub jego paszporcie.
Szczepienia przeciwko wściekliźnie nie tylko dla psów
Chociaż wspomniana wcześniej ustawa nie nakazuje szczepienia kotów na wściekliznę, to działanie takie jest zalecane przez lekarzy weterynarii. Okazanie zaświadczenia o wykonanym szczepieniu u kota może być konieczne w kocim hotelu lub przed rozpoczęciem podróży publicznym środkiem transportu.