Wiadomości z Sosnowca

Jak prawidłowo przeprowadzić montaż drzwi zewnętrznych?

  • Dodano: 2020-03-18 16:00

Prawidłowe zamocowanie drzwi wejściowych jest niezbędne dla zapewnienia ich funkcjonalności oraz zmniejszenia ucieczki ciepła z budynku. Popełnione błędy mogą obniżyć parametry użytkowe, a także wykluczyć możliwość ewentualnej naprawy gwarancyjnej. W jaki sposób należy przeprowadzić montaż drzwi zewnętrznych i o czym pamiętać w czasie prac?

Na co zwrócić uwagę, planując zamontowanie drzwi wejściowych?

Poprawnie zamontowana ościeżnica oraz skrzydło drzwiowe zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa, chroniąc przed wstępem niepożądanych osób. Zagwarantuje także komfort akustyczny i cieplny, umożliwiając wygodną, wydłużoną eksploatację. Podstawą prawidłowego zamocowania drzwi wejściowych do budynku jest dokładne zmierzenie otworu pod ościeżnice. Zbyt duże mogą nie być wystarczająco stabilne, natomiast za małe – uniemożliwią zastosowanie odpowiedniej ilości pianki montażowej. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe umiejscowienie zawiasów po prawej lub po lewej stronie, zgodnie z preferencjami inwestora. Montaż drzwi zewnętrznych warto zacząć od przygotowania wszelkich niezbędnych narzędzi: piankę montażową wraz z pistoletem, poziomicę, młotek i wkrętarkę, a także kołki i listwy rozporowe, niezbędne do przeprowadzenia prac.

Montaż drzwi zewnętrznych krok po kroku

Pierwszą czynnością przy osadzaniu drzwi zewnętrznych jest montaż ościeżnicy. W ścianie jednowarstwowej futrynę należy zamocować w połowie grubości muru, natomiast w przegrodzie dwu- i trzywarstwowej – na granicy muru i warstwy ocieplenia. Do framugi należy przykleić taśmę paroszczelną, a następnie przykręcić odpowiednie wsporniki. Przymierzając ościeżnicę do otworu w nowo budowanym obiekcie, warto wziąć pod uwagę wysokość przyszłej posadzki, umieszczając ramę odpowiednio wysoko za pomocą podkładek z drewna. Po wypoziomowaniu futryny należy unieruchomić ją, używając drewnianych klinów.

Ważnym zabiegiem jest wstępne osadzenie skrzydła drzwiowego, skontrolowanie poprawności jego działania i możliwości zamykania zamków. W razie potrzeby niezbędne może okazać się wyregulowanie poszczególnych elementów, wpływających na możliwość eksploatacji drzwi. Jeżeli skrzydło otwiera i zamyka się w prawidłowy sposób, należy zdjąć je, framugę w trzech miejscach usztywnić za pomocą listew rozporowych, a następnie przykręcić ją w kilku miejscach za pomocą kołków o długości minimum 10-15 cm. Ostatnim etapem prac przy montażu ościeżnicy jest wypełnienie luk pomiędzy nią a ścianą za pomocą pianki montażowej, a także przyklejenie uszczelki paroprzepuszczalnej.

Po całkowitym wyschnięciu pianki i obcięciu jej nadmiaru można przystąpić do usunięcia listew rozporowych, zawieszenia skrzydła drzwiowego oraz przykręcenia klamki wraz z szyldem. Kończąc montaż drzwi zewnętrznych, warto także wyregulować zawiasy tak, by skrzydło i futryna nie ocierały się o siebie, a zamki przekręcały bez oporu.

Solidne, prawidłowe zamocowanie drzwi wejściowych pozwoli uniknąć straty ciepła oraz nieprawidłowości w działaniu poszczególnych elementów. Zastosowanie się do wszystkich wskazówek sprawi, że spełnią one swoje funkcje, zapewniając możliwość komfortowej, wieloletniej eksploatacji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.