Prawidłowe zamocowanie drzwi wejściowych jest niezbędne dla zapewnienia ich funkcjonalności oraz zmniejszenia ucieczki ciepła z budynku. Popełnione błędy mogą obniżyć parametry użytkowe, a także wykluczyć możliwość ewentualnej naprawy gwarancyjnej. W jaki sposób należy przeprowadzić montaż drzwi zewnętrznych i o czym pamiętać w czasie prac?
Na co zwrócić uwagę, planując zamontowanie drzwi wejściowych?
Poprawnie zamontowana ościeżnica oraz skrzydło drzwiowe zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa, chroniąc przed wstępem niepożądanych osób. Zagwarantuje także komfort akustyczny i cieplny, umożliwiając wygodną, wydłużoną eksploatację. Podstawą prawidłowego zamocowania drzwi wejściowych do budynku jest dokładne zmierzenie otworu pod ościeżnice. Zbyt duże mogą nie być wystarczająco stabilne, natomiast za małe – uniemożliwią zastosowanie odpowiedniej ilości pianki montażowej. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe umiejscowienie zawiasów po prawej lub po lewej stronie, zgodnie z preferencjami inwestora. Montaż drzwi zewnętrznych warto zacząć od przygotowania wszelkich niezbędnych narzędzi: piankę montażową wraz z pistoletem, poziomicę, młotek i wkrętarkę, a także kołki i listwy rozporowe, niezbędne do przeprowadzenia prac.
Montaż drzwi zewnętrznych krok po kroku
Pierwszą czynnością przy osadzaniu drzwi zewnętrznych jest montaż ościeżnicy. W ścianie jednowarstwowej futrynę należy zamocować w połowie grubości muru, natomiast w przegrodzie dwu- i trzywarstwowej – na granicy muru i warstwy ocieplenia. Do framugi należy przykleić taśmę paroszczelną, a następnie przykręcić odpowiednie wsporniki. Przymierzając ościeżnicę do otworu w nowo budowanym obiekcie, warto wziąć pod uwagę wysokość przyszłej posadzki, umieszczając ramę odpowiednio wysoko za pomocą podkładek z drewna. Po wypoziomowaniu futryny należy unieruchomić ją, używając drewnianych klinów.
Ważnym zabiegiem jest wstępne osadzenie skrzydła drzwiowego, skontrolowanie poprawności jego działania i możliwości zamykania zamków. W razie potrzeby niezbędne może okazać się wyregulowanie poszczególnych elementów, wpływających na możliwość eksploatacji drzwi. Jeżeli skrzydło otwiera i zamyka się w prawidłowy sposób, należy zdjąć je, framugę w trzech miejscach usztywnić za pomocą listew rozporowych, a następnie przykręcić ją w kilku miejscach za pomocą kołków o długości minimum 10-15 cm. Ostatnim etapem prac przy montażu ościeżnicy jest wypełnienie luk pomiędzy nią a ścianą za pomocą pianki montażowej, a także przyklejenie uszczelki paroprzepuszczalnej.
Po całkowitym wyschnięciu pianki i obcięciu jej nadmiaru można przystąpić do usunięcia listew rozporowych, zawieszenia skrzydła drzwiowego oraz przykręcenia klamki wraz z szyldem. Kończąc montaż drzwi zewnętrznych, warto także wyregulować zawiasy tak, by skrzydło i futryna nie ocierały się o siebie, a zamki przekręcały bez oporu.
Solidne, prawidłowe zamocowanie drzwi wejściowych pozwoli uniknąć straty ciepła oraz nieprawidłowości w działaniu poszczególnych elementów. Zastosowanie się do wszystkich wskazówek sprawi, że spełnią one swoje funkcje, zapewniając możliwość komfortowej, wieloletniej eksploatacji.