Wiadomości z Sosnowca

Szkoła z "armatą" będzie miała miasteczko drogowe!

  • Dodano: 2022-12-07 06:30, aktualizacja: 2022-12-06 17:49

Nauka poprawnego zachowania na drodze, przejściu dla pieszych oraz praktyczna nauka przepisów drogowych – to wszystko będzie możliwe na nowym miasteczku ruchu drogowego, które powstanie przy tzw. szkole z „armatą” w Sosnowcu.

Nowe miasteczko ruchu drogowego

Dzięki dofinansowaniu, które otrzymało miasto najmłodsi mieszkańcy już w przyszłym roku będą mogli w praktyce uczyć się przepisów ruchu drogowego i szkolić w zakresie ruchu pieszych oraz rowerzystów.

– To będzie idealne miejsce do nauki. Powstaną skrzyżowania równorzędne, z drogą podporządkowaną z łamanym pierwszeństwem, z sygnalizacją świetlną, będzie też rondo. Słowem wszystko to co możemy obserwować w mieście – cieszy się Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Nie zabraknie też dróg rowerowych do ćwiczeń zachowania rowerzysty na drodze, oznakowania przejazdu kolejowego oraz drogi w kształcie ósemki do szlifowania umiejętności jazdy.

Pojawią się też elementy dla pieszych: przejście z sygnalizacją świetlną oraz bez świateł, a także specjalne przejście zaznaczone jako przejście dla dzieci. Planowana jest także budowa nawierzchni integracyjnej.

Nie zabraknie ławek, koszy i stojaków rowerowych, a całość będzie oświetlona przy pomocy LED-owych lamp.

– W całym miasteczku ustawimy znaki z wszystkich grup: ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne, uzupełniające. Będzie bardzo profesjonalnie, dlatego nie zabraknie barierek drogowych – mówi Robert Dworak, naczelnik Wydziału Administracji Drogowej.

To będzie drugie miasteczko ruchu drogowego w Sosnowcu. Pierwsze powstało w ramach Budżetu Obywatelskiego pod koniec 2017 roku w Zagórzu obok Szkoły Podstawowej nr 46 przy ul. Gwiezdnej.

Miasteczko o powierzchni ok. 1360 m2 powstanie na terenie Zespołu Szkół nr 2 przy ulicy Prusa 253 A w Środuli. Koszt całego projektu wynosi 545 tys. zł. Jednak miasto poniesie zdecydowanie mniejsze koszty ponieważ pozyskało blisko 448 tys. zł dofinansowania w ramach konkursu  „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej” z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, Priorytet: III Rozwój Sieci Drogowej Ten-T i Transportu Multimodalnego Działanie: 3.1. Rozwój drogowej i lotniczej sieci TEN-T.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również