Wiadomości z Sosnowca

Po spotkaniu z Wandą Nowicką

  • Dodano: 2013-10-04 08:00, aktualizacja: 2013-10-08 18:03

2 października w środę sześćdziesiąt Pań spotkało się w Sosnowcu z Marszałkinią Wandą Nowicką w ramach kolejnego zjazdu Śląskiego Klubu Kobiet w Polityce. Celem klubu jest budowanie sieci współpracy wpływowych kobiet regionu, tak, by się znały, wspierały i razem wprowadzały zmiany. „Kobiet w życiu publicznym jest jak na lekarstwo, więc musimy i chcemy się trzymać razem.” – mówi Monika Sobańska ze Stowarzyszenia Aktywne Kobiety.

Spotkanie z Wandą Nowicką utwierdziło Panie, że warto angażować się w politykę dla realizacji konkretnych celów, a nie politycznej kariery. Priorytetem Marszałkini jest właśnie angażowanie kobiet do polityki, dlatego stworzyła ona program „Sejm przyjazny kobietom”, odwiedza wszystkie Kongresy Kobiet i szczerze zachęca do kobiecego rządzenia. Podczas spotkania można było także usłyszeć z jakimi sytuacjami spotyka się Marszałkini w swojej codziennej pracy i jak sobie radzi z przejawami dyskryminacji: „ Gdy na forum zabiera głos kobieta Panowie politycy od razu tracą uważność i zajmują się czymś innym. To trudne momenty wskazują, że kobiety nie są traktowane na równi z mężczyznami w tej sferze życia” – mówi Marszałkini. Podczas spotkania Panie odczarowywały słowo „polityka”, tak, by kobiety chętniej się w nią angażowały i nie uważały wyłącznie za domenę mężczyzn. „ Kobieca perspektywa musi być obecna w podejmowaniu decyzji, jeśli nie zaczniemy się interesować tym, by załatwiać swoje sprawy i  będziemy czekać aż zrobią to inni, nic się nie zmieni, a my wciąż będziemy tylko narzekać na polityków” – mówi Halina Sobańska, radna Sosnowca. Takie spotkania jak to środowe wzmacniają kobiety w przekonaniu, że mają wystarczająco dużo wiedzy, kompetencji i odwagi, by sięgać po władzę.

Spotkanie odbyło się pod hasłem „ Polityka od kuchni”, bo oprócz dyskusji o kobiecym rządzeniu Panie udały się na kulinarną przygodę do tzw Food Roomu, czyli otwartej kuchni, gdzie można towarzysko gotować. Pani Marszałek zdradziła swój przepis na zupę tajską, która miło połechtała podniebienia uczestniczek spotkania.

Klub Kobiet w Polityce odbywa się w ramach projektu „Kobieca twarz polityki – wzmocnienie sieci działaczek w województwie śląskim”, w którym 35 kobiet przechodzi intensywny trening polityczny i buduje kobiecy networking, czyli sieć współpracy i kontaktów. Można jeszcze dołączyć do udziału w projekcie, który potrwa do stycznia 2014. Więcej:www.kobiecatwarzpolityki.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również