Wiadomości z Sosnowca

Nowy sezon artystyczny w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu

  • Dodano: 2016-09-05 15:00, aktualizacja: 2016-09-05 17:09
Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu nowy sezon artystyczny rozpoczyna już 8 września wystawą pod intrygującym tytułem Ogrodowa 1. Ekspozycja prezentuje fotografie Arkadiusza Goli – członka Związku Polskich Artystów Fotografików, fotoreportera Dziennika Zachodniego, doktoranta w Instytucie Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opavie. Jego prace prezentowane były  w najważniejszych polskich wydawnictwach fotograficznych, galeriach i muzeach. Jest laureatem licznych konkursów, a także autorem indywidualnych wystaw tematycznych. 
 
 
 Ekspozycja odwołuje się do ostatniej działającej (do 2015 roku) w Sosnowcu Kopalni Węgla Kamiennego "Kazimierz – Juliusz". Jej główna część, uzupełniona  eksponatami z muzealnych zbiorów, przedstawia  fotografie autora, który przez  kilka lat miał możliwość rejestrowania codziennej pracy i życia górników. Intrygujący tytuł  Ogrodowa 1 odnosi się wprost do adresu kopalni. Dzięki wrażliwości autora i jego doskonałemu warsztatowi powstały prace, które w znakomity sposób opisują codzienne życie, ciężką górniczą pracę, a także trudne momenty związane z  likwidacją kopalni. Nie jest to jednak przytłaczający obraz końca, ale opowieść o przywiązaniu ludzi do swojego zakładu pracy, swojego miejsca na ziemi. Autor, dzięki długotrwałemu projektowi, miał możliwość bliższego poznania górników i rozmawiania z nimi na różne tematy, stąd fotografie przygotowane na wystawę są wzbogacone o krótkie, urzekające w prostocie teksty ich wspomnień. 
 
 
 Wystawie, która potrwa do 16 października, towarzyszy album w twardej oprawie Ogrodowa 1, z wprowadzeniem Marka Twaroga, zawierający 80 fotografii przeplatanych cytatami wspomnień byłych pracowników. 
 Atrakcją wernisażu w dniu 8 września o godz. 18:00 będzie występ orkiestry górniczej KWK „Knurów”.
 
 
Nowy sezon artystyczny w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.