Wiadomości z Sosnowca

Lato z Zamkiem Sieleckim. Sprawdź, co będzie się działo w Sosnowcu!

  • Dodano: 2023-07-06 09:45

Sosnowieckie Centrum Sztuki Zamek Sielecki zaprasza do zapoznania się z letnim repertuarem.

Program sosnowieckiego Centrum Sztuki

Warsztaty artystyczne

Spotkania ze sztuką – kreatywne warsztaty artystyczne dla dzieci.

Człowiek zaczął tworzyć sztukę w czasach neolitu, znaczy to, że jest to nasza naturalna potrzeba wyrażania siebie. Do tego właśnie chcą zachęcić dzieci, pokazując im, jak tworzyli wielcy artyści.

  • Wtorki godz. 10 – 11.30
  • Terminy: 4.07, 11.07, 18.07, 25.07, 1.08, 8.08, 22.08, 29.08.

Letnie koncerty na dziedzińcu

Niedziela 16.07.2023 godz. 17.00

  • Amalgalis Duo

Koncert na dwa akordeony

  • W składzie: Ewa Grabowska – Lis, Daniel Lis

Muzycy są absolwentami Akademii Muzycznej w Katowicach, laureatami wielu międzynarodowych i krajowych konkursów muzycznych. W duecie na stałe koncertują od 2011 roku. Koncert Amalgalis Duo jest wyjątkową okazją usłyszenia bogactwa brzmieniowego duetu akordeonowego. Muzycy prezentują szeroki repertuar, zawierający różnorodność stylów i gatunków muzycznych. W koncercie, w autorskich aranżacjach, usłyszą Państwo  zarówno kompozycje barokowe, romantyczne, czy XX-wieczne, jak i utwory z elementami muzyki folkowej i rozrywkowej. Ciekawy i przystępny sposób prelekcji, realizowany przez samych artystów, przybliży wykonywaną muzykę i ułatwi pełniejszy odbiór jej bogactwa. Pozwoli zatrzeć dystans pomiędzy wykonawcą a odbiorcą, umożliwiając prawdziwe współuczestnictwo w sztuce.

Niedziela 20.08.2023 godz. 17.00

  • Entre dos Aguas un Teatro

Koncert muzyki południowoamerykańskiej w wykonaniu polsko-boliwijskiej rodzinnej grupy artystycznej

Podczas koncertu usłyszymy tradycyjne utwory boliwijskie z różnych regionów oraz utwory zabarwione wpływem hiszpańskiej kolonii. W repertuarze znajdą się również rytmy afro-andaluzyjskie i ciekawostki muzyczne Meksyku. Pieśni śpiewane w języku hiszpańskim i quechua przeplatane będą opowiadaniami o ich pochodzeniu, sztuce grania, instrumentach oraz anegdotach z życia artystów. Ta niezwykła artystyczna rodzina tworzy atmosferę otwartości i bliskości z publicznością.

Piątek 1.09.2023 godz. 20.30
Wykład pod gwiazdami: „Różne oblicza miłości w malarstwie Jerzego Nowosielskiego”

  • Prelekcja: Małgorzata Malinowska-Klimek, historyczka sztuki
  • Oprawa muzyczna: Klaudia Baca.
  • Utwory na  kontrabas

Klaudia Baca - Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach, gdzie w 2022 otrzymała tytuł doktora muzyki w specjalności kontrabas. Obecnie jest profesorem na włoskiej Akademii Muzycznej gdzie prowadzi działalność koncertową w Szwajcarii, Niemczech i Włoszech. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów muzycznych. Występowała jako solistka m.in. z towarzyszeniem Filharmonii Śląskiej oraz Orchestra della Svizzera Italiana. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Foundnation for Talented Musican w Lugano, Stypendium Młoda Polska.

Rok 2023 ogłoszono rokiem Jerzego Nowosielskiego

W związku z tym zapraszamy na multimedialne wydarzenie, na którym przybliżymy malarstwo tego awangardowego artysty. Dowiemy się nieco więcej o jego duchowych poszukiwaniach, wysłuchamy nastrojowej muzyki z czasów, kiedy tworzył.  A wszystko to przez pryzmat Miłości – wielowymiarowej, pasjonującej rzeczywistości, której Nowosielski poświęcił tak dużą część swej twórczości. Miłość erotyczna, metafizyczna, codzienna. Nowosielski odnosił się do niej w obrazach oraz pracach filozoficznych i teologicznych; przeciwstawiał ją sile śmierci, która – choć wydaje się dominować – musi w końcu ustąpić Miłości. Posłuchamy o tym w ciepły letni wieczór, pod gwiazdami, na dziedzińcu Zamku Sieleckiego, przy dźwiękach muzyki. - zachęcają organizatorzy.

Lato z Zamkiem Sieleckim. Sprawdź, co będzie się działo w Sosnowcu! / fot. Zamek Sielecki

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Sosnowieckie Centrum Sztuki Zamek Sielecki

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również