Wiadomości z Sosnowca

Jedzenie na dowóz - czyli catering dla pracowników

  • Dodano: 2020-07-28 17:45, aktualizacja: 2020-09-02 14:15

Catering dla pracowników to obecnie jeden z najbardziej skutecznych pozafinansowych czynników motywacyjnych w pracy. Dostęp do smacznych i świeżych posiłków w miejscu pracy jest niewątpliwie pozytywnym czynnikiem wyróżniającym świadomego pracodawcę, który dba o potrzeby osób zatrudnionych. Mając na uwadze korzyści pracodawców i pracowników, dobrym rozwiązaniem jest zamawianie obiadów na dowóz. Dzięki temu, pracodawca zapewnia nie tylko smaczny i zdrowy posiłek pracownikowi, ale również poprzez to zwiększa efektywność przedsiębiorstwa.

Jak funkcjonuje catering dla pracowników SmartLunch, dlaczego warto zdecydować się na taki krok? Dowiedz się więcej!

Inteligentny SmartLunch - czym jest?

SmartLunch to polska firma, która od 2014 roku ma na celu udoskonalenie organizacji posiłków dla pracowników. Platforma SmartLunch służy do zamawiania posiłków dla pracowników. Po podpisaniu umowy i ustaleniu niezbędnych założeń współpracy, pracownicy uzyskują dostęp do szybkiej i prostej aplikacji, z której każda zatrudniona osoba może skorzystać, wybierając posiłek z menu najlepszych lokalnych restauratorów za pomocą kilku kliknięć.  

  1. Prostą i intuicyjną aplikację można pobrać na swój smartfon, jest to wygodna opcja, pozwalająca na korzystanie z niej w dowolnym czasie i miejscu, kontrolowanie swoich wydatków i zamówień. 
  2. Jeśli jednak pracownik nie ma możliwości skorzystania z aplikacji, w miejscu pracy może zostać zainstalowany SmartBox, dzięki któremu będzie mógł zamówić posiłek. 
  3. Zawsze też można złożyć zamówienie, przeglądając platformę na komputerze. Jak to zrobić? Wystarczy wybrać restaurację, zdecydować się na konkretny posiłek i zamówić go, podając określony czas i miejsce dostawy.
  4.  Aplikacja jest łącznikiem firm z lokalnymi restauratorami, umożliwiając pracownikom szybkie i sprawne zamówienie posiłku.

otrzymanie posiłku

Jak to wygląda w praktyce?

Przygoda ze SmartLunch rozpoczyna się w momencie ustalenia formalności między przedstawicielem SmartLunch a klientem. Dotyczy ona omówienia warunków współpracy, podpisania umowy, jak również wyboru restauracji (może to być więcej niż jedna), z których pracownicy będą otrzymywać posiłki. Następnie pracownicy zyskują możliwość zainstalowania intuicyjnej aplikacji na urządzeniu mobilnym. Kolejnym krokiem jest stworzenie osobistego konta dla każdego pracownika firmy. Posiłki można zamawiać w systemie 24/7, więc platforma jest również idealna dla osób zatrudnionych w systemie zmianowym. W dowolnym momencie każdy z pracowników może złożyć zamówienie i wybrać lunch z menu, jakie zostało przygotowane na określony dzień. Poprzez indywidualne konto na platformie, każda z osób może dokonać oceny jakości posiłków, oferowanych przez restaurację. Dzięki otrzymywaniu takich informacji, restauratorzy będę mogli udoskonalać oferowane obiady, podnosząc ich jakość. Po złożeniu zamówienia ustaleniu czasu i miejsca dostawy, firma otrzymuje zestaw obiadów dla pracowników.

Więcej niż zwykły obiad

Szeroki asortyment pozwala na wybór adekwatnie zbilansowanego obiadu dla każdej z grup zawodowych, dostosowanego do indywidualnych potrzeb pracownika, jak również do rodzaju pracy, jaką wykonuje. Porcje obiadów, jakie oferuje SmartLunch są duże, a potrawy przygotowuje doświadczona kadra kucharzy. Są to posiłki ze świeżych, pełnowartościowych i jakościowych produktów. Posiłki dostarczane są w jednorazowych opakowaniach, wraz z kompletem niezbędnych sztućców, a pracownicy mogą cieszyć się ciepłym obiadem. Wszystkie zamówienia kierowane są do restauratora, korzystanie z cateringu nie wymaga żadnych dodatkowych działań pracowników czy kadry kierowniczej.

lunch dostarczony do pracy

Jak rozliczać posiłki?

Wbrew pozorom, to pracodawca zyskuje szansę na zwiększenie efektywności pracownika i oszczędność jednocześnie. Tą możliwość generuje ulga ZUS, obejmująca posiłek w pracy. To pracodawca decyduje o wysokości dofinansowania. Może on zdecydować się na dofinansowanie całościowe lub też częściowe. To również pracodawca decyduje o tym, czy dofinansowanie będzie np. dzienne, czy miesięczne. Dzięki możliwości, jaką oferuje ZUS, posiłki, które współfinansuje lub finansuje pracodawca, mogą otrzymać zwolnienie ze składek ZUS. Według Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej (1998 r.) „Za podstawę wymiaru składek nie uważa się takich dochodów jak m.in. wartość posiłków, które finansuje pracodawca i udostępnia do spożycia pracownikom”. 

 Jak skorzystać z ulgi?

Jednak aby z takiej ulgi skorzystać, muszą zostać spełnione, dwa priorytetowe warunki:

  1.  Wysokość kwoty dofinansowania nie może być większa niż 190 złotych na każdego pracownika w skali miesiąca. 
  2. Pracownikom nie przysługuje prawo do innego ekwiwalentu z tego tytułu (np. finansowego).

Wobec tego, jeżeli dofinansowanie obiadów nie przekracza 190 zł miesięcznie dla każdego z pracowników, nie ma konieczności odprowadzania składek ZUS. Warto dodać, że zaletą takiego rozwiązania jest brak ograniczeń odnośnie formy, w jakich obiady mają zostać zapewnione. Nie każda firma może pozwolić sobie na kantynę i dodatkowych pracowników obsługi, a dzięki SmartLunch, posiłki dostarczane są do miejsca pracy, a pracownicy otrzymują smaczny benefit.

Dlaczego warto wybrać catering dla firmy?

  1. Catering w miejscu pracy to nie tylko wartościowe źródło energii i zbilansowany posiłek, ale również jedna z metod pozafinansowego motywowania i docenienia pracownika.
  2. Dzięki temu, pracownik będzie mógł skupić swoją uwagę na wykonywanych zadaniach, bez potrzeby organizowania sobie lunchu na własną rękę (m.in. odgrzewanie obiadu, wyjście do restauracji). Za pomocą takiego rozwiązania, zatrudnione osoby zyskują więcej czasu, który mogą wykorzystać np. na odpoczynek lub rozmowę.
  3. Usługi cateringowe SmartLunch, zapewniane przez pracodawcę, pozwalają na budowanie korzystnego wizerunku szefostwa, a pracownicy odbierają to jako uznanie, są docenieni, co wpływa na ich zaangażowanie i motywację do pracy.
  4. Jak wykazał raport WHO, zdrowe i zbilansowane obiady przyczyniają się do zwiększenia efektywności pracownika nawet o 20%.
  5. Dzięki regularnym przerwom na lunch, pracownik znacznie łatwiej jest w stanie rozplanować sobie dzień, ponieważ sam decyduje o terminie dostawy, w ten sposób unika dezorganizacji czasu. 
  6. Wspólny lunch umożliwia pracownikom integrację. Spożywanie posiłków w większym gronie to także doskonała okazja do rozmów, a tym samym utworzenia relacji między pracownikami.
  7. Zespół, który jest bardziej zżyty wykazuje się efektywniejszą współpracą przy grupowych projektach.
  8. Rozwiązanie przypadnie do gustu także pracownikom księgowości, którzy otrzymują automatycznie generowane raporty miesięczne, w których zawarta jest ilość i rodzaj posiłków, które zostały zamówione wraz z ceną i wartością dofinansowania, jakie zostało wykorzystane. W przypadku, gdy pracownik jest nieobecny i w danym okresie nie korzystał z obiadów, pracodawca nie ponosi kosztów. Dlatego też SmartLunch jest wyjątkowo elastycznym system, który przynosi korzyści zarówno zatrudnionym osobom, jak i pracodawcy.
  9. Ponadto, pracownicy kadr mogą dodawać nowych pracowników i kontrolować wewnętrzny system zamawiania posiłków. 

Podsumowanie

Usługi cateringowe w miejscu pracy nie generują wysokich kosztów. Dzięki inteligentnej platformie SmartLunch, cały proces jest maksymalnie uproszczony tak, aby każdy pracownik niezależnie od zajmowanego stanowiska i dziedziny, w której pracuje, mógł zamówić pyszny obiad do pracy. Pracodawca, zamawiając posiłki z bogatego menu lokalnych restauratorów, wspiera okoliczne restauracje, przyciąga potencjalnych pracowników (poprzez świadomość dbania o dietę zatrudnionych), przyczynia się do promowania zdrowego odżywiania, jak również inwestuje w efektywność pracowników, którzy należą do najcenniejszych aktywów każdego przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.