Wiadomości z Sosnowca

Jak zabezpieczyć dom przed wichurami?

  • Dodano: 2018-04-24 06:45, aktualizacja: 2018-04-24 06:49

Każdego roku porywiste wiatry i wichury powodują ogromne szkody i pozbawiają dachów nad głową setki ludzi. Według norm Eurokod, Polska jest podzielona na trzy strefy pod względem obciążenia wiatrem. Przed tym żywiołem należy zabezpieczać się już na etapie projektu budynku.

Bezpieczny dom nie oznacza tylko budynku zabezpieczonego przed włamywaczami. Pod uwagę należy wziąć także destrukcyjne skutki działania żywiołów czy okolicznej flory, a także wypadków losowych, jak uderzenie pioruna. Na rynku istnieje ogromna ilość zabezpieczeń przeciwko kryminalistami – detektory ruchu, kamery, elektrozaczepy, a nawet profesjonalne systemy alarmowe. W przypadku szkód spowodowanych przez naturę, odpowiednie środki ochronne należy przedsięwziąć już w fazie projektu budynku.

Zabezpieczenie budynku przed wiatrem

Planowanie odpowiedniej ochrony budynku przed wiatrem powinno się odbyć podczas fazy projektowania. Należy wziąć nie tylko pod uwagę parametry techniczne wykorzystywanych materiałów, ale także bezpośredniego otoczenia. W wielu krajach, w których zagrożenie wichurami jest znacznie większe niż w Polsce, odchodzi się od tradycyjnej, murowanej technologii budowy domu. Na popularności zyskuje metoda szkieletowa. Jej niekwestionowaną zaletą jest większa elastyczność, przez co budynek ma większe szanse w starciu z porywistym wiatrem. Dodatkowym plusem metody szkieletowej jest mniejsza masa elementów, takich jak ściany czy stropy. W przypadku ich zniszczenia, w mniejszym stopniu ucierpi wnętrze domu. Niezwykle ważne są odpowiednio wytrzymałe materiały łączące – nie tylko ściany, ale także budynek z fundamentami. Często wykorzystuje się betonowe kotwy. Nie powinno się zapominać także o ochronie okien. Oczywiście ważne jest tu odpowiednie mocowanie. Bezpośrednie otoczenie budynku także może wyrządzić szkody. W czasie porywistego wiatru nieodległe konary mogą zniszczyć szklane okna. Ważne jest regularna kontrola stanu rozrostu najbliższych drzew i przycinanie gałęzi w razie potrzeby. Niewielkie elementy, takie jak donice kwiatowe, także mogą zostać porwane przez wiatr.

Dach odporny na działanie wiatru

Dach także powinien zostać odpowiednio zaprojektowany i profesjonalnie wykonany. Najbardziej odporne na wichury okazują się być dachy pokryte dachówką. Dzieje się tak, ponieważ pojedyncze elementy mają niewielką powierzchnię i wystarczająco ciężkie. Wiatr nie jest więc w stanie łatwo ich zerwać. W bardziej zagrożonych obszarach kraju, a także przy dużym kącie nachylenia dachu (większym niż 65 stopni) zaleca się przymocowanie wszystkich dachówek.

Czytaj także: Monitoring w piwnicy - jak zamontować


Źródło: Mat. zewnętrzne

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.