W piątek 30 kwietnia, po południu, na korytarzach naszej szkoły pojawili się młodzi, mili goście - uczniowie gimnazjów Sosnowca i okolicznych miast. Mieli okazję przyjrzeć się Plater z bliska, obejrzeć pracownie, laboratoria, porozmawiać z uczniami i poznać nauczycieli oraz ofertę edukacyjną szkoły.
Zainteresowani podjęciem nauki w klasie o rozszerzeniu matematyczno-informatycznym uczestniczyli w pokazie nowości technologicznych firmy Microsoft związanych z systemem Windows 8 i ciekawostkami w pakiecie MS Office, przeprowadzonym przez nauczycieli informatyki i Adriana Rupalę z klasy 1a. Matematycy zorganizowali konkurs Potyczki matematyczne. Każdy uczestnik zmagań otrzymał pamiątkowy dyplom, a za zajęcie miejsca pierwszego przyznano dodatkowo nagrody książkowe.
Kandydaci do klasy o rozszerzeniu biologiczno-chemicznym obejrzeli prezentacje multimedialne z zakresu geografii i chemii, wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych i pokazie doświadczeń z chemii i biologii oraz mogli zobaczyć scenki teatralne na temat zdrowego serca przygotowane w języku angielskim przez panią Teresę Wieczorek oraz klasę 3d2. Ponadto dzień później, w sobotę 31 marca uczniowie gimnazjów współzawodniczyli w VIII edycji Drużynowego Turnieju Przyrodniczego Emiliada.
Reprezentujący klasy o profilu prawno-socjologicznym uczniowie i ich opiekunowie dr Marcin Rudy i dr Marcin Janeczek przedstawili zasady funkcjonowania oddziałów o tym rozszerzeniu. Zwrócili uwagę, że nauka w klasie o tym profilu umożliwiaprzygotowanie się do studiów uniwersyteckich na kierunkach takich jak prawo, socjologia, politologia oraz zaprezentowali stosowane w tej klasiemetody aktywizujące, pozwalające uczniom brać aktywny udział w życiu politycznym i społecznym. Goście mieli również okazję obejrzeć relację z jednej z rozpraw sądowych obserwowanych przez uczniów klasy 3d2 w grudniu ubiegłego roku. Inscenizację przygotowali uczniowie klasy 1d, 3d1 i 3d2 pod opieką Olgi Kalarus.
Zapoznawszy się ze szczegółami oferty edukacyjnej na przyszły rok szkolny, kandydaci rozpoczęli wycieczkę po szkole pod opieką starszych kolegów. Zmierzając w stronę auli mogli wstąpić do pracowni geograficznej. Tu nauczyciele języka angielskiego wraz z uczniami przygotowali stoiska ukazujące kulturę i obyczaje krajów, w których mieszczą się szkoły, współpracujące z II LO w ramach wymian międzynarodowych. Na stołach znalazły się zdjęcia, przewodniki, plakaty, pocztówki - i co najważniejsze - pyszne dania m. in. z Hiszpanii, Włoch, Rumunii, Portugalii, Holandii i Turcji przygotowane przez uczniów.
O godzinie 17:00 w auli liceum rozpoczęła się prezentacja innowacji pedagogicznych zaplanowanych na rok szkolny 2012/2013. Innowacja "Edukacja kulturowo-filmoznawcza" została przedstawiona przez nauczyciela języka polskiego Jacka Bajera. Pan Marcin Galas zaprosił młodzież do udziału w pokazie ratownictwa medycznego, które będzie jednym z elementów nauczania w ramach innowacji "Zarządzanie kryzysowe", natomiast pani Anna Sablik, prezentując innowację taneczną dostarczyła zebranym pozytywnych wrażeń dzięki zorganizowaniu pokazu tańca towarzyskiego oraz tańca modern w wykonaniu uczniów. Uroczystość, uświetnioną popisami wokalnymi utalentowanych uczniów i absolwentów szkoły, zakończył występ pana Marcina Galasa i Filipa Warota (z klasy 2b), do których spontanicznie dołączyła publiczność.