Wiadomości z Sosnowca

Budynek Szkoły Realnej w Sosnowcu zostanie sprzedany?

  • Dodano: 2021-01-19 14:30

Architektoniczna perełka Sosnowca, czyli gmach Szkoły Realnej, wystawiona na sprzedaż? Zgodnie z ogłoszeniem wyceniono ją na, bagatela, 14 mln zł! Jednakże ogłoszenie to zniknęło z Sieci.


Budynek znajdujący się w wojewódzkim rejestrze zabytków położony jest przy ul. Żeromskiego 3 w Sosnowcu. Gmach został wzniesiony w latach 1895-1898 w stylu neorenesansu północnego. Autorem projektu był Antoni Jasieńczyka-Jabłoński. Początkowo mieściła się w nim Szkoła Realna, będąca pierwszą szkołą średnią w Sosnowcu. Jej fundatorem był Heinrich Dietel, a działalność placówki zainaugurowano 29 października 1894 roku w obecności przedstawiciela Imperium Rosyjskiego.

 
Szkoła działała do 1915 roku. Później budynek przejęła Szkoła Handlowa, czyli późniejsze IV LO im. Stanisława Staszica, a od 1970 roku w gmachu pojawił się nowy gospodarz i umieszczono tam Wydział Techniki Uniwersytetu Śląskiego. Po wielu latach, w 2013 roku, budynek został przejęty przez miasto, które podejmowało wiele prób sprzedaży. W 2017 wystawiono za 650 tys. 600 złotych (cena wywoławcza), ale ostatecznie został kupiony przez firmę Opal Maksimum za 820 tysięcy. 

Zgodnie z „testamentem” Dietla, budynek miał zawsze służyć nauce. Jednakże nowy nabywca postanowił przekształcić go w biurowiec. 

Niedawno na jednym z serwisów zajmujących się sprzedażą nieruchomości pojawiła się informacja o sprzedaży obiektu i to za 14 milionów złotych, jednak zniknęła we wtorek, 19 stycznia. Od dawna wiadomo, że gmach jest do wynajęcia, a informacje o tym można znaleźć na stronie poświęconej budynkowi - TU!


Biura do wynajęcia w zabytkowym budynku Szkoły Realnej w Sosnowcu. Obiekt w trakcie prac restauracyjnych i konserwatorskich. Oferowane powierzchnie biurowe dzięki unikalnej architekturze nadają prestiżu i wyjątkowości ich najemcom. Zachęcamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania związane z wynajmem powierzchni biurowych – czytamy na stronie Opal Maksimum.

Jak ustalił „Dziennik Zachodni” oferta sprzedaży w internetowym serwisie nie została opublikowana przez przedstawicieli firmy Opal Maksimum. Zniknęła, kiedy media zaczęły publikować artykuły na ten temat.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.