Wiadomości z Sosnowca

Masz służbowy samochód? To 4 istotne rzeczy, o których musisz pamiętać

  • Dodano: 2020-11-06 07:30, aktualizacja: 2020-11-06 07:44

W dzisiejszych czasach żadna działalność gospodarcza nie może obyć się bez samochodu służbowego. Umożliwia on sprawne i szybkie wykonywanie obowiązków, np. dojazd do klienta, przewiezienie towaru. Jednak to nie tylko wygoda, lecz także obowiązek. O czym trzeba pamiętać, posiadając auto służbowe?

Ubezpieczenie OC

Każdy samochód musi posiadać ubezpieczenie OC. W razie jakiegokolwiek wypadku, stłuczki czy kolizji można uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela. Najlepszą ofertę pomoże nam znaleźć kalkulator OC. Po podaniu wymaganych danych, zostanie nam przedstawiona wysokość składki w różnych TU, a my będziemy mogli wybrać najkorzystniejszą dla naszej firmy propozycję.

Zabezpieczenie na wypadek szkody

Według Kodeksu Pracy (art. 119) pracownik, który dokonał szkody na rzecz pracodawcy, ponosi odpowiedzialność pieniężna w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Jednak w razie umyślnej szkody limit jest nieograniczony.

Zapewniając pracownikowi samochód służbowy, warto zabezpieczyć się i przygotować umowę powierzenia mienia. Będzie ona określać, w jakim stanie i w jakim celu zostanie przekazane auto służbowe. Umowa opiera się na domniemaniu winy pracownika, chyba że zostanie udowodnione inaczej.

Monitoring GPS

Pracodawca może założyć w samochodzie system monitorowania GPS, dzięki czemu będzie wiedział, czy pracownik wykonuje pracę określonego rodzaju, w określonym miejscu i czasie. Zanim zamontujemy instalację GPS, musimy o tym poinformować pracownika użytkującego auto. Najlepiej zrobić to w formie pisemnej.

GPS nie służy jednak tylko do kontroli podwładnych. Jest to także świetny sposób na zabezpieczenie samochodu służbowego przed kradzieżą.

Karta paliwowa

Wydawana jest na konkretny samochód służbowy i pozwala płacić bezgotówkowo, w niższej cenie, za paliwo. W zależności od wybranej oferty można płacić nią zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jakie jeszcze są plusy posiadania karty paliwowej?

  • system elektroniczny, który pozwala monitorować zużycie paliwa oraz inne służbowe wydatki,
  • możliwość wystawienia faktury zbiorczej, rozliczanej na koniec miesiąca lub kilka razy w miesiącu, zamiast każdorazowego proszenia o wystawienie faktury VAT podczas dokonywania płatności na stacji,
  • płacenie za więcej usług, np. korzystanie z myjni samochodowej, parkingów, promów czy serwisowanie auta.

Wyrobienie i wydanie karty jest całkowicie darmowe, lecz warto przed wyborem zwrócić uwagę na liczbę stacji paliwowych w kraju i za granicą, gdzie można nią płacić oraz na limit miesięcznej liczby tankowania pojazdów.

Komentarze (1)    dodaj »

  • rzeczywiście

    Wszystko fajnie teoria. Z rzeczywistością nie ma nic wspólnego. Artykuł jest bajka, tudzież marzeniem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.