Wiadomości z Sosnowca

Policjanci z Sosnowca obchodzą Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

  • Dodano: 2021-02-19 08:30, aktualizacja: 2021-02-18 09:36

Trwa „Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem”, który w tym roku przypada pomiędzy 22 a 28 lutego. Sosnowieccy policjanci również, jak co roku, włączają się w pomoc. Każdego dnia w godzinach 6.00-22.00 do wyznaczonej osoby pełniącej dyżur mogą zgłaszać się osoby, które chciałyby zasięgnąć porady dotyczącej praw osób pokrzywdzonych.

To już kolejny rok, kiedy sosnowieccy policjanci w ten szczególny sposób pochylają się nad prawami osób pokrzywdzonych. W dniach 22-28.02.2021 roku, czyli w okresie kiedy w tym roku przypada Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, w godzinach 6.00-22.00 w Komendzie Miejskiej Policji w Sosnowcu przy ul. Piłsudskiego 2 każdy mieszkaniec miasta może zasięgnąć porady na temat praw osób pokrzywdzonych. Z uwagi na pandemię Covid-19 porady można uzyskać równie telefonicznie dzwoniąc w w/w godzinach na numer Dyżurnego Komendy 47 852 12 00 lub 47 852 12 55.

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości. Celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem, szczególnie w związku z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce obchody tego dnia wprowadzono na mocy ustawy z 12 lutego 2003 r.

Wszystkich zainteresowanych uzyskaniem bezpłatnej porady i pomocy serdecznie zapraszamy!

Dodatkowo informujemy, że na terenie naszego miasta osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą uzyskać pomoc w Okręgowym Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Sosnowcu mieszczącym się przy ulicy Kościelnej 16 .

Lista organizacji świadczących pomoc dostępna pod adresem: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/

W ramach Funduszu Sprawiedliwości pokrzywdzeni przestępstwem mogą otrzymać:

  • pomoc prawną;
  • wsparcie psychologiczne;
  • wsparcie tłumacza i tłumacza języka migowego;
  • wsparcie materialne;
  • pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych, rehabilitacji oraz związanych z edukacją i aktywizacją zawodową;
  • finansowanie na przejściowe problemy z zobowiązań czynszowych.

Bezpłatne porady prawne udzielane są w ciągu Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w sądach, prokuraturach, komendach policji oraz w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych oraz przez organizacje pozarządowe.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.