Trwa „Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem”, który w tym roku przypada pomiędzy 22 a 28 lutego. Sosnowieccy policjanci również, jak co roku, włączają się w pomoc. Każdego dnia w godzinach 6.00-22.00 do wyznaczonej osoby pełniącej dyżur mogą zgłaszać się osoby, które chciałyby zasięgnąć porady dotyczącej praw osób pokrzywdzonych.
To już kolejny rok, kiedy sosnowieccy policjanci w ten szczególny sposób pochylają się nad prawami osób pokrzywdzonych. W dniach 22-28.02.2021 roku, czyli w okresie kiedy w tym roku przypada Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, w godzinach 6.00-22.00 w Komendzie Miejskiej Policji w Sosnowcu przy ul. Piłsudskiego 2 każdy mieszkaniec miasta może zasięgnąć porady na temat praw osób pokrzywdzonych. Z uwagi na pandemię Covid-19 porady można uzyskać równie telefonicznie dzwoniąc w w/w godzinach na numer Dyżurnego Komendy 47 852 12 00 lub 47 852 12 55.
Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw
Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości. Celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem, szczególnie w związku z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce obchody tego dnia wprowadzono na mocy ustawy z 12 lutego 2003 r.
Wszystkich zainteresowanych uzyskaniem bezpłatnej porady i pomocy serdecznie zapraszamy!
Dodatkowo informujemy, że na terenie naszego miasta osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą uzyskać pomoc w Okręgowym Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Sosnowcu mieszczącym się przy ulicy Kościelnej 16 .
Lista organizacji świadczących pomoc dostępna pod adresem: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/
W ramach Funduszu Sprawiedliwości pokrzywdzeni przestępstwem mogą otrzymać:
- pomoc prawną;
- wsparcie psychologiczne;
- wsparcie tłumacza i tłumacza języka migowego;
- wsparcie materialne;
- pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych, rehabilitacji oraz związanych z edukacją i aktywizacją zawodową;
- finansowanie na przejściowe problemy z zobowiązań czynszowych.
Bezpłatne porady prawne udzielane są w ciągu Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w sądach, prokuraturach, komendach policji oraz w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych oraz przez organizacje pozarządowe.