Wiadomości z Sosnowca

Policjanci z Sosnowca obchodzą Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

  • Dodano: 2021-02-19 08:30, aktualizacja: 2021-02-18 09:36

Trwa „Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem”, który w tym roku przypada pomiędzy 22 a 28 lutego. Sosnowieccy policjanci również, jak co roku, włączają się w pomoc. Każdego dnia w godzinach 6.00-22.00 do wyznaczonej osoby pełniącej dyżur mogą zgłaszać się osoby, które chciałyby zasięgnąć porady dotyczącej praw osób pokrzywdzonych.

To już kolejny rok, kiedy sosnowieccy policjanci w ten szczególny sposób pochylają się nad prawami osób pokrzywdzonych. W dniach 22-28.02.2021 roku, czyli w okresie kiedy w tym roku przypada Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, w godzinach 6.00-22.00 w Komendzie Miejskiej Policji w Sosnowcu przy ul. Piłsudskiego 2 każdy mieszkaniec miasta może zasięgnąć porady na temat praw osób pokrzywdzonych. Z uwagi na pandemię Covid-19 porady można uzyskać równie telefonicznie dzwoniąc w w/w godzinach na numer Dyżurnego Komendy 47 852 12 00 lub 47 852 12 55.

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości. Celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem, szczególnie w związku z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce obchody tego dnia wprowadzono na mocy ustawy z 12 lutego 2003 r.

Wszystkich zainteresowanych uzyskaniem bezpłatnej porady i pomocy serdecznie zapraszamy!

Dodatkowo informujemy, że na terenie naszego miasta osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą uzyskać pomoc w Okręgowym Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Sosnowcu mieszczącym się przy ulicy Kościelnej 16 .

Lista organizacji świadczących pomoc dostępna pod adresem: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/

W ramach Funduszu Sprawiedliwości pokrzywdzeni przestępstwem mogą otrzymać:

  • pomoc prawną;
  • wsparcie psychologiczne;
  • wsparcie tłumacza i tłumacza języka migowego;
  • wsparcie materialne;
  • pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych, rehabilitacji oraz związanych z edukacją i aktywizacją zawodową;
  • finansowanie na przejściowe problemy z zobowiązań czynszowych.

Bezpłatne porady prawne udzielane są w ciągu Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w sądach, prokuraturach, komendach policji oraz w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych oraz przez organizacje pozarządowe.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.