Wiadomości z Sosnowca

Klucz pneumatyczny to narzędzie nie tylko dla profesjonalistów!

  • Dodano: 2024-04-11 20:45

Udarowy klucz pneumatyczny najczęściej jest kojarzony z warsztatami samochodowymi oraz zakładami mechaniki maszyn budowlanych. To wszechstronne narzędzie jest znane ze swojej wysokiej siły, która pozwala mu odkręcić praktycznie każdą śrubę. Dlatego też można go z powodzeniem stosować także podczas realizacji domowych projektów DIY oraz przy samodzielnych naprawach pojazdów. Co jeszcze warto wiedzieć na temat klucza pneumatycznego?

Co to jest klucz pneumatyczny?

Udarowy klucz pneumatyczny dostępny w ofercie sklepu Domitech to nieodłączne narzędzie w arsenale każdego mechanika. Jest to kompaktowych rozmiarów przyrząd, który napędzany jest wyłącznie siłą sprężonego powietrza. Jego wysoki pęd w połączeniu ze zmyślnym mechanizmem udarowym umożliwia generowanie niezwykle dużego momentu obrotowego. Dzięki temu klucz pneumatyczny może być z powodzeniem wykorzystywany do wszelkiego rodzaju prac związanych zarówno z mechaniką pojazdową, jak i również z zadaniami montażowymi wymagającymi przykręcania dużej ilości śrub oraz nakrętek. Zasada działania klucza pneumatycznego jest stosunkowo prosta. W dolnej części jego rękojeści został umieszczony jednostronny zawór, który umożliwia podłączenie narzędzia do przewodu ciśnieniowego zakończonego kompatybilną końcówką. Pęd wtłaczanego do klucza pneumatycznego powietrza napędza obrotowy mechanizm, który to uderza w specjalne kowadełko. W wyniku tego procesu generowana jest bardzo wysoka energia udarowa. Jest ona bezpośrednio przekazywana na wrzeciono zakończone wzmocnionym gniazdem czworokątnym, zazwyczaj występującym w rozmiarze 1 lub 1 cala (odpowiednio 12,7 mm oraz 25,4 mm). Na wrzeciono zakłada się klucze udarowe – jest jednak ważne, by były one dedykowane do pracy z mechanizmami udarowymi. Są one dużo bardziej odporne na wibracje oraz uderzenia, a także mniej odkształcają się podczas pracy, tym samym minimalizując straty energii. Klucz udarowy może być wykorzystywany zarówno do dokręcania, jak i również odkręcania. Wystarczy tylko przy pomocy dedykowanego przełącznika zmienić kierunek obrotu wrzeciona. Umożliwia to szybkie i, co najważniejsze, efektywne dokręcanie oraz odkręcanie śrub, nakrętek, a także wszelkiego rodzaju innych połączeń mechanicznych, które wymagają zastosowania dużej siły. Dobrej klasy klucz pneumatyczny, który można znaleźć w ofercie sklepu Domitech, jest nieocenionym narzędziem wszędzie tam, gdzie wymagana jest zarówno precyzja, jak i również siła dokręcania lub odkręcenia śrub i nakrętek. Gdzie zatem przyda się najbardziej?

Mechanika samochodowa

Narzędzie to znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w mechanice samochodowej. Klucz pneumatyczny jest wręcz niezbędnym sprzętem podczas wymiany opon, przy naprawach systemu zawieszenia pojazdu lub przy pracach związanych z serwisowaniem silnika. Dzięki zapewnieniu wysokiego momentu obrotowego oraz dużej sprawności klucz pneumatyczny znacznie skraca czas potrzebny do realizacji powyższych czynności. Jest to szczególnie ważne w profesjonalnych warsztatach samochodowych, gdzie szybkość i efektywność pracy mają bezpośredni wpływ na rentowność całego przedsiębiorstwa. Jednak zalety zapewniane przez klucz udarowy z pewnością docenią także majsterkowicze oraz osoby zainteresowane serwisowaniem swoich samochodów.

Serwisowanie maszyn budowlanych oraz rolniczych

Klucz pneumatyczny jest również niemal niezbędnym narzędziem w zakładach zajmujących się mechaniką pojazdów ciężkich. Wybierając odpowiednio mocny model, będzie można z łatwością odkręcać zęby łyżek koparek, lemieszy pługów, kół napędowych gąsienic lub innych elementów konstrukcyjnych maszyn budowlanych. Wysokiej klasy klucze udarowe umożliwią też sprawne serwisowanie traktorów, kombajnów zbożowych oraz innych maszyn rolniczych. Dzięki temu korzystający z nich rolnicy będą mogli szybko i skutecznie usuwać wszelkie usterki, a co za tym idzie, minimalizować przestoje w pracy podczas żniw lub innych intensywnych okresów prac polowych. Moment obrotowy generowany przez klucz pneumatyczny pozwoli również na serwisowanie komponentów silnika oraz linii hydraulicznych. Należy jednak pamiętać, by do takich prac wyposażyć się w odpowiednio wydajną sprężarkę powietrza wraz z dużym zbiornikiem ciśnieniowym. Klucz udarowy jest też powszechnie stosowany do serwisowania TiR-ów oraz samochodów ciężarowych. Dzięki swojej wysokiej zdolności odkręcania połączeń mechanicznych można przy jego pomocy demontować nie tylko koła ciągników oraz naczep, lecz także radzić sobie z elementami montażowymi konstrukcji nośnych. Oprócz serwisowania samochodów, ciężkich maszyn budowlanych oraz rolniczych klucze pneumatyczne przydadzą są w budownictwie i przemyśle ciężkim. Mogą być one używane do montażu dużych konstrukcji metalowych lub drewnianych, gdzie potrzebne jest odpowiednio mocne dokręcanie elementów złącznych. Ich zdolność do generowania znacznych sił obrotowych sprawia, że są idealne do prac wymagających mocowania dużych i ciężkich śrub, gdzie ręczne narzędzia byłyby zbyt czasochłonne w użyciu lub najzwyczajniej w świecie niewystarczające.

Własny klucz pneumatyczny to znacznie mniejsze ryzyko kontuzji!

Inwestycja w dobry klucz pneumatyczny to także krok w stronę dużo większego bezpieczeństwa pracy. Mechanizm udarowy tego rodzaju narzędzi minimalizuje ryzyko urazów, takich jak zwichnięcia czy naciągnięcia. Dolegliwości te bardzo często występują podczas demontażu mocno dokręconych śrub oraz nakrętek lub zapieczonych połączeń mechanicznych. Próby poluzowania tych elementów przy pomocy ręcznych narzędzi lub przedłużek mogłyby doprowadzić do bolesnej i zarazem niezwykle kłopotliwej kontuzji. Udarowy klucz pneumatyczny jest także wyposażony w ergonomiczną rękojeść pokrytą warstwą tworzywa sztucznego. Pozwala ona znacząco zredukować wibracje, tym samym zapewniając dodatkowy komfort. Będzie to szczególnie ważne przy częstym i długotrwałym użyciu narzędzia.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.