Wiadomości z Sosnowca

Usługi rzeczoznawcy majątkowego w kontekście nieruchomości

  • Dodano: 2019-02-27 13:00

Niekiedy ma miejsce sytuacja, gdy chcemy sprzedać swój dom lub mieszkanie. Może również się zdarzyć, że zaczniemy przymierzać się do darowizny lokalu, czy też otrzymamy nieruchomość w spadku.

W tych sytuacjach nieraz bardzo ważną kwestią jest wycena, która może sprawiać poważne problemy osobom, które nie mają rozeznania w temacie. Poza tym dokładność obliczeń nieraz ma kluczowe znaczenie przy określaniu zobowiązań podatkowych, czy taksy notarialnej. Dlatego właśnie potrzebna może okazać się pomoc takiego specjalisty, jakim jest rzeczoznawca majątkowy.

Rzeczoznawca majątkowy a nieruchomości

Na rynku działa wiele osób i podmiotów, które w swojej profesjonalnej działalności skupiają się właśnie na wycenie nieruchomości. Wśród nich można wymienić chociażby rzeczoznawcę majątkowego Barbarę Włodarczyk ze Śląska. Wsparcie w zakresie oszacowania wartości lokalu może być nieodzowne, jeśli samodzielnie nie jesteśmy w stanie tego właściwie zrobić lub potrzebujemy poparcia dowodowego w postaci opinii z zewnątrz.

Wartość nieruchomości wydaje się rzeczą niesłychanie płynną, ponieważ ceny rynkowe potrafią ulegać zmianom wraz z upływem czasu, a do tego dochodzi dodatkowo stopień zużycia wynikający z zamieszkania w domu lub mieszkaniu. Poza tym nasza osobista wycena nieraz sugeruje się walorami sentymentalnymi, które mogą znacznie wpłynąć na obiektywizm opinii. Dodatkowymi czynnikami, które mają znaczenie, jest oczywiście metraż i lokalizacja. Z tych powodów niejednokrotnie bardzo trudno jest ustalić, ile tak naprawdę warta jest konkretna nieruchomość.

Kiedy rzeczoznawca majątkowy może pomóc?

W transakcjach dotyczących nieruchomości, nieraz trzeba liczyć się z kosztami dodatkowymi, które wykraczają poza cenę samego lokalu. Nieraz jesteśmy zobowiązani do zapłacenia podatku oraz taksy notarialnej, których wysokość ustala się właśnie na podstawie wartości nieruchomości, której dotyczy zdarzenie w postaci sprzedaży, darowizny lub spadku. Dlatego właśnie należy dołożyć wszelkich starań, aby dokonane obliczenia były wiarygodne, obiektywne oraz rzetelne. Rzeczoznawca majątkowy może nam pomóc, wykonując fachową opinię.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.