Wiadomości z Sosnowca

3 ekozmiany, które możesz wprowadzić do swojego życia

  • Dodano: 2020-03-09 12:15

Tak naprawdę troskę o wspólne środowisko powinniśmy zacząć od siebie. Codzienne wybory, decyzje zakupowe i to, w jaki sposób korzystamy z energii ma bardzo duży wpływ na naszą planetę. Dlatego już dziś rozpocznij małe zmiany. Poniżej przykłady mniejszych i większych przedsięwzięć, na jakie warto się zdecydować. Która z wymienionych metod przypadnie ci najbardziej do gustu?

Moda na zero waste

Chodzi tu o swego rodzaju filozofię, sposób życia. Jej celem jest całkowite wyeliminowanie produkcji śmieci. Główne zadanie to minimalizacja opakowań oraz wszelkich odpadków. Osoby żyjące zgodnie z zero waste starają się nie robić przypadkowych zakupów. Wszystko jest przemyślane i zaplanowane.

Walkę z plastikiem należy rozpocząć już teraz, ponieważ jego ogromne ilości są realnym zagrożeniem nie tylko dla zwierząt, ale też dla ludzi. Zacznij od małych kroków, np. bawełnianej torby na zakupy i bidonu. Z czasem nowych ekologicznych przyzwyczajeń będzie więcej. Zrób listę tego, co możesz wdrożyć w swoim życiu i powoli zacznij dążyć do celu.

Pomyśl o lepszej energii

Dobrą ekozmianą jest ponadto troska o mniejsze zużycie energii. W miarę możliwości staraj się korzystać ze sprzętów elektronicznych tylko wtedy, kiedy tego naprawdę potrzebujesz. Oprócz tego wymień żarówki w swoim domu. Zastąp je zdecydowanie korzystniejszymi lampami z diodami LED. Pobierają one o wiele mniej energii. Twój portfel także to doceni.

Oprócz tego korzystaj z alternatywnych sposobów czerpania energii. Dobrym przykładem jest powietrzna pompa ciepła (Więcej tutaj https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-pcwu-dla-cwu/). Wykorzystuje ona odnawialne źródła energii i jednocześnie pozwala na podgrzanie ciepłej wody użytkowej. Jej utrzymanie nie wiąże się z wysokimi kosztami, największy wydatek ma miejsce w chwili zakupu sprzętu. Poza tym do wielu tego typu produktów przypisany jest określony okres gwarancji – często kilkuletni.

Zaplanuj sprzątanie

Czy wiesz, że właśnie podczas sprzątania produkujemy najwięcej śmieci? Wbrew pozorom, wtedy także zaśmiecamy naszą wspólną planetę. Dlaczego? Ponieważ używamy szkodliwych środków chemicznych oraz ściereczek, gąbek, które później wyrzucamy. Warto być świadomym zagrożeń, jakie nosi ze sobą stosowanie detergentów. Z tego względu dobrze jest sięgać po ekologiczne produkty. Na rynku mamy ich coraz więcej. Często bazują na naturalnych składnikach, są bezpieczne, a do tego pięknie pachną. Warto spróbować! Możliwe, że przy okazji czynność sprzątania stanie się dla ciebie zdecydowanie bardziej przyjemna.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.