Wiadomości z Sosnowca

W Sosnowieckim Szpitalu Miejskim powstanie Oddział Kliniczny

  • Dodano: 2021-09-29 10:00

Sosnowiecki Szpital Miejski i Śląski Uniwersytet Medyczny rozpoczynają współpracę w zakresie ginekologii i perinatologii. To nowy rozdział w historii sosnowieckiej placówki.

Sosnowiecki Szpital Miejski wchodzi w nową erę

Dzięki umowie ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym placówka od 1 października uruchomi Kliniczny Oddział Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej. Skorzystają na tym wszyscy: szpital, uczelnia, a przede wszystkim Pacjentki – nie tylko z Sosnowca, ale i całego regionu. Zyskają one dostęp do najlepszych specjalistów w Polsce z dziedziny ginekologii i perinatologii. Jak będzie wyglądać nowa współpraca?
Pacjentki pod opieką najlepszych lekarzy

Od 1 października Oddział Ginekologiczno-Położniczy w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim zmienia się w Kliniczny Oddział Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej. Wraz ze zmianą nazwy zmieni się także sposób funkcjonowania oddziału. Do wykwalifikowanej kadry placówki dołączą bowiem najlepsi lekarze specjaliści, doktorzy i profesorowie SUM, których wiedza i doświadczenie będzie nieocenionym wsparciem w leczeniu Pacjentek.

– Wraz z początkiem współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym otwiera się nowy rozdział w historii Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, który zyskuje oddział kliniczny wzmacniający prestiż szpitala. Nasza placówka jest miejscem, gdzie najlepsi lekarze i naukowcy SUM mogą nie tylko skutecznie leczyć, ale także prowadzić badania naukowe. Cieszy to, że tym samym Sosnowiecki Szpital Miejski będzie jednostką budująca rozwój medycyny w Polsce. W czasach ogromnego zapotrzebowania kadrowego cenny jest też fakt, że w nowym oddziale kształcić się będą przyszli lekarze – mówi Aneta Kawka, Prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. Jak dodaje, placówka będzie zachęcać młodych adeptów sztuki lekarskiej do pozostania w szpitalu po zakończeniu studiów.

Leczenie, edukacja i rozwój

Współpraca ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym niesie ze sobą korzyści nie tylko dla placówki i Pacjentek. Oprócz leczenia w oddziale prowadzone będą wspomniane wcześniej badania naukowe przez pracowników SUM oraz zajęcia dla przyszłych lekarzy. Studenci mają być obecni w szpitalu dwa razy w tygodniu, w siedmioosobowych grupach. Podczas zajęć i praktyk przyszli lekarze będą mogli podnosić swoje kwalifikacje pod czujnym okiem doświadczonych medyków. Co ważne, do kadry oddziału dołączy także prof. dr hab. n. med. Marek Kudła, wybitny specjalista w zakresie ginekologii, dotychczasowy kierownik Katedry i Kliniki Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej SUM w Katowicach, a obecnie zastępca kierownika oddziału ds. klinicznych Klinicznego Oddziału Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

– To będzie korzystna współpraca dla wszystkich stron: Pacjentek, miasta i oczywiście uczelni – ocenia Agata Pustułka, rzecznik prasowy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Choć z nazwy oddziału zniknęło położnictwo, ceniona sosnowiecka porodówka działać będzie bez zmian i stale przyjmować przyszłe mamy. Dzięki obecności fachowców z dziedziny perinatologii ciężarne będą otoczone najlepszą możliwą opieką. Perinatologia bowiem to dział medycyny zajmujący m.in. kompleksowym prowadzeniem ciąży oraz wykrywaniem i leczeniem wad płodu. 

Współpraca to korzyść dla wszystkich

Istotnym elementem współpracy szpitala ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym jest także kwestia finansowania. Uczelnia będzie ponosić koszty wynajmu sal i pomieszczeń w szpitalu, co przyniesie wymierne efekty finansowe w budżecie placówki.

– Umowa o współpracy pomiędzy Śląskim Uniwersytetem Medycznym a Sosnowieckim Szpitalem Miejskim oraz utworzenie Klinicznego Oddziału Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej to ogromne wyróżnienie dla szpitala oraz szansa na efektywne wykorzystanie jego potencjału. Wynikiem zawartej umowy winny być także korzystne dla obu stron warunki finansowe, które w obecnej sytuacji finansowania ochrony zdrowia są bardzo istotne z punktu widzenia naszych planów rozwojowych i prowadzonego procesu restrukturyzacji – mówi Krzysztof Lehnort, Członek Zarządu – Dyrektor ds. Finansowo-Ekonomicznych Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Najważniejszym elementem współpracy Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym pozostają niezmiennie Pacjentki. Mieszkanki Sosnowca i okolic zyskują miejsce o ogromnym potencjale i świadczące usługi medyczne na jeszcze wyższym poziomie, niż do tej pory.

– Zlokalizowanie Oddziału Klinicznego wiodącej uczelni, jaką jest Śląski Uniwersytet Medyczny, to dla szpitala oraz Sosnowca duży prestiż. Szeroko pojęta ginekologia i położnictwo jest obszarem medycyny, do którego przywiązujemy szczególną uwagę i troskę. Wszystko po to, by zapewnić mieszkankom naszego miasta i okolic jak najlepszą opiekę medyczną – mówi Arkadiusz Chęciński, Prezydent Sosnowca.

Potencjał sosnowieckiej porodówki

Dotychczasowy Oddział Ginekologiczno-Położniczy (od 1 października Kliniczny Oddział Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej) w placówce jest jednym z najnowocześniejszych w regionie i zapewnia kompleksową opiekę doświadczonego i wykwalifikowanego zespołu medycznego, w skład którego wchodzą lekarze położnicy-ginekolodzy, położne specjalistki, neonatolodzy, doradcy laktacyjni oraz anestezjolodzy. Pacjentki oddziału mogą korzystać z klimatyzowanych sal porodowych, które gwarantują pełen komfort, intymność i poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, każde stanowisko porodowe wyposażone jest w aparaturę KTG, na bieżąco monitorującą stan matki i dziecka.

W Sosnowieckim Szpitalu Miejskim funkcjonuje także bezpłatna Szkoła Rodzenia, a na Facebooku można znaleźć profil „Rodzę w Sosnowcu” prowadzony przez same położne. Oprócz porad związanych z ciążą i porodem, na stronie publikowane są także wyjątkowe zdjęcia maluchów urodzonych w szpitalu. Co więcej, fotografie przekazywane są także rodzicom, którzy otrzymują szczególną pamiątkę na całe życie.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.