Wiadomości z Sosnowca

W Sosnowieckim Szpitalu Miejskim powstanie Oddział Kliniczny

  • Dodano: 2021-09-29 10:00

Sosnowiecki Szpital Miejski i Śląski Uniwersytet Medyczny rozpoczynają współpracę w zakresie ginekologii i perinatologii. To nowy rozdział w historii sosnowieckiej placówki.

Sosnowiecki Szpital Miejski wchodzi w nową erę

Dzięki umowie ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym placówka od 1 października uruchomi Kliniczny Oddział Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej. Skorzystają na tym wszyscy: szpital, uczelnia, a przede wszystkim Pacjentki – nie tylko z Sosnowca, ale i całego regionu. Zyskają one dostęp do najlepszych specjalistów w Polsce z dziedziny ginekologii i perinatologii. Jak będzie wyglądać nowa współpraca?
Pacjentki pod opieką najlepszych lekarzy

Od 1 października Oddział Ginekologiczno-Położniczy w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim zmienia się w Kliniczny Oddział Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej. Wraz ze zmianą nazwy zmieni się także sposób funkcjonowania oddziału. Do wykwalifikowanej kadry placówki dołączą bowiem najlepsi lekarze specjaliści, doktorzy i profesorowie SUM, których wiedza i doświadczenie będzie nieocenionym wsparciem w leczeniu Pacjentek.

– Wraz z początkiem współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym otwiera się nowy rozdział w historii Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, który zyskuje oddział kliniczny wzmacniający prestiż szpitala. Nasza placówka jest miejscem, gdzie najlepsi lekarze i naukowcy SUM mogą nie tylko skutecznie leczyć, ale także prowadzić badania naukowe. Cieszy to, że tym samym Sosnowiecki Szpital Miejski będzie jednostką budująca rozwój medycyny w Polsce. W czasach ogromnego zapotrzebowania kadrowego cenny jest też fakt, że w nowym oddziale kształcić się będą przyszli lekarze – mówi Aneta Kawka, Prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. Jak dodaje, placówka będzie zachęcać młodych adeptów sztuki lekarskiej do pozostania w szpitalu po zakończeniu studiów.

Leczenie, edukacja i rozwój

Współpraca ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym niesie ze sobą korzyści nie tylko dla placówki i Pacjentek. Oprócz leczenia w oddziale prowadzone będą wspomniane wcześniej badania naukowe przez pracowników SUM oraz zajęcia dla przyszłych lekarzy. Studenci mają być obecni w szpitalu dwa razy w tygodniu, w siedmioosobowych grupach. Podczas zajęć i praktyk przyszli lekarze będą mogli podnosić swoje kwalifikacje pod czujnym okiem doświadczonych medyków. Co ważne, do kadry oddziału dołączy także prof. dr hab. n. med. Marek Kudła, wybitny specjalista w zakresie ginekologii, dotychczasowy kierownik Katedry i Kliniki Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej SUM w Katowicach, a obecnie zastępca kierownika oddziału ds. klinicznych Klinicznego Oddziału Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

– To będzie korzystna współpraca dla wszystkich stron: Pacjentek, miasta i oczywiście uczelni – ocenia Agata Pustułka, rzecznik prasowy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Choć z nazwy oddziału zniknęło położnictwo, ceniona sosnowiecka porodówka działać będzie bez zmian i stale przyjmować przyszłe mamy. Dzięki obecności fachowców z dziedziny perinatologii ciężarne będą otoczone najlepszą możliwą opieką. Perinatologia bowiem to dział medycyny zajmujący m.in. kompleksowym prowadzeniem ciąży oraz wykrywaniem i leczeniem wad płodu. 

Współpraca to korzyść dla wszystkich

Istotnym elementem współpracy szpitala ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym jest także kwestia finansowania. Uczelnia będzie ponosić koszty wynajmu sal i pomieszczeń w szpitalu, co przyniesie wymierne efekty finansowe w budżecie placówki.

– Umowa o współpracy pomiędzy Śląskim Uniwersytetem Medycznym a Sosnowieckim Szpitalem Miejskim oraz utworzenie Klinicznego Oddziału Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej to ogromne wyróżnienie dla szpitala oraz szansa na efektywne wykorzystanie jego potencjału. Wynikiem zawartej umowy winny być także korzystne dla obu stron warunki finansowe, które w obecnej sytuacji finansowania ochrony zdrowia są bardzo istotne z punktu widzenia naszych planów rozwojowych i prowadzonego procesu restrukturyzacji – mówi Krzysztof Lehnort, Członek Zarządu – Dyrektor ds. Finansowo-Ekonomicznych Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Najważniejszym elementem współpracy Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym pozostają niezmiennie Pacjentki. Mieszkanki Sosnowca i okolic zyskują miejsce o ogromnym potencjale i świadczące usługi medyczne na jeszcze wyższym poziomie, niż do tej pory.

– Zlokalizowanie Oddziału Klinicznego wiodącej uczelni, jaką jest Śląski Uniwersytet Medyczny, to dla szpitala oraz Sosnowca duży prestiż. Szeroko pojęta ginekologia i położnictwo jest obszarem medycyny, do którego przywiązujemy szczególną uwagę i troskę. Wszystko po to, by zapewnić mieszkankom naszego miasta i okolic jak najlepszą opiekę medyczną – mówi Arkadiusz Chęciński, Prezydent Sosnowca.

Potencjał sosnowieckiej porodówki

Dotychczasowy Oddział Ginekologiczno-Położniczy (od 1 października Kliniczny Oddział Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej) w placówce jest jednym z najnowocześniejszych w regionie i zapewnia kompleksową opiekę doświadczonego i wykwalifikowanego zespołu medycznego, w skład którego wchodzą lekarze położnicy-ginekolodzy, położne specjalistki, neonatolodzy, doradcy laktacyjni oraz anestezjolodzy. Pacjentki oddziału mogą korzystać z klimatyzowanych sal porodowych, które gwarantują pełen komfort, intymność i poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, każde stanowisko porodowe wyposażone jest w aparaturę KTG, na bieżąco monitorującą stan matki i dziecka.

W Sosnowieckim Szpitalu Miejskim funkcjonuje także bezpłatna Szkoła Rodzenia, a na Facebooku można znaleźć profil „Rodzę w Sosnowcu” prowadzony przez same położne. Oprócz porad związanych z ciążą i porodem, na stronie publikowane są także wyjątkowe zdjęcia maluchów urodzonych w szpitalu. Co więcej, fotografie przekazywane są także rodzicom, którzy otrzymują szczególną pamiątkę na całe życie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również