Wiadomości z Sosnowca

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu zaprasza sosnowiczan do zwiedzania

  • Dodano: 2019-01-10 07:15, aktualizacja: 2019-01-10 09:59

W ramach wspólnych działań w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Muzeum Górnictwa Węglowego zaprasza mieszkańców Sosnowca do odwiedzenia kompleksu obiektów poprzemysłowych: Kopalni Guido oraz Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.

Z okazji wyjątkowego jubileuszu 220-lecia Sztolni Królowa Luiza przygotowano specjalną promocję dla mieszkańców województwa. Na początku nowego 2019 roku jubileuszowa promocja obejmuje mieszkańców Sosnowca.

W styczniu, lutym oraz marcu 2019 roku mieszkańcy Sosnowca mogą odwiedzić sztolnię po specjalnej, promocyjnej cenie. Zwiedzania podziemnej trasy turystycznej w wysokości będzie możliwe w cenie 30 zł za osobę (cena regularna 45 zł) oraz podziemnej trasy rodzinnej w wysokości 25 zł za osobę (cena regularna 35 zł) Zwiedzanie trasy rodzinnej, dostępnej już od 3 roku życia, trwa ok. 1,5 h; zwiedzanie trasy turystycznej, dostępnej od 6 roku życia, to 3 godziny pełne podziemnych atrakcji.

Pragniemy, by jak największa liczba mieszkańców Sosnowca mogła skorzystać z oferty Kompleksu Sztolni, a tym samym zapoznać się z wyjątkową historią uprzemysłowienia naszego regionu i wpływu górnictwa węgla kamiennego na rozwój naszego województwa - podkreśla Agnieszka Gawrońska, koordynatora zespołu sprzedaży i wsparcia sprzedaży Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Muzeum Górnictwa Węglowego jest największą i najważniejszą instytucją turystyczno-kulturalną w Zabrzu i jedną z najchętniej odwiedzanych w województwie śląskim. Muzeum, obok prowadzonej działalności naukowej, badawczej, edukacyjnej i popularyzatorskiej, zarządza dwoma kompleksami obiektów poprzemysłowych:

  • Kompleksem Kopalnia Guido,
  • Kompleksem Sztolnia Królowa Luiza.

Kopalnia Guido gości turystów, na trzech poziomach zwiedzania, już od 2007 roku. Oprócz zwiedzania, organizowany jest tu szereg wydarzeń o charakterze kulturalnym, takich jak koncerty, przedstawienia teatralne, konferencje. Sztolnia Królowa Luiza natomiast, to najnowsza atrakcja Muzeum, zrewitalizowana dzięki środkom Unii Europejskiej i od 2016 roku stopniowo udostępniana dla ruchu turystycznego. Sztolnia w krótkim czasie stała się jednocześnie jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów związanych z dziedzictwem przemysłowym w województwie śląskim.

W skład kompleksu Sztolni wchodzą zabudowania powierzchniowe i podziemne wyrobiska dawnej Kopalni Królowa Luiza i towarzyszącej jej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Kopalnia Królowa Luiza, założona w końcu XVIII wieku, to jedna z najstarszych i przez lata najnowocześniejszych kopalń węgla kamiennego na Śląsku. Sztolnia natomiast, to unikatowe dzieło inżynieryjne z przełomu XVIII i XIX wieku, będące jednocześnie najdłuższą, zachowaną sztolnią w europejskim górnictwie węglowym.

W 2019 roku Sztolnia obchodzi jubileusz 220 lat istnienia i z tej okazji chcemy przybliżyć ją mieszkańcom naszego regionu. W oparciu o zachowane dziedzictwo powstały tu nowoczesne wystawy, prowadzona jest też intensywna działalność edukacyjna. Jednak kompleks Sztolnia Królowa Luiza to przede wszystkim ponad 5 kilometrów zrewitalizowanych kopalnianych podziemi, gdzie na odwiedzających czeka pokaz wielkogabarytowych maszyn górniczych (największy w Europie podziemny park maszyn górniczych!), przejażdżka kolejką górniczą Karlik, wędrówka przez pokład węgla o grubości ponad 6 metrów (prawdziwy unikat na skalę światową!), ekspozycje poświęcone różnorodnym zagadnieniom związanym z podziemnym górnictwem węglowym czy zagrożeniami w kopalniach.

Z ofertą można się zapoznać na stronie internetowej - kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.