Wiadomości z Sosnowca

"Środula - miejsca pamięci". Finisaż wystawy i spotkanie regionalne

  • Dodano: 2023-02-21 06:30, aktualizacja: 2023-02-20 18:47

Zagłębiowska Mediateka oraz Teatr Zagłębia zapraszają serdecznie do Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 w Sosnowcu, na finisaż wystawy fotograficznej "Środula - miejsca pamięci", który odbędzie się w dn. 28 lutego 2023 o godz. 18.00.

Środula jest miejscem wielokrotnie niszczonym i stwarzanym od nowa, miejscem palimpsestem, każdy z jej mieszkańców ma zatem własną opowieść o dzielnicy, którą w spektaklu "Środula. Krajobraz Mausa" nazwano "Sosnowcem Sosnowca". Finisażowi towarzyszyć będzie prelekcja Adama Szydłowskiego, który zabierze uczestników spotkania na niezwykły spacer po Środuli swojego dzieciństwa, spędzonego w domu przy ul. Wapiennej 6. Wstęp wolny.

Do kiedy można zobaczyć wystawę?

Wystawę można oglądać w Pasażu Zagłębiowskiej Mediateki do 28 lutego 2023, w godzinach otwarcia placówki. 
Wystawa wpisana jest w plan ogólnomiejskich działań przywracających pamięć o różnorodnej kulturze sosnowieckich Żydów, które rozpoczęły się wraz z premierą spektaklu „Środula. Krajobraz Mausa” Igi Gańczarczyk w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Zagłębia. Najważniejszym celem planowanych działań jest upamiętnienie 80. rocznicy likwidacji bliźniaczych gett w Sosnowcu i Będzinie, która przypada na początek sierpnia 2023 roku. 

"Środula - miejsca pamięci". Finisaż wystawy i spotkanie regionalne / fot. MBP

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również