Sosnowiczanie będą mieli na swoim terenie jeden z większych użytków ekologicznych w kraju. Ponad 14 ha Lasu Zagórskiego ze stawami Herbatka i Cioch będzie objęte ochroną.
Ponad 14 ha Lasu Zagórskiego będzie objęte ochroną
Trwają uzgodnienia pomiędzy leśnikami z Nadleśnictwa Siewierz a pracownikami Urzędu Miasta w Sosnowcu związane z ustaleniem granic, w których chronione będą siedliska hydrogeniczne z występującymi na tym terenie płazami, gadami i gatunkami roślin bagiennych. Nie do przecenienia jest także rola tego terenu w retencjonowaniu wody. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przyjętym harmonogramem, stosowną uchwałę radni otrzymają do przegłosowania już na marcowej sesji RM.
- Zdajemy sobie sprawę, że wspomniana część Lasu Zagórskiego jest darzona przez sosnowiczan szczególnym sentymentem i pamięcią z czasów dzieciństwa, kiedy chodzili nad tamtejsze stawy kąpać się, wędkować, w weekendy wypoczywać całymi rodzinami. Z czasem to miejsce zagospodarowała przyroda, stawy porosły roślinnością i przejęły je we władanie zwierzęta – mówi Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz. - Powstanie użytku ekologicznego nie oznacza zaniechania przez leśników prac pielęgnacyjnych na tym terenie. Przeciwnie, aby chronić cenny przyrodniczo i kulturowo obszar, trzeba na bieżąco monitorować i wyprzedzać procesy przyrodnicze. Stosując jedynie ochronę bierną, można bowiem utracić to, co chcemy zachować – kończy.
Zgodnie z ustaleniami, na obszarze objętym ochroną będą prowadzone prace o charakterze sanitarnym i poprawiającym bezpieczeństwo. Ścięte ewentualnie drzewa w większości zostaną pozostawione do ich naturalnego rozpadu, zwiększając bioróżnorodność na obszarze użytku. Nie ma niestety szans na przywrócenie funkcji rekreacyjnej stawom Herbatka i Cioch, jest za to plan stworzenia ścieżek edukacyjno-spacerowych.
Do końca lutego ustalone zostaną granice przyszłego użytku ekologicznego
Urzędnicy sosnowieckiego magistratu uzyskali zapewnienie, że do końca lutego Nadleśnictwo Siewierz zakończy uzgodnienia związane z granicami przyszłego użytku ekologicznego oraz opinią związaną z projektem uchwały Rady Miejskiej. Równolegle, stosowne wnioski w sprawie objęcia ochroną części Lasu Zagórskiego trafią do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Pozytywna ocena z Katowic, praktycznie zakończy proces przygotowawczy związany z powstaniem użytku ekologicznego.
- Dotychczasowa współpraca z sosnowieckim ratuszem jest z mojego punktu widzenia bardzo pozytywna. Dlatego od początku nie miałem wątpliwości, że uda nam się wypracować rozwiązanie najlepsze dla przyrody Lasu Zagórskiego, podobnie jak wcześniej porozumieliśmy się z korzyścią dla mieszkańców w sprawie Balatonu – mówi Wiktor Krychowski, leśniczy leśnictwa Maczki.
Warto dodać, że będzie to już drugi użytek ekologiczny w tym leśnictwie.
W Polsce jest prawie 8500 użytków ekologicznych
W Polsce jest prawie 8500 użytków ekologicznych o łącznej powierzchni ponad 56 000 ha, czyli obszar chroniony ma średnio niespełna 7 ha. Sosnowiecki, będzie ponad dwukrotnie większy.
- Ponad 14 hektarów Lasu Zagórskiego, wraz ze stawami Herbatka i Cioch, zostanie objętych ochroną. To jeden z większych terenów o statusie użytku ekologicznego w kraju! To dzieje się dzięki współpracy naszego urzędu, na czele z Arturem Ptasińskim (który od wielu lat o to walczył) i Anną Królczyk-Czajkowska, kierownik referatu ochrony przyrody, zwierząt, rolnictwa, leśnictwa i łowiectwa Urzędu Miejskiego, z Nadleśnictwo Siewierz, Lasy Państwowe
Kiedyś te tereny były często "wykorzystywane" rekreacyjnie przez mieszkańców, a dzisiaj zostały "przejęte" przez faunę i florę. I dobrze - napisał prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.
Zanim zaczniemy doceniać jego walory, leśników i samorządowców czeka ciężka praca związana z posprzątaniem terenu i wywozem śmieci, nie tylko organicznych. To nie jest ani łatwe, ani tanie zadanie.