Konserwacja urządzeń jest ważna w każdym przemyśle, ale nie mniej istotne jest dbanie o dobry stan magazynów i pojemników. Między innymi dlatego raz na jakiś czas niezbędne jest czyszczenie silosów. Jak często powinno się je przeprowadzać?
Wpływ konstrukcji i przeznaczenia silosu na częstotliwość czyszczenia
To, jak często wykonuje się czyszczenie silosów, zależy od przechowywanych w nich materiałów oraz konstrukcji samego pojemnika. Pojemniki na materiały budowlane czy środki chemiczne można czyścić stosunkowo rzadko, w zależności od właściwości danej substancji. Z kolei czyszczenie silosów przeznaczonych do przechowywania żywności – na przykład zbóż, mąki czy cukru – musi odbywać się regularnie.
Konstrukcja ma wielkie znaczenie nie tylko dla łatwości mycia silosów, ale także dla bezpieczeństwa. Wiele substancji chemicznych grozi wybuchem w wypadku powstania iskry. Mogą to być nawet tak niepozorne produkty, jak cukier czy mąka. Z kolei w zbiornikach po fermentacji często panuje niemal beztlenowa atmosfera, co stanowi potencjalne zagrożenie dla osób, które weszłyby tam bez specjalnego przygotowania. Dlatego lepiej zlecać czyszczenie silosów tego typu wykwalifikowanym ekipom dysponującym specjalistycznym sprzętem.
Jak wygląda czyszczenie silosów?
Dzięki zminimalizowaniu zalegania osadów czy resztek żywności, czyszczenie silosów jest obecnie o wiele prostsze, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Aby przebiegało jak najsprawniej, wykorzystuje się potężne myjki ciśnieniowe i inne profesjonalne urządzenia, dzięki którym cały proces trwa krótko przy zachowaniu niezbędnej dokładności. W wypadku zbiorników na zboże czy paszę dla zwierząt wiele osób decyduje się na ich samodzielne czyszczenie, natomiast mycie silosów w wielkich zakładach często zleca się firmom, takim jak https://makowskimis.eu/oferta/zbiorniki/. Wynika to z konieczności zachowania bezpieczeństwa, a także zastosowania urządzeń, których zakup byłby nieopłacalny dla firmy planującej czyścić wyłącznie własne silosy.