Wiadomości z Sosnowca

Filmowe Środy w Mediatece – stare polskie komedie w Sosnowcu

  • Dodano: 2024-01-10 10:00

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza na Filmowe Środy w Mediatece. Styczniowe i lutowe wieczory, tym razem wypełnią nam niezapomniane stare polskie komedie z lat trzydziestych XX w.

Kolejne Filmowe Środy w Sosnowcu

Na ekranie królować będą gwiazdy przedwojennego kina – Jadwiga Smosarska, Adolf Dymsza, Eugeniusz Bodo i inni. Każdy karnawałowy pokaz poprzedzać będzie 15-minutowa opowieść o wybranej gwieździe. Przewidziano również zabawę z nagrodami. Wstęp wolny.

Seanse odbywać się będą o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11, we wszystkie środy stycznia i lutego: 3.01;10.01;17.01;24.01;31.01;7.02;14.02;21.02;28.02.2024.

Dodatkowo, na wszystkich widzów, którzy na inauguracyjny pokaz (3 stycznia 2024) przyjdą w karnawałowych strojach stylizowanych na szalone lata trzydzieste – czekać będą atrakcyjne upominki (książki i gadżety).

Repertuar sosnowieckiej Mediateki

  • 3.01 – CZY LUCYNA TO DZIEWCZYNA? (1934) – Lucyna jest córką właściciela zakładów budowy silników w Warszawie. Po ukończeniu studiów w Paryżu, dziewczyna wraca do kraju i chce podjąć pracę inżyniera. Wiedząc, że ojciec będzie przeciwny, używa podstępu. Prosi go o pomoc w załatwieniu pracy dla siostrzeńca niani, Juliana, którym w rzeczywistości jest ona sama. W męskim przebraniu udaje się do fabryki, gdzie jako praktykant zostaje pomocnikiem inżyniera Żarnowskiego. Sprawa komplikuje się, gdy Lucyna vel Julian zakochuje się w swym przystojnym przełożonym.

Gatunek: komedia. Reżyseria: Juliusz Gardan. Na ekranie: Jadwiga Smosarska, Eugeniusz Bodo, Mieczysława Ćwiklińska.

Czas pokazu – 1:15:00

Film poprzedzi opowieść o JADWIDZE SMOSARSKIEJ.

  • 10.01 – ABC MIŁOŚCI (1935) – Wincenty Poziomka prowadzi szkołę rewiowo-filmową, która jednak nie przynosi większych dochodów. Aby dorobić do skromnej pensji, para się pisaniem kucharkom liścików miłosnych do narzeczonych. Niespodziewanie wszystko się zmienia. Wygląda na to, że zła passa może się w końcu odwrócić, bowiem otrzymuje on wiadomość o spadku. Jak się okazuje, Poziomka dziedziczy połowę sklepu spożywczego po stryju, dzieląc majątek ze swoją kuzynką, trzyletnią Basią.

Gatunek: komedia. Reżyseria: Michał Waszyński. Na ekranie: Maria Bogda, Adolf Dymsza, Konrad Tom.

Czas pokazu – 1:01:00

Film poprzedzi opowieść o ADOLFIE DYMSZY.

  • 17.01 – DWIE JOASIE (1935) – Joasia szuka pracy. Pragnie ją jednak znaleźć wykorzystując jedynie swoje zawodowe kompetencje, a nie urodę i wdzięk. Dlatego reaguje nerwowo na niewyszukane zaloty i aluzje kolejnych pracodawców. Chcąc się wreszcie uwolnić od tego typu krępujących sytuacji, charakteryzuje się na prawdziwą “paskudę”. Kiedy poznaje nowego szefa – przystojnego mecenasa Rostalskiego – zaczyna żałować swej pochopnej decyzji.

Gatunek: komedia. Reżyseria: Mieczysław Krawicz. Na ekranie: Jadwiga Smosarska, Franciszek Brodniewicz, Ina Benita, Michał Znicz.

Czas pokazu – 1:24:00

Film poprzedzi opowieść o FRANCISZKU BRODNIEWICZU.

  • 24.01 – FREDEK USZCZĘŚLIWIA ŚWIAT (1936) – Fredek, młody wynalazca, konstruuje telefonowizor, urządzenie, które po podłączeniu do aparatu telefonicznego pozwala widzieć osobę, z którą się rozmawia. Już pierwsza próba wynalazku przynosi przykrą niespodziankę. Fredek dzwoni do swojej narzeczonej Irmy i widząc ją z obcym mężczyzną, podejrzewa zdradę. Wraz z przyjacielem, muzykiem Józefem Bombą, postanawiają wynalazek sprzedać, co wywołuje szereg kolejnych nieporozumień.

Gatunek: komedia. Reżyseria: Zbigniew Ziembiński. Na ekranie: Loda Halama, Zbigniew Rakowiecki, Józef Kondrat, Józef Orwid.

Czas pokazu – 1:13:00

Film poprzedzi opowieść o ZBIGNIEWIE RAKOWIECKIM.

  • 31.01 – JADZIA (1936) – Mały sklepik sportowy Malicza przeżywa prawdziwe oblężenie, a szczególnym upodobaniem klientów cieszą się sprzedawane przez jego córkę Jadzię rakiety tenisowe, bowiem rakietą tej firmy wielkie sukcesy odnosi mistrzyni kortów Jadzia Jędruszewska. Właścicielka największego w Warszawie sklepu sportowego, próbuje rozpaczliwie walczyć z konkurencją. Jej ostatnią nadzieja jest Jan Oksza, syn prezesowej. Zadaniem  przystojnego chłopaka jest oczarowanie królowej tenisa. Zbieg okoliczności powoduje, że Jan bierze spotkaną na kortach Jadzię Maliczównę za Jadzię Jędruszewską.

Gatunek: komedia. Reżyseria: Mieczysław Krawicz. Na ekranie: Aleksander Żabczyński, Stanisław Sielański, Michał Znicz, Jadwiga Smosarska.

Czas pokazu – 1:31:00

Film poprzedzi opowieść o ALEKSANDRZE ŻABCZYŃSKIM.

  • 7.02 – PIĘTRO WYŻEJ (1937) – Hipolit Pączek, właściciel czynszowej kamienicy w Warszawie,  spodziewa się wizyty bratanicy Lodzi. Dziwnym zbiegiem okoliczności trafia ona do mieszkającego piętro wyżej Henryka Pączka, młodego i przystojnego spikera radiowego. Henryk, nie wiedząc kogo gości, opowiada dziewczynie o swoim konflikcie ze znienawidzonym, mieszkającym poniżej Hipolitem. Gdy Lodzia orientuje się w pomyłce, nie wyjawiając kim jest, znika, a zakochany bezgranicznie w ślicznej nieznajomej Henryk, rozpoczyna gorączkowe poszukiwania.

Gatunek: komedia muzyczna. Reżyseria: Leon Trystan. Na ekranie: Eugeniusz Bodo, Józef Orwid, Ludwik Sempoliński, Helena Grossówna.

Czas pokazu – 1:24:00

Film poprzedzi opowieść o EUGENIUSZU BODO.

  • 14.02 – PAWEŁ I GAWEŁ (1938) – Paweł – właściciel sklepu z aparatami radiowymi i zapalony konstruktor, jedzie do Warszawy, by zareklamować swój wynalazek – miniaturowe radio na baterie. W przedziale pociągu spotyka swego odwiecznego antagonistę Gawła, prowadzącego w tej samej kamienicy sklep przemysłowy. Wieczorem Paweł poznaje piękną, młodą nieznajomą, w której zakochuje się bez pamięci. Nie wie, że to skrzypaczka Violetta Bellami, która na co dzień musi udawać trzynastoletnią dziewczynkę, by przyciągnąć do sal koncertowych złaknioną “cudownych dzieci” publiczność. Również Violetta zakochuje się w przystojnym Pawle.

Gatunek: komedia. Reżyseria: Mieczysław Krawicz. Na ekranie: Helena Grossówna, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza.

Czas pokazu – 1:22:00

Film poprzedzi opowieść o HELENIE GROSSÓWNIE.

  • 21.02 – ROBERT I BERTRAND (1938) – Irena, rozkapryszona córka bogacza, zamierza wygrać konkurs na najlepszą powieść kryminalną. Chcąc pobudzić twórczą wenę, postanawia zwiedzić okoliczny areszt i wykorzystując nieuwagę roztargnionego dozorcy, daje zamknąć się w celi. Niebawem do aresztu trafiają Robert i Bertrand, domokrążcy niesłusznie posądzeni o kradzież pieniędzy. Bertrand trafia do celi, w której ukryła się Irena i gdy dziewczyna niespodziewanie ucieka, zakochany w czarującej, jak sądzi, złodziejce, postanawia podążyć jej śladem. Namawia do ucieczki także Roberta.

Gatunek: komedia. Reżyseria: Mieczysław Krawicz. Na ekranie: Helena Grossówna, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Mieczysława Ćwiklińska.

Czas pokazu – 1:20:00

Film poprzedzi opowieść o MIECZYSŁAWIE ĆWIKLIŃSKIEJ.

  • 28.02 – JA TU RZĄDZĘ (1939) – Młody hrabia Józio Lulewicz wiedzie żywot raczej hulaszczy. Za namową przyjaciół usiłuje wydobyć od matki dużą kwotę pieniędzy na założenie operetki. Spotkawszy się z odmową, na złość matce, zgłasza się do szewca na terminatora. Zrozpaczona hrabina zgadza się więc dać synowi potrzebne pieniądze, jednak Józio jest już po uszy zakochany w córce szefa i ani myśli rezygnować z nowej pracy.

Gatunek: komedia muzyczna. Reżyseria: Mieczysław Krawicz. Na ekranie: Ina Benita, Zbigniew Rakowiecki, Mieczysława Ćwiklińska, Józef Orwid.

Czas pokazu – 1:37:00

Film poprzedzi opowieść o INIE BENICIE.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również