Wiadomości z Sosnowca

Brak lekarzy, brak pielęgniarek. A Śląsk ma pomysł na zmiany

  • Dodano: 2021-11-09 08:30, aktualizacja: 2021-11-09 08:38

Dyrektorzy szpitali z woj.śląskiego pracują nad zmianami w służbie zdrowia. Bo te są konieczne!  Dyrektorzy szpitali z woj.śląskiego pracują nad zmianami w służbie zdrowia. Bo te są konieczne!

Mimo że jest lepiej niż np. rok temu, to i tak pandemia COVID-19 na każdym kroku ujawnia jak słaba jest polska służba zdrowia. Dlatego dyrektorzy szpitali i oddziałów pogotowia z terenu woj. śląskiego pracują nad wprowadzeniem zmian.

Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!


Nie zawsze wszystkie argumenty są brane pod uwagę, nie zawsze wszystkie argumenty są wysłuchiwane i wdrażane później do realizacji. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystko możemy zrealizować – mówi Krzysztof Bestwina, WSS nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

A to głównie z powodu ograniczonych funduszy. Nad pomysłami zmian ma pracować 6 zespołów roboczych złożonych z przedstawicieli śląskich szpitali. Wnioski zostaną przedstawione do końca stycznia, choć część zmian testowo już wchodzi w życie w niektórych placówkach.

W tej chwili u nas trwa taka zamiana karetek specjalistycznych, czyli takich z lekarzem na karetki bez lekarza, w pełni to popieram – mówi Jan Kawulok, Pogotowie Ratunkowe w Cieszynie.

Z brakiem lekarzy zmaga się większość placówek medycznych w Polsce, co najbardziej odbija się na pacjentach.

Gigantyczne kolejki pod SOR-ami, teleporady wieczne, to są bolączki, które dla pacjentów są nie do wytrzymania w związku z czym próbujemy jako dyrektorzy szpitali jakoś rozwiązać ten problem – mówi Lech Wędrychowicz, Beskidzkie Centrum Onkologii w Bielsku-Białej.

 Dyrektorzy szpitali z woj.śląskiego pracują nad zmianami w służbie zdrowia. Bo te są konieczne!
Dyrektorzy szpitali z woj.śląskiego pracują nad zmianami w służbie zdrowia. Bo te są konieczne!
Brak lekarzy wynika przede wszystkim z emigracji, na którą, w poszukiwaniu wyższych zarobków i lepszych warunków pracy, udają się wykształceni w Polsce lekarze i pielęgniarki. Ich nauczyciele liczą jednak, że to się zmieni.

Widzą coraz to większą możliwość rozwoju zawodowego i naukowego, tutaj w Polsce. I nie trzeba naprawdę nigdzie wyjeżdżać ponieważ my nie mamy na tle europejskim czy światowym czego się wstydzić – mówi Klaudiusz Nadolny, Śląski Uniwersytet Medyczny w Zabrzu.

Jednak warto zaznaczyć, że wielu medyków patrzy na to nieco mniej optymistycznie. Oprócz śląskiego pakietu zmian legislacyjnych, zespoły robocze mają opracować mapę potrzeb zdrowotnych czy zaproponować lepszą i bardziej nowoczesną formę koordynacji opieki nad pacjentami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.