Wiadomości z Sosnowca

Brak lekarzy, brak pielęgniarek. A Śląsk ma pomysł na zmiany

  • Dodano: 2021-11-09 08:30, aktualizacja: 2021-11-09 08:38

Dyrektorzy szpitali z woj.śląskiego pracują nad zmianami w służbie zdrowia. Bo te są konieczne!  Dyrektorzy szpitali z woj.śląskiego pracują nad zmianami w służbie zdrowia. Bo te są konieczne!

Mimo że jest lepiej niż np. rok temu, to i tak pandemia COVID-19 na każdym kroku ujawnia jak słaba jest polska służba zdrowia. Dlatego dyrektorzy szpitali i oddziałów pogotowia z terenu woj. śląskiego pracują nad wprowadzeniem zmian.

Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!


Nie zawsze wszystkie argumenty są brane pod uwagę, nie zawsze wszystkie argumenty są wysłuchiwane i wdrażane później do realizacji. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystko możemy zrealizować – mówi Krzysztof Bestwina, WSS nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

A to głównie z powodu ograniczonych funduszy. Nad pomysłami zmian ma pracować 6 zespołów roboczych złożonych z przedstawicieli śląskich szpitali. Wnioski zostaną przedstawione do końca stycznia, choć część zmian testowo już wchodzi w życie w niektórych placówkach.

W tej chwili u nas trwa taka zamiana karetek specjalistycznych, czyli takich z lekarzem na karetki bez lekarza, w pełni to popieram – mówi Jan Kawulok, Pogotowie Ratunkowe w Cieszynie.

Z brakiem lekarzy zmaga się większość placówek medycznych w Polsce, co najbardziej odbija się na pacjentach.

Gigantyczne kolejki pod SOR-ami, teleporady wieczne, to są bolączki, które dla pacjentów są nie do wytrzymania w związku z czym próbujemy jako dyrektorzy szpitali jakoś rozwiązać ten problem – mówi Lech Wędrychowicz, Beskidzkie Centrum Onkologii w Bielsku-Białej.

 Dyrektorzy szpitali z woj.śląskiego pracują nad zmianami w służbie zdrowia. Bo te są konieczne!
Dyrektorzy szpitali z woj.śląskiego pracują nad zmianami w służbie zdrowia. Bo te są konieczne!
Brak lekarzy wynika przede wszystkim z emigracji, na którą, w poszukiwaniu wyższych zarobków i lepszych warunków pracy, udają się wykształceni w Polsce lekarze i pielęgniarki. Ich nauczyciele liczą jednak, że to się zmieni.

Widzą coraz to większą możliwość rozwoju zawodowego i naukowego, tutaj w Polsce. I nie trzeba naprawdę nigdzie wyjeżdżać ponieważ my nie mamy na tle europejskim czy światowym czego się wstydzić – mówi Klaudiusz Nadolny, Śląski Uniwersytet Medyczny w Zabrzu.

Jednak warto zaznaczyć, że wielu medyków patrzy na to nieco mniej optymistycznie. Oprócz śląskiego pakietu zmian legislacyjnych, zespoły robocze mają opracować mapę potrzeb zdrowotnych czy zaproponować lepszą i bardziej nowoczesną formę koordynacji opieki nad pacjentami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również