Wiadomości z Sosnowca

Bądź czujny przed świętami!

  • Dodano: 2020-12-17 07:00, aktualizacja: 2020-12-17 04:50

Jesienno-zimowe szarugi, szybko zapadający zmrok, opady deszczu i śniegu, zwiększony ruch w centrach handlowych a także nieustanny pośpiech to warunki zmniejszające bezpieczeństwo na drodze. Jednak nie tylko. To również doskonała okazja do większej aktywności złodziei.

Jak uchronić się przed kradzieżą?

Szybko zapadający zmrok i złe warunki atmosferyczne to doskonałe warunki dla tych, którzy dopuszczają się kradzieży i włamań. Szybko zapadający zmrok daje niejako zasłonę przed okiem postronnych świadków, a złe warunki atmosferyczne to szansa dla włamywacza na to, że tych postronnych świadków będzie jak na lekarstwo. Dodając do tego nasze roztargnienie, codzienną gonitwę, zwiększającą się tym bardziej, im bliżej do świąt Bożego Narodzenia, stwarzamy doskonałe warunki działania dla złodzieja. Poniżej postaramy się przypomnieć podstawowy zestaw dobrych praktyk, których stosowanie zmniejszy ryzyko tego, że padniemy ofiarą kradzieży:

  • Dokumenty, klucze i portfel nośmy zawsze w torebce lub kieszeni, która znajduje się z przodu. Zbliżając się lub pochylając się nad regałem czy ladą sklepową zawsze przesuńmy ją tak, by mieć ją na oku.
  • Pamiętajmy by wychodząc z mieszkania staranie zamykać okna i drzwi. Otwarcie okna pozostawionego z klamką w pozycji „mikrowentylacji” nie stanowi dla włamywacza żadnego problemu- podobnie jak otwarcie okna, które pozostało uchylone.
  • Wchodząc do mieszkania zawsze zamykajmy za sobą drzwi na zamek. Wykształćmy ten nawyk również w pozostałych domownikach. Od wielu lat wciąż nowe grupy złodziei wędrują po osiedlach różnych miast naszej aglomeracji, naciskając klamki przypadkowych mieszkań . Kiedy zastaną drzwi otwarte, wykorzystując nieuwagę domowników przebywających zwykle w dalszej części mieszkania, kradną z przedpokoju napotkane wartościowe przedmioty- niestety zwykle to właśnie przedpokój jest tym miejscem w którym odkładamy po wejściu do domu klucze, torebki, portfele i telefony.
  • Interesujmy się obcymi osobami kręcącymi się po naszych blokach i klatkach schodowych. Osoba nie mająca złych zamiarów, w przypadku jej zagadnięcia- na pewno się nie obrazi. Potencjalny złodziej, zauważony i zapamiętany- może poniechać swych zamiarów. Wielokrotnie podczas czynności dokonywanych po zatrzymaniu z podejrzanymi do spraw kradzieży i włamań oświadczali oni, że podczas rekonesansu dokonywanego przed włamaniem, odstąpili od jego dokonania w danym miejscu, ponieważ zostali zauważeni przez sąsiada, który się zainteresował do kogo przyszli i czego sobie życzą. Czujny i uważny sąsiad jest jednym z elementów, które najskuteczniej zmniejszają ryzyko tego, że padniemy ofiarą włamania.
  • Parkując samochód zarówno pod własnym domem jak i na parkingu centrum handlowego pamiętajmy, by nie pozostawiać wartościowych przedmiotów czy sprzętu elektronicznego w widocznym miejscu. Zmniejszy to ryzyko, że „okazja uczyni złodzieja” i przypadkowo przechodzący obok niego włamywacz, da się na nie skusić. Oszczędzi to nam strat i wielu kłopotów wynikłych z utraty dokumentów czy uszkodzonej podczas włamania szyby samochodu. Zwracajmy także uwagę na osoby kręcące się po terenie parkingu bez wyraźnego celu, a jeśli takie zaobserwujemy- poinformujmy o tym ochronę obiektu, do którego należy parking lub zawiadommy Policję. 
  • Uważajmy również na obce osoby, które pod pozorem załatwienia różnych spraw próbują wejść do naszego mieszkania. Zwykle podają się one za pracowników administracji, wodociągów, gazowni czy innych tego typu instytucji. Często osoby te w pewnym momencie proszą o rozmienienie pieniędzy. Przyjmijmy za zasadę, że takich osób, jeśli o ich wizycie nie uprzedzał wcześniej administrator budynku w ogłoszeniu adresowanym do mieszkańców- nie wpuszczamy do naszego domu. Wielokrotnie okazuje się bowiem, że nie były one tymi, za kogo się podawały, a do naszego mieszkania weszły jedynie po to, żeby nas okraść, odwracając wcześniej naszą uwagę. Wychodzi na jaw, że o rozmienienie pieniędzy prosiły tylko po to, by dowiedzieć się gdzie przechowujemy gotówkę- zwykle chwilę po spełnieniu przez nas takiej prośby, nasza uwaga jest odwracana, podczas gdy drugi ze sprawców dokonuje kradzieży.
  • Pamiętajmy o przestrzeganiu wszystkich ograniczeń i nakazów związanych w pandemią Covid-19. Ustanowiono je nie po to, by nas ograniczać a po to, by chronić zdrowie nasze, naszych bliskich i ludzi z naszego najbliższego otoczenia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również