Wiadomości z Sosnowca

Akcja Grawer - Oznakuj swoją własność w Sosnowcu

 • Dodano: 2021-09-14 09:00

Już kolejny raz sosnowieccy policjanci znakowali rowery, elektronarzędzia i inne sprzęty podczas akcji organizowanej cyklicznie w parku Stawiki. Zainteresowanie znakowaniem sprzętów jest nadal ogromne- do stoiska ponownie ustawiła się spora kolejka. Zapewniamy, że wszyscy chętni, by chronić swoje sprzęty przed kradzieżą, będą mieli okazję to zrobić.

W miniony piątek na terenie parku Stawiki odbyła się kolejna odsłona akcji Grawer - Oznakuj swoją własność. Komenda Miejska Policji w Sosnowcu organizuje bezpłatne znakowanie przedmiotów mających wartość dla ich właścicieli. Akcja polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem typu „engrawer” unikalnego oznakowania składającego się z liter i cyfr oraz rejestracji tego znaku w stworzonej na te potrzeby bazie danych Policji. Każdy oznakowany przedmiot zostanie opatrzony w widocznym miejscu nalepką samoprzylepną, informującą o dokonaniu oznakowania. Mikroudarowa technologia „endograwera” pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków. Samoprzylepna naklejka ma pełnić również rolę prewencyjną - może odstraszyć sprawce kradzieży (będzie świadom, że dużo trudniej będzie sprzedać taki łup), może także zniechęcić potencjalnego nabywcę zrabowanego mienia.

Właściciel przedmiotu otrzymuje pełną informację o przeprowadzanej akcji, po wyrażeniu zgody na przystąpienie do niej zapoznaje się z regulaminem i wypełnia stosowne oświadczenie, umożliwiające przystąpienia do Policyjnej Akcji „Grawer - oznakuj swoją własność”.

Wymogi konieczne do przeprowadzenia znakowania:

 • Do bezpłatnej akcji mogą przystąpić tylko mieszkańcy miasta Sosnowca,
 • Dokument tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia, niepełnoletni może przystąpić do akcji tylko w obecności opiekuna prawnego),
 • Dowód zakupu – paragon lub faktura, umowa kupna-sprzedaży, (według oświadczenia właściciela),
 • Znakowany rower musi być sprawny i powinien być wyposażony w:
  • Z przodu – w jedno światło barwy białej lud żółtej selektywnej;
  • Z tyłu – w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające;
  • Co najmniej jeden sprawnie działający hamulec;
  • W dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
 • Znakowany przedmiot musi przedstawiać wartość powyżej 100 złotych ( to funkcjonariusz Policji decyduje, czy dany przedmiot może podlegać znakowaniu).
 • Funkcjonariusz wraz z właścicielem wspólnie ustala miejsce znakowania ( nie dotyczy planowych akcji znakowania zgodnie z harmonogramem).
 • Każdy właściciel oznakowanego roweru otrzyma Dokument przystąpienia do Akcji.
 • Należy pamiętać o tym, że nie dopuszcza się ponownego znakowania elementów oraz przerabiania naniesionych wcześniej numerów.
 • Uzupełnianie brakującego oznakowania, np. w przypadku wymiany elementów powinno być wykonane tą samą technologią również przez policjanta prowadzącego znakowania.

Policjanci czekają na Państwa w godzinach 14.00-18.00 na placu przed kasami przy Stadionie Ludowym przy ulicy Kresowej. Informacja o harmonogramie znakowania rowerów została umieszczona na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu. Z uwagi na niezależne od nich ograniczenia (na przykład zmiana terminu meczu rozgrywanego na Stadionie) terminy mogą się zmienić – prosimy, by na bieżąco sprawdzać dostępny na stronie harmonogram, w którym wszystkie ewentualne zmiany będą uwzględniane. Istnieje również możliwość oznakowania sprzętu w innym terminie, jeśli zostanie on wcześniej uzgodniony z policjantami Wydziału Prewencji – w tej sprawie prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numer 47 852 12 60.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.