Wiadomości z Sosnowca

Zysk z lokaty - jakie czynniki na niego wpływają?

  • Dodano: 2017-01-04 14:45

Zdecydowałeś się założyć lokatę bankową? Jeżeli wybierając taki produkt, kierujesz się wyłącznie oprocentowaniem, to możesz się rozczarować – to nie jedyny czynnik mający wpływ na wysokość odsetek, które bank wypłaci ci wraz z zdeponowanym kapitałem po wygaśnięciu umowy.

Utarło się, że wysokość oprocentowania jest najważniejsza, jeżeli chodzi o lokaty bankowe. Nie jest to do końca prawda, bo choć oprocentowanie jest kluczowe, to jednak nie można zapomnieć o innych czynnikach, m.in. wysokości zdeponowanych na lokacie środków, rodzaju oprocentowania czy inflacji.

Chcesz wybrać lokatę, na której twoje pieniądze wypracują najwyższy zysk? Zatem koniecznie musisz dowiedzieć się, jaki wpływ mają poszczególne czynniki.

Długoterminowa lokata to wyższe zyski?

Być może spotkałeś się ze stwierdzeniem,  że na im dłuższy okres zakładasz lokatę, na tym wyższy zysk możesz liczyć. Faktycznie, jeszcze kilkanaście lat temu lokaty długoterminowe były lepiej oprocentowane niż krótkoterminowe. Dziś sytuacja wygląda inaczej. Po pierwsze znalezienie lokaty długoterminowej to prawdziwe wyzwanie – oferowane są głównie krótkoterminowe; po drugie z uwagi na zainteresowanie klientów lokatami krótkoterminowymi to właśnie one są lepiej oprocentowane.

Z powyższego wynika, że najlepsze lokaty to aktualnie te krótkoterminowe, które możesz założyć na dzień, tydzień, miesiąc czy pół roku.

Oprocentowanie – stałe czy zmienne?

Na wysokość wypracowanego zysku ma wpływ również rodzaj oprocentowania. Banki oferują lokaty z oprocentowanie stałym i zmiennym. Jeżeli zdecydowałeś się na stałe, to musisz wiedzieć, że niezależnie od wahań na rynku, bank będzie naliczał odsetki zgodnie z umową. To właśnie w tym dokumencie znajdziesz informację o wysokości odsetek.

Myślisz o założeniu lokaty ze zmiennym oprocentowaniem? Specjaliści radzą, aby w pierwszej kolejności zainteresować się sytuacją na rynku. Jeżeli masz czas, to poczytaj o gospodarce, przejrzyj komentarze ekonomiczne publikowane przez ekspertów. W ten sposób możesz jedynie zyskać, bo jeżeli okaże się, że sytuacja jest stabilna, a gospodarka rozwija się, to najprawdopodobniej w najbliższych miesiącach banki podniosą wysokość oprocentowania lokat.

Wysokość zdeponowanych na lokacie środków

Zysk zależy również od kwoty zdeponowanej na lokacie. Im więcej oszczędności zdecydujesz się ulokować na lokacie terminowej, tym więcej odsetek bank naliczy. Pamiętaj przy tym, że oprocentowanie poszczególnych lokat bankowych jest zawsze podawane w skali roku. Przykładowo w ofercie Idea Banku znajdziesz Lokatę Happy z oprocentowaniem w wysokości 3,50 lub 4,00% (wysokość oprocentowania zależy od ilości miesięcy, na jakie założysz lokatę).

Nie posiadasz dużych oszczędności? Musisz wiedzieć, że minimalny wkład w przypadku lokaty bankowej to aktualnie najczęściej 500 zł. Jeżeli nie dysponujesz taką kwotą, ale zależy ci na wyrobieniu sobie zdrowego nawyku oszczędzania, to najlepiej zrobisz, otwierając rachunek oszczędnościowy. Na ten co miesiąc będziesz mógł przelewać określoną kwotę i tym samym oszczędzać. Gdy uzbierasz wspomniane minimum, pozostanie tylko założyć wybraną lokatę bankową.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.