Wiadomości z Sosnowca

Projekty małych domów - alternatywa dla mieszkania w bloku

  • Dodano: 2019-11-29 10:00, aktualizacja: 2019-11-29 11:11

Mały dom – któż o nim nie marzy? Być może od podjęcia decyzji o budowie, odwodzi kogoś myśl na temat kosztów, które muszą być wyższe niż kupno mieszkania. Jeśli jednak bliżej przyjrzeć się ofercie biur projektowych, okazuje się, że wcale tak nie musi być.

Projekty małych domów – jakie mogą mieć wielkości

Za dom mały uważa się taki, który ma do 120m2. Choć niektórzy uważają, że taki dom to już dom średni. Niemniej bez żadnej trudności można znaleźć domy jednorodzinne wielkością odpowiadające mieszkaniom w bloku. I nie chodzi tu wcale o mieszkania duże. Można z powodzeniem znaleźć projekt domu o rozmiarach m3 w bloku. Może to brzmieć niewiarygodnie, jednak obecnie budowa małego i funkcjonalnego domu zarazem nie stanowi dla architektów żadnego problemu. Znajdziemy więc domy o powierzchni nawet ok 40m2. Jako, że projekty zakładają możliwość wprowadzania poprawek, inwestor ma możliwość zastosowania funkcjonalności od podstaw, czyli opcję, o jakiej w przypadku mieszkania w bloku, może jedynie marzyć. 

Projekt małego domu – dlaczego warto go wybrać?

Mały dom, zwłaszcza parterowy jest dobrą inwestycją dla osób, które marzą o swoim domku z ogródkiem za cenę mieszkania, lub nawet mniejszej. Parter oznacza brak schodów a więc duże oszczędności, niewielka powierzchnia to mało sprzątania. Oczywiście z powodzeniem można znaleźć projekty małych domów uwzględniające użytkowe poddasze. Oprócz tego, można wybudować mały dom korzystając z technologii energooszczędnych. Co więcej, w przypadku małego domu byłoby to wręcz wskazane. Mianowicie im mniejszy dom, tym łatwiej zastosować technologie, dzięki którym inwestor będzie oszczędzał na rachunkach za prąd i ciepło. Dzieje się tak, ponieważ im mniejsza bryła (i prostsza) tym więcej ciepła dom zatrzymuje. Przy zastosowaniu odpowiedniej izolacji, ustawienia bryły korzystnie pod kątem wędrówki słońca a także przy budowie dachu jednospadowego, dom będzie prawdziwie energooszczędny. Zwłaszcza jeśli zainstaluje się dodatkowo panele słoneczne. Oczywiście o takiej dowolności technologicznej, w przypadku mieszkania nie może być mowy. Poza tym mały dom nie wymaga wielkiej działki. Inwestor może mieć zatem domek i nieduży ogródek, niewymagające dużego nakładu pracy. 

Mały dom – ile może kosztować?

Ostateczna cena domu zależy od kilku czynników, nie tylko od metrażu. Czynnikami tymi jest to czy projekt uwzględnia garaż i piwnicę, materiały z jakich będzie dom wybudowany a także jego styl. Niemniej metraż jest w tym wszystkim kluczowy. Jeśli więc rozmowa o domach prawdziwie niewielkich o rozmiarach mieszkania, warto przyjrzeć się pobieżnie chociaż kilku projektom. A więc dom ze strychem o powierzchni użytkowej bez mała 44m2, w którym mieszczą się 3 pokoje, salon z aneksem kuchennym, łazienka i pomieszczenie gospodarcze, bez garażu, może w stanie surowym kosztować 75 000zł. Możesz go obejrzeć w tym miejscu https://pracownia-projekty.dom.pl/male_domy.html. Dom jednorodzinny z wiatą, którego powierzchnia użytkowa to niecałe 60m2, a w którym znajdują się salon z jadalnią, wc, kuchnia i dwa tarasy oraz poddasze nadające się do zamieszkania można kupić w stanie surowym za ok. 100 000zł. Dom z garażem na jedno auto, z poddaszem mieszkalnym i parterem zawierającym łazienkę, salon, kuchnię, pokój a o powierzchni użytkowej prawie 80m2 to koszt ok. 135 000zł (stan surowy). Jak widać można bez problemu zamówić projekty małych domów, które są w pełni funkcjonalne w cenie mieszkania w bloku lub nawet mniejszej. Jeśli więc w okolicy znajdują się atrakcyjne działki w przystępnej cenie, inwestycja w mały dom może okazać się spełnieniem marzeń.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.