Powrót do kraju wiąże się z wieloma formalnościami, które trzeba jak najszybciej załatwić. Czym należy zająć się od razu i do jakiego urzędu się udać?
Ubiegaj się o zasiłek dla bezrobotnych z Wielkiej Brytanii
Aby zabezpieczyć swoje finanse po powrocie do kraju, warto zarejestrować się jako osoba bezrobotna w Wielkiej Brytanii. Można zrobić to po rozwiązaniu umowy o pracę. Jeśli zostanie Ci przyznany tzw. jobseeker’s allowance, zgodnie z prawem urzędnicy prześlą go do Polski. Świadczenie będzie Ci wypłacane nawet po powrocie do ojczyzny przez 3 miesiące lub, w szczególnych przypadkach, przez 6 miesięcy. Formalności trzeba jednak dopełnić jeszcze będąc w Wielkiej Brytanii.
Rozlicz się z urzędem skarbowym w UK
Podstawowym dokumentem uprawniającym do ubiegania się o zwrot podatku z UK jest formularz P85. Można pobrać go z oficjalnej strony HM Revenue and Customs. Wypełnij druk udzielając odpowiedzi na wszystkie znajdujące się w nim pytania. Do P85 należy dołączyć formularz P45, który dostaje się od swojego pracodawcy po rozwiązaniu umowy o pracę. Dokumenty trzeba złożyć z lokalnym oddziale HM Revenue and Customs. Po zakończeniu całej procedury nadpłacony podatek zostanie przelany na Twoje konto w Wielkiej Brytanii. Świetnym sposobem na przetransferowanie pieniędzy do Polski są przelewy zagraniczne. Przekazy zlecane firmom pośredniczącym szybko trafiają na wskazane konto. Możesz wybrać różne opcje terminu doręczenia, w zależności od Twoich potrzeb. Tanie przelewy międzynarodowe zlecisz pod adresem https://www.easysend.pl. Na stronie znajdziesz też więcej informacji o usłudze, m.in. o jej koszcie i dostępnych promocjach.
Zamknij konto w brytyjskim banku
Prowadzony rachunek zamknij dopiero po otrzymaniu zwrotu podatku i należnych Ci świadczeń socjalnych. Jeśli nie zamierzasz wracać do UK, posiadanie tam konta, szczególnie gdy generuje ono koszty, jest niepotrzebne. Pamiętaj o przesłaniu wszystkich środków z brytyjskiego rachunku do Polski. Aby przesłać pieniądze do Polski szybko i bezpieczne, zdecyduj się na przelewy zagraniczne w firmie pośredniczącej. Są one znacznie tańsze niż standardowe przekazy bankowe. Możesz liczyć też na korzystne przeliczniki walut, co dodatkowo obniży koszt operacji. Przelewy międzynarodowe zlecane zaufanym pośrednikom pozwolą na szybkie przetransferowanie środków do kraju, w którym zamierzasz mieszkać.
Zamelduj się na pobyt stały
W Polsce istnieje obowiązek meldunkowy. Polega on na zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego. Należy zgłosić nie tylko fakt wyjazdu za granicę, ale także powrót do kraju. Trzeba zameldować się na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące nie później niż 30 dni od przybycia do miejsca zamieszkania. Dokonać tego można w formie pisemnej na formularzu w gminie właściwej ze względu na położenie miejsca, w którym się zamieszkuje. Przedstawia się wówczas dowód osobisty lub paszport oraz prawo do lokalu, w jakim chcemy się zameldować.
Aby powrót do Polski i ponowne zaklimatyzowanie się w kraju przebiegły bezproblemowo, pamiętaj o dopełnieniu formalności takich jak obowiązek meldunkowy, rozliczenie z brytyjskim urzędem skarbowym czy zamknięcie konta. W przesłaniu pieniędzy z UK pomogą przelewy za granicę w firmie pośredniczącej. Kosztują one niewiele, a dzięki nim sprawnie załatwisz ostatnie sprawy związane z powrotem z emigracji.