Wiadomości z Sosnowca

Perfekcjonizm - doradca czy zabójca w pracy?

  • Dodano: 2018-06-27 14:15

Jak myślisz, czy perfekcjonista ma większą szansę na znalezienie pracy w Sosnowcu? Czy tacy pracownicy szybciej awansują i przynoszą większe korzyści firmie? A może jest zupełnie odwrotnie? Sprawdź!

Brak satysfakcji

Perfekcjonista nigdy nie jest zadowolony i choćby zrobił wszystko dobrze, będzie mu się wydawało, że na pewno coś można było lepiej dopilnować. Czy takie podejście to raj dla pracodawcy, który ma bardzo dokładnego pracownika? Z jednej strony taka osoba na pewno zadba o wszystkie szczegóły i sumiennie zrealizuje powierzone zadanie. Z drugiej strony będzie psuła atmosferę w zespole wiecznym brakiem satysfakcji i zwyczajnym marudzeniem. Od perfekcjonistów nigdy nie usłyszysz entuzjazmu z powodu znalezienie nowej pracy w Sosnowcu, prędzej wymienią Ci punkt po punkcie wszystkie błędy na rozmowie kwalifikacyjnej i wady zatrudnienia. Będą też ponadprzeciętnie się stresować i planować wszystko od pierwszego dnia pracy. Prawdą jest jednak, że na rozmowach rekrutacyjnych wypadają dobrze, ponieważ zawsze są przygotowani.

Wysokie (nierealne) oczekiwania

Perfekcjoniści ustawiają poprzeczkę bardzo wysoko, jednak nie tylko sobie, ale też innym! Bardzo często krytykują pracę kolegów i koleżanek z zespołu. Jeśli są szefami, nigdy nie chwalą swoich podwładnych, choćby byli naprawdę świetnymi specjalistami i odnosili sukcesy zawodowe. Z takimi ludźmi raczej ciężko się pracuje i zwykle nie mają dobrych relacji z otoczeniem. Odczuwają też ogromną potrzebę kontroli, często pilnują lub śledzą cudze projekty w poszukiwaniu błędu, nawet jeśli nie są przełożonymi i nikt ich o to nie prosi. Mają wrażenie, że bez ich nadzoru wydarzy się coś złego i czują się dużo spokojniej, jeśli mają absolutnie wszystko pod kontrolą.

Szybkie wypalenie zawodowe

Ludzie z manią dokładności bardzo szybko się wypalają. Trudno mieć wewnętrzną motywację do działania, jeśli nie odczuwa się z tego żadnej satysfakcji i prowadzi nieustanny nadzór nad wszystkim. Takie osoby bardzo często nie potrafią odpoczywać w domu ani na urlopie, więc w będąc w firmie, są bardzo zmęczone, do czego oczywiście rzadko się przyznają. Najczęściej popadają w pracoholizm. Perfekcjoniści to często sztywni i mało kreatywni pracownicy. Zwykle krytykują w myślach własne pomysły lub roztrząsają je w nieskończoność, podczas gdy bardziej wyluzowani współpracownicy wymienili już 5 rozwiązań. Działają też dużo wolniej w obawie przed pomyłką.

Nieumiejętność znoszenia porażek

Dla perfekcjonisty porażka w pracy prowadzi do załamania, dlatego wolą zrobić wszystko, żeby się przed nią zabezpieczyć. Kiedy czują, że czegoś nie potrafią, wolą czasem niezwykle długo z tym zwlekać niż się tego podjąć i popełnić poważny błąd. Niestety, ale taka postawa sprawia, że nie są to osoby, które szybko się rozwijają lub awansują, ze względu na poziom swojej wiedzy i umiejętności, chyba że zostanie doceniona ich pracowitość i szczegółowość. Bywa jednak, że są po prostu wykorzystywani w pracy. Kumulacja przepracowania i braku zadowolenia prędzej czy później może powodować u nich depresję.

Zatrudniając perfekcjonistę, pracodawca może liczyć na porządek, dokładne wykonanie zadań i szukanie tzw. dziury w całym, co w niektórych zawodach może okazać się nawet pomocne np. w pracy testera oprogramowania lub księgowej, jednak trzeba mieć na uwadze, że taka osoba bywa bardzo męcząca dla otoczenia, ponieważ perfekcjonizm to wolno sącząca się trucizna. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.