Dla osób, które już niejednokrotnie korzystały z usług wypożyczani samochodu, rezerwacja czy wybranie pojazdu na miejscu oraz dopełnienie wszelkich formalności to przysłowiowa drobnostka.
Jednak osoby, które decydują się na takie rozwiązanie po raz pierwszy, często obawiają się, że zrobią coś nie tak lub nie będą wiedziały, co trzeba załatwić i na co zwrócić uwagę. Poniżej znajduje się praktyczny poradnik, poruszający najważniejsze kwestie związane z wynajmowaniem pojazdów.
Po pierwsze – określ swoje potrzeby
Zanim zdecydujemy się na konkretny pojazd, warto dokładnie określić, jakie są nasze potrzeby. Czy często będziemy poruszać się po mieście, czy też poza nim. Ile osób będzie z nami jeździć i czy wśród nich będą dzieci. Wypożyczalnia samochodów w Bielsku-Białej oferuje swoim klientom szeroki wybór samochodów o różnym standardzie, co powoduje, że bez problemu każdy dobierze taki pojazd, który najlepiej spełni jego oczekiwania. W ofercie są także pojazdy dostawcze i busy do przewozu osób, które mogą wypożyczyć zarówno osoby prywatne, jak i firmy.
Po drugie – zdecyduj się na okres najmu
Istotną kwestią przy wypożyczaniu samochodu jest także okres, na jaki będzie on wypożyczony. Z reguły wypożyczalnie w swoich ofertach mają trzy podstawowe pakiety – na najem krótko, średnio i długoterminowy. Czasami zdarzają się też wypożyczalnie oferujące wynajęcie samochodu na minuty. Więcej na temat tego, kiedy i na jaki czas opłaca się wynająć samochód można przeczytać w artykule Kiedy warto skorzystać z usług wypożyczalni samochodów?
Po trzecie – zarezerwuj samochód online
Jeżeli tylko jest taka możliwość, warto korzystać z udogodnień, jakie oferuje wypożyczalnia. Jednym z nich jest np. rezerwacja samochodu online. Dzięki temu można mieć pewność, że wybrany wcześniej samochód będzie czekał na nas w wybranym dniu. Po spotkaniu z pracownikiem wypożyczalni koniecznym będzie jedynie podpisanie umowy i protokołu odbioru samochodu.
Po czwarte – zapoznaj się z regulaminem wypożyczalni i przygotowanymi dokumentami
Jest to jeden z najważniejszych elementów całego procesu wypożyczania samochodu. Zapoznanie się z nimi to wręcz obowiązek wynajmującego. Oprócz prawidłowości danych osobowych, należy sprawdzić też wszelkie zapisy, które zawarte są w umowie i protokole odbioru samochodu. Chodzi tutaj między innymi o zapoznanie się ze stanem technicznym pojazdu oraz porównanie go z zapisem umieszczonym w protokole. Jeżeli coś się nie zgadza należy to zgłosić i uzupełnić dokumenty.
Po piąte – ciesz się wypożyczonym samochodem
Zanim wsiądziemy do samochodu, warto wypytać się o wszelkie dodatkowe kwestie, które mogą wpłynąć na późniejszy koszt wynajęcia samochodu np. kwestie paliwowe, limity kilometrów czy godzin, a także, w jakich sytuacjach pobierane są dodatkowe opłaty. Uzbrojeni w taką wiedzę bez problemu możemy ruszać w świat i cieszyć się jazdą wynajętym samochodem. Wcześniej, jeżeli planujemy wyjazd zagraniczny należy to zgłosić, warto dopytać także o dodatkowe ubezpieczenie pojazdu.