Wiadomości z Sosnowca

Tanie mieszkania z przetargu. Jak je kupić?

  • Dodano: 2022-09-19 15:30, aktualizacja: 2022-09-26 06:01

Ze względu na wysokie ceny nieruchomości oraz koszty kredytu, coraz mniej osób może sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania. Warto zatem zwrócić uwagę na lokale sprzedawane w drodze przetargu przez spółdzielnie mieszkaniowe, urzędy miast czy gmin - ich cena jest zazwyczaj niższa od rynkowej, a lokalizacja często atrakcyjna. Dowiedz się, na czym polegają przetargi mieszkaniowe.

Gdzie szukać informacji o przetargach na mieszkanie?

Przetargi mieszkaniowe organizowane są przez różne podmioty, wśród nich najczęściej wymienia się urzędy miast i gmin, spółdzielnie mieszkaniowe oraz spółki Skarbu Państwa. Informacje o planowanych przetargach można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych organizatorów (w przypadku urzędów w Biuletynie Informacji Publicznej) oraz w lokalnej prasie. Aby trzymać rękę na pulsie i na bieżąco obserwować, jakie oferty pojawiły się w interesującej nas okolicy, warto korzystać ze strony Listaprzetargow.pl. Jest to portal, który w jednym miejscu gromadzi aktualne ogłoszenia przetargów i licytacji na sprzedaż mieszkań od wszystkich podmiotów z całej Polski. Dzięki dostępnej na stronie wyszukiwarce oraz bardziej szczegółowym filtrom w szybki sposób można dotrzeć do ofert, które spełniają nasze wymagania (np. pod względem lokalizacji, ceny, metrażu, liczby pomieszczeń itp.). Na stronie znajdują się również ogłoszenia przetargów i licytacji działek, domów, garaży i lokali użytkowych.

Czego dowiemy się z ogłoszenia o przetargu?

Ogłoszenie o przetargu na sprzedaż nieruchomości informuje o tym:

  • kto jest organizatorem przetargu,
  • co jest przedmiotem przetargu (adres i opis nieruchomości),
  • kto może wziąć udział w przetargu (przetarg nieograniczony kierowany jest do wszystkich chętnych, a ograniczony wyłącznie do wskazanej w ogłoszeniu grupy, np. członków danej spółdzielni mieszkaniowej),
  • czy przetarg ma formę ustną czy pisemną,
  • jaka jest cena wywoławcza nieruchomości,
  • jakie są warunki przystąpienia do przetargu (w tym, ile wynosi wadium),
  • gdzie i kiedy przetarg się odbędzie. 

Szczegółów jest sporo, ale dzięki nim już po wstępnym zapoznaniu się z ogłoszeniem będziemy w stanie ocenić, czy jest to interesująca nas oferta. Jeśli tak, trzeba podjąć kilka podstawowych czynności, aby przekonać się, czy udział w przetargu jest dobrą decyzją.

Zanim weźmiemy udział w przetargu

Od czego zacząć? Ocenić należy nie tylko stan prawny i techniczny sprzedawanego mieszkania, ale także swoje możliwości finansowe. Wspomniane wcześniej wadium, to suma pieniędzy, którą należy wnieść na konto organizatora przed przystąpieniem do przetargu. Zazwyczaj wynosi ono ok. 10% ceny wywoławczej nieruchomości. Dlaczego wadium jest wymagane? Bo dzięki niemu w przetargu biorą udział osoby zdecydowane, które faktycznie chcą nabyć daną nieruchomość. W przypadku wygranej wadium jest zaliczane na poczet ceny nieruchomości, a w przypadku przegranej jest w całości zwracane.

Istotna jest oczywiście cena wywoławcza nieruchomości. Na wstępie wspomnieliśmy, że zazwyczaj jest ona niższa od ceny rynkowej podobnych mieszkań w danej okolicy. Niska cena może wynikać na przykład z konieczności przeprowadzenia w lokalu gruntownego remontu. Dlatego ważne jest, aby przed przystąpieniem do przetargu zapoznać się ze stanem technicznym mieszkania (najlepiej obejrzeć je osobiście w wyznaczonym terminie) i oszacować koszty ewentualnych prac, które będziemy musieli wykonać po jego nabyciu. Ogłoszenie o przetargu informuje, do kiedy zwycięzca przetargu powinien wpłacić całą kwotę za nieruchomość, trzeba być zatem przygotowanym. Niewywiązanie się z tego warunku grozi utratą wadium. 

Dla osób początkujących ważna z pewnością będzie też forma przetargu, czy jest on przeprowadzany w trybie ustnym czy pisemnym. Udział w przetargu pisemnym polega na wpłaceniu wadium i złożeniu wymaganych dokumentów we wskazanym miejscu i terminie. W dokumentach tych określa się, za jaką cenę chcielibyśmy kupić mieszkanie. Przetarg wygrywa osoba, która spełnia wszystkie warunki przetargu i oferuje najwyższą kwotę. Przetarg ustny przyjmuje formę licytacji - po wpłaceniu wadium i tym samym dopuszczeniu do przetargu należy stawić się w wyznaczonym miejscu, aby wraz z innymi uczestnikami "walczyć" o nabycie nieruchomości. Tutaj również wygrywa najwyższa oferta, trzeba zatem uważać, aby nie dać ponieść się emocjom. 

Trudna sytuacja na rynku nieruchomości sprawia, że zainteresowanie przetargami mieszkaniowymi wzrasta. Udział w przetargu może być szansą na nabycie lokalu w atrakcyjnej lokalizacji i atrakcyjnej cenie, trzeba jednak umieć oszacować, czy faktycznie jest to dobra inwestycja.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.