Wiadomości z Sosnowca

Rozpoczynają się nasadzenia 47 tysięcy krzewów i drzew

  • Dodano: 2020-10-21 15:15

Od kilku miesięcy trwają intensywne prace w Parku im. Jana Fusińskiego przy sosnowieckim Egzotarium. Wykonawca zakończył już prace budowlane i przymierza się do wykonywania nasadzeń drzew i roślin.

Prace w parku ruszyły nieco ponad rok temu. Dawny Park im. Fusińskiego zamieni się w Park Bioróżnorodności. Za inwestycję odpowiada czeska firma 4AS, która już się uporała z pracami budowlanymi. Pojawiły się nowe ścieżki z nawierzchni mineralnej, drewniane podesty, oczka wodne i domki dla owadów, ptaków oraz budki dla nietoperzy. Na terenie parku jest również toaleta. Jest też sporo elementów małej architektury, w tym ławek, a całość została ogrodzona. Rewitalizacja obejmie prawie 7 ha, w tym 5,5 ha terenów zielonych.

Teraz wykonawca rozpoczyna etap nasadzeń, który potrwa kilka tygodni.

– Nie przypominam sobie, abyśmy kiedykolwiek nasadzali tak wielką liczbę drzew i krzewów. W tym przypadku mówimy o ponad 47 tysiącach krzewów i około 250 drzewach – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Rośliny będą pogrupowane i sadzone w geometrycznie wydzielonych kwartałach, przy których znajdzie się informacja o samych roślinach.

– Tym samym stworzymy ścieżki edukacyjne, przy których goście będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat roślin, które właśnie oglądają. Zadbaliśmy o to, by były to rodzime gatunki – mówi Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.

Warta 7 mln zł przebudowa parku realizowana jest w ramach projektu „Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonowania doliny rzeki Przemszy i Brynicy przez rozwój terenów zielonych: Utworzenie Parku Bioróżnorodności w Sosnowcu”. Środki pochodzą ze środków Funduszu Spójności przyznane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Planowany termin zakończenia prac wyznaczony jest na styczeń 2021 roku, jednak wykonawca deklaruje, że wszystko powinno być gotowe jeszcze w tym roku.

Rozpoczynają się nasadzenia 47 tysięcy krzewów i drzew

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.