Wiadomości z Sosnowca

Przed nami pokaz sztuki “Wykludzeni” w ramach OFF w Zagłębiu

  • Dodano: 2024-06-14 07:30, aktualizacja: 2024-06-14 07:47

22.06.2024 r. w Przystanku Otwartej Kultury w ramach OFF w Zagłębiu, przy współpracy z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu wystawiona zostanie sztuka “Wykludzeni” w reżyserii Macieja Dziaczko i Marcina Stachonia.

Sztuka „Wykludzeni”

W 1999 roku, dwa lata po powodzi tysiąclecia, zapada decyzja o budowie zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu Dolnym. W niecce planowanej inwestycji znajduje się jednak założona w XIII wieku wieś Nieboczowy. Mieszkańcy najpierw bronią się przed wysiedleniem, a potem walczą o przeniesienie i odtworzenie wsi.

Opowieść pełna jest mało znanych i zaskakujących faktów, wszak nie mówiło się głośno o najazdach wojska i antyterrorystów, którzy w sukcesywnie opuszczanych domach urządzali (często prowadzone w nocy) ćwiczenia. Poruszająco brzmią opisy przeniesienia lokalnego cmentarza i związanych z tym ekshumacji. Szokuje postawa niektórych urzędników, dla których liczył się tylko cel, jakim było pozbycie się mieszkańców i rozpoczęcie budowy zbiornika. Zaskakuje również dystans i pokora, z jaką mieszkańcy opowiadają o swojej dwudziestoletniej przeprawie do nowej ziemi obiecanej.

„Wykludzeni” to opowieść o bohaterskiej społeczności Nieboczowików, którzy zmuszeni są zbudować nie tylko domy, ale także swoje życie na nowo. Do powstającej wsi zabierają ze sobą wszystko, co tylko możliwe, nie zapominając o zmarłych przodkach, którzy są nieodłączną częścią ich historii. Tekst powstał w ramach programu „Teatr na faktach”, organizowanego przez Instytut Grotowskiego we Wrocławiu. Autor Marcin Stachoń odbył szereg rozmów z mieszkańcami wsi Nieboczowy; na bazie tych wywiadów zbudowana została historia „Wykludzonych”.

  • Tekst: Marcin Stachoń
  • Reżyseria: Maciej Dziaczko, Marcin Stachoń
  • Wideo i dźwięk: Maciej Dziaczko, Jakub Maćkowiak, Marcin Stachoń

Obsada:

  • Alina Bachara
  • Maciej Dziaczko
  • Paulina Koniarska
  • Dawid Kozak
  • Magdalena Owczarek (głos z offu)

Wydarzenie realizuje Grupa Artystyczna Teatr T.C.R. Organizatorzy: Przystanek Otwartej Kultury Sosnowiec, Teatr Zagłębia w Sosnowcu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również