Wiadomości z Sosnowca

Pokaz mody w sosnowickim CKZiU

  • Dodano: 2021-06-15 09:30

W dniu 9 czerwca 2021 roku w Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu wchodzącym w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu odbył się Pokaz Mody. Był on elementem obchodów Jubileuszu 75-lecia istnienia szkoły.

W Pokazie Mody zostało zaprezentowanych łącznie 26 strojów i stylizacji w dwóch kolekcjach. Autorkami strojów były uczennice klas na kierunku Technik Przemysłu Mody w naszej szkole. Były to zarówno prace dyplomowe, jak i prace realizowane w toku kształcenia.

„Nasze domy w czasach pandemii stały się miejscem pracy, nauki, codziennych obowiązków i odpoczynku, a wszechobecna izolacja sprawiła, że zaczęliśmy zastanawiać się, co tak naprawdę jest dla nas ważne, także w kwestii mody. Kolekcja koronkowych spódnic i męskich koszul jest naszym manifestem na dotychczas określone zasady, zacieramy granicę między tym, co codzienne, sportowe a tym, co wieczorowe. Nasze „wieczorowe” koronkowe spódnice zestawiliśmy ze sportowymi kolarkami, masywnymi butami typu combo, i koszulami męskimi, którym nadaliśmy zupełnie innego znaczenia, mocno zaingerowaliśmy w konstrukcję, dzięki temu uzyskaliśmy naprawdę bardzo ciekawy efekt. Łączymy to, co męskie z tym, co żeńskie. Awangardowy makijaż i abstrakcyjne fryzury podkreślają charakter kolekcji” - mówi Żaneta Manikowska, nauczyciel przedmiotów zawodowych szycia i projektowania.

Uczennice techniku były zarówno autorkami projektu stroju jak i stylizacji, wykonawcami tego projektu – własnoręcznie uszyły stroje i zaaranżowały stylizacje, oraz modelkami - osobiście zaprezentowały efekty swoich prac występując na wybiegu. Fryzury pomogły im przygotować koleżanki i koledzy z równoległych klas technikum na kierunku Fryzjerstwo.

„Na pomysł tego projektu wpadłyśmy razem z koleżanką podczas nauki zdalnej. Siedziałyśmy w domu, wymieniałyśmy się wiadomościami, zdjęciami, dzwoniłyśmy do siebie i tak zrodziła nam się wizja stroju. Później, gdy można już było przyjść na zajęcia praktyczne do szkoły było znacznie łatwiej. Wzięłyśmy też pod uwagę dostępność materiałów i mogły nam pomóc nauczycielki” - Zuzanna Gołębiowska uczennica klasy 1 Technik Przemysłu Mody.

Druga z kolekcji prezentowana jest pod hasłem: „Zaszalej choć przez chwilę! TiuloVeloVe”

„Sercem kolekcji jest forma, kolor i różnorodność struktur. Nasycenie barw radość i mnóstwo pozytywnych skojarzeń. Na linię ubrań składają się sukienki, spódniczki, spodnie, gorsety, topy i marynarki. Nasze propozycje odkrywają dużo misternej pracy. Ręcznie układane tiulowe elementy, drapowania i marszczenia, które stanowią oś kolekcji. Całość jest pełna awangardowych form, ekspresji, eksplozji kolorów, nieoczywistych połączeń i kontrastów” - opisuje kolekcję wspomniana p. Żaneta Manikowska.

Jest to pierwszy Pokaz Mody projektów powstałych w CKZiU Sosnowiec od dłuższego czasu. Jest bardzo ważne, aby uczennice i uczniowie mogli zaprezentować swoje prace nie tylko w warunkach lekcji szkolnej, ale również w warunkach realnego kontaktu z widownią, z mediami, z potencjalnymi klientami i pracodawcami oraz z całym otoczeniem pracy w zdobywanym zawodzie. Jest to wydarzenie zarówno artystyczne, branżowe, jak i edukacyjne – pozwala nabyć uczniom cenne doświadczenia. Szkoła kładzie nacisk na wszystkie te elementy.

„Przygotowanie tego projektu, uszycie sukni i zaprezentowanie na wybiegu kosztowało mnie dużo pracy i było stresujące. Był to pierwszy raz, gdy brałam udział w czymś takim. Teraz, gdy już jest po wszystkim jestem zadowolona i cieszę się. Wiem, że chcę związać swoją przyszłość z modą, z szyciem i z pracą z odzieżą. Marzę o otworzeniu w przyszłości własnego salonu z sukniami ślubnymi albo strojami wieczorowymi” - mówi Julia Stępnik uczennica uczennica klasy 1 Technik Przemysłu Mody.

Autorami zdjęć są: Oskar Chodur, Tomasz Kądziołka, Krzysztof Nykiel, Igor Orzechowski – uczniowie klas na kierunku Technik Fotografii naszej szkoły. Pracowali pod opieką panów Tomasza Griesgrabera, Mateusza Orszuckiego oraz Piotra Skomorowskiego – nauczycieli przedmiotów zawodowych z zakresu fotografii. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również