Wiadomości z Sosnowca

PKM Sosnowiec poznało oferty na kupno 14 nowych autobusów elektrycznych oraz ładowarek

  • Dodano: 2020-06-26 09:30

Sosnowieckie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej poznało oferty na kupno 14 nowych autobusów elektrycznych oraz ładowarek.

Firma planuje kupić 14 autobusów z czego pięć przegubowych (18 metrów), a dziewięć 12-metrowych

PKM Sosnowiec otrzymał blisko 30 milionów netto dofinansowania, co stanowi 85% całego, wartego prawie 36,5 mln zł projektu. Za te pieniądze PKM kupi nie tylko nowe elektryczne autobusy, ale wybuduje również całą potrzebną infrastrukturę.

W przetargu pojawiła się tylko jedna oferta firmy Solaris, której autobusy elektryczne już są znane pasażerom w Zagłebiu. Przedsiębiorstwo za przegubowe elektryki zaproponowało 3 703 354 zł, a za krótsze pojazdy 2 632 024 zł. W sumie za 14 autobusów firma z wielkopolski oczekuje 46 323 030 zł, z kolei sosnowiecki PKM w swoim budżecie zarezerwował 41 074 777 zł, czyli o ponad 5 mln zł więcej.  

Jesteśmy zadowoleni z wyposażenia jakie zaproponował Solaris, niestety nie możemy tego powiedzieć o cenie, dlatego w najbliższych dniach podejmiemy decyzję co dalej – wyjaśnia Marek Pikuła, prezes PKM Sosnowiec.

Szczególne wrażenie robi pojemność baterii, które zaproponował w ofercie wykonawca. W autobusach przegubowych to 470 kWh Dla porównania w ramach swojego zamówienia PKM Katowice zamówił pojazdy z bateriami w graniach 240 kWh, pozwalające przejechać o połowę mniejszy dystans.

Oprócz autobusów zamówienie obejmuje zakup trzech ładowarek pantografowych oraz osiem ładowarek podobnych do tej, z której PKM korzysta w tej chwili przy ulicy Mościckiego. Jedna z trzech ładowarek pantografowych stanie na dworcu przy ulicy Mościckiego, pozostałe dwie w sosnowieckiej bazie PKM przy ulicy Lenartowicza. Tego typu ładowarki przymocowane są do masztu i są opuszczane z góry na dół, na dach autobusu. Osiem mniejszych urządzeń do ładowania autobusów również trafi do bazy PKM w Sosnowcu

Źródło dofinansowania: Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Instytucja Pośrednicząca dla osi priorytetowych III/IV/V/VI. Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Oś Priorytetowa VI – Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach. Działanie 6.1 – Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.