Wiadomości z Sosnowca

Największe w Polsce Centrum Leczenia Endometriozy powstaje w Sosnowcu

 • Dodano: 2019-01-30 16:15

Klinika leczenia niepłodności Gyncentrum uruchamia w Sosnowcu największe w Polsce Centrum Leczenia Endometriozy. Wiele kobiet cierpi na tę bolesną chorobę, nie zdając sobie z tego sprawy.

Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum znajduje się na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego. W nowoczesnym szpitalu, z blokiem operacyjnym, z komfortowymi jednoosobowymi salami, prowadzona będzie nie tylko działalność lecznicza, lecz również naukowa. W tym nowoczesnym ośrodku leczniczym oraz badawczym będą wykorzystywane najnowsze rozwiązania współczesnej medycyny, m.in. nóż plazmowy i laparoskopia TVL.

- Bardzo się cieszymy, że tak nowoczesny ośrodek rozpocznie u nas działalność - mówi Monika Zając, dyrektor SPNT. - Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny to miejsce dla nowoczesnych i innowacyjnych firm, dlatego jesteśmy dumni, ze właśnie u nas powstaje największe w regionie centrum diagnozowania i leczenie endometriozy.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza jest chorobą, którą trudno zdiagnozować. Przypuszcza się, że nawet co dziesiąta kobieta w Polsce może cierpieć na tę bolesną, a czasem bardzo niebezpieczną chorobę. Dlatego ogromne znaczenie dla pań (nie tylko z naszego regionu) ma uruchomienie tego nowoczesnego ośrodka specjalizującego się w kompleksowej diagnostyce i leczeniu endometriozy.

Endometrioza to przewlekła choroba, w przebiegu której tkanka wyścielająca macicę - endometrium, obecna jest poza jamą macicy. Lokalizuje się w narządach bogato ukrwionych, zarówno w jajnikach, pęcherzu moczowym, na jelitach ale także w bliźnie po cięciu cesarskim czy nawet płucach lub w tkance mózgowej.

- Endometrioza stanowi najczęstszą przyczynę objawów bólowych w miednicy mniejszej wśród kobiet dojrzałych płciowo - mówi dr n. med. Dariusz Mercik, ginekolog Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum - Najczęstsze objawy endometriozy to bolesne, niejednokrotnie bardzo obfite miesiączki, bóle podbrzusza, bolesne współżycie, bóle podczas oddawania moczu i stolca. Endometrioza może również prowadzić do niepłodności. W przebiegu choroby ból na początku ostry może stopniowo przechodzić w ból o charakterze przewlekłym. Endometrioza może ostatecznie prowadzić do rozwoju procesu nowotworowego.

Trudna diagnoza

Chorobę trudno zdiagnozować. Badanie USG bywa nieskuteczne. Obraz kliniczny tej jednostki chorobowej jest bardzo zróżnicowany. Endometrioza ma charakter inwazyjny a nieprawidłowe komórki, podobnie jak nowotwór, rozprzestrzeniają się w miednicy mniejszej, tworząc kolejne ogniska. Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od terapii hormonalnej, jednak w przypadku utrzymywania się dolegliwości, pojawienia się nowych ognisk endometriozy lub chęci zajścia w ciążę, konieczne jest postępowanie zabiegowe, nawet u młodych dziewcząt.

Nowoczesne metody leczenia

W nowym centrum zabiegi będą wykonywane techniką małoinwazyjną. Laparoskopia jest zabiegiem wymagającym jedynie nacięcia powłok brzusznych zazwyczaj w trzech miejscach, a blizna ma nie więcej niż 1 cm. Dzięki wprowadzonej do jamy brzusznej kamerze można dokładnie zobaczyć ogniska endometriozy oraz zrosty odpowiadające za dolegliwości bólowe. Przez pozostałe nacięcia wprowadzane są narzędzia, służące do usunięcia ognisk nieprawidłowej tkanki endometrialnej oraz wspomnianych zrostów.

Rekonwalescencja pacjentki po zabiegu laparoskopowym jest dużo szybsza niż po laparotomii. Specjaliści z Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum potrafią taki zabieg również przeprowadzić z dostępu pochwowego, co w ogóle eliminuje problem widoczności blizn pooperacyjnych i maksymalnie skraca czas powrotu do zdrowia. Tego rodzaju zabieg jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm, a przy tym znacznie bardziej skuteczny niż tradycyjna metoda. Pozwala wykryć chorobę nawet w jej wczesnym stadium.

Nóż plazmowy nowej generacji

W nowo powstałym ośrodku do leczenia endometriozy będzie wykorzystywany nóż plazmowy. Ta nowoczesna technologia jest niezwykle precyzyjna, nie powoduje również naruszenia struktury zdrowej tkanki.

- Dzięki silnej jonizacji argonu  dochodzi do powstania plazmy gazu. Strumień gazowej plazmy nie tylko tnie nieporównywalnie lepiej niż skalpel ale i dokładniej, a dodatkowo doświetla pole zabiegowe. Przy odpowiednio dobranych parametrach oddziałuje bardzo płytko na tkanki , co jest bardzo istotne w przypadkach pacjentek z endometriozą rozsianą na powierzchni otrzewnej – wyjaśnia dr n. med. Dariusz Mercik.

Strumień plazmy zapewnia niezwykle precyzyjne cięcie istotnie ograniczając ryzyko naruszenia struktury zdrowej tkanki, gdyż rozprzestrzenianie termiczne (i możliwość poparzenia) na tkanki leżące w najbliższym sąsiedztwie jest minimalne. Tym samym stosowana w Centrum Leczenia Endometriozy technika wykorzystująca efekt plazmy ogranicza ryzyko wystąpienia przedwczesnej menopauzy w przypadku umiejscowienia endometriozy w jajnikach i możliwych innych powikłań, np. perforacji jelita.

Taka technologia jest szczególnie wskazana dla kobiet zmagających się bólem oraz dla tych, u których techniki klasycznej chirurgii mogą doprowadzić do niepokojącego obniżenia rezerwy jajnikowej, zmniejszając szanse na ciążę. Zabieg z użyciem noża plazmowego jest prawie bezkrwawy.

Szacuje się, że nawet 10 proc. Polek choruje na endometriozę. Kobiety cierpią nie wiedząc, że odczuwany przez nie ból można wyeliminować. Tego typu specjalistyczne ośrodki, stanowią dla nich szansę na trafną diagnozę i skuteczne leczenie, a co za tym idzie uporanie się z uciążliwymi dolegliwościami i poprawę komfortu życia.

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Ilona

  Czy będzie robić zabiegi z resekcja jelita głęboko naciekajacej endromedriozy?

 • Marta

  Czy zabiegi będą wykonywane na NFZ czy tylko odpłatnie?

 • Marta

  Nic nie jest refundowane, niestety

 • Emilia

  Witam serdecznie, czy przewidziana jest data otwarcia kliniki?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.