Wiadomości z Sosnowca

MOC eMOCji, czyli lato z biblioteką - informacje o pierwszym tygodniu akcji

  • Dodano: 2022-06-29 10:30, aktualizacja: 2022-06-29 11:39

Przed nami imprezy i konkursy wchodzące w skład programu pierwszego tygodnia akcji letniej dla dzieci i młodzieży "MOC eMOCji, czyli lato z biblioteką". W programie wystawy, pokazy filmowe i sobotnie animacje.


MOC eMOCji, czyli lato z biblioteką - program

Wystawa „Oswojone strachostwory” w Zagłębiowskiej Mediatece

Przez całe wakacje w Galerii „Pod Świetlikiem” Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) prezentowana będzie pokonkursowa wystawa, powiększonych i plastycznie zaaranżowanych prac nadesłanych przez dzieci z całej Polski, przedstawiających ich „Oswojone strachostwory”. Wystawa jest częścią letniej akcji „MOC eMOCji, czyli lato z biblioteką”, organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu. Wstęp wolny.

Na przygotowanych fotoramach roi się od potworków i straszydeł, które za pomocą kredek, farb i wyobraźni dzieci oswoiły i postanowiły pokazać światu. Wśród nich znalazły się straszki z popularnych bajek, książek, filmów, lecz także zupełnie autorskie, wykreowane przez nieokiełznaną dziecięcą fantazję monstra. Częścią wystawy jest duża tablica i kosz pełen flamastrów. Uczestnicy wystawy – mali i duzi – mogą w każdej chwili dorysować swojego strachostworka, dzięki czemu na koniec wakacji powstanie dodatkowa interaktywna plansza dowodząca, że każdy ma swoje strachy, które czasem warto uzewnętrznić i oswoić, choćby za pomocą kolorowych flamastrów.  
Czas ekspozycji – 1.07-31.08.2022, w godzinach otwarcia Zagłębiowskiej Mediateki.


Małych emocje na wielkim ekranie – pokaz filmu i quiz

Już w czwartek 7 lipca 2022 o godz. 11.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu - organizator akcji letniej „MOC eMOCji, czyli lato z biblioteką” – serdecznie zaprasza dzieci, młodzież i opiekunów do Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11, do udziału w pokazie pełnego żartów, zwrotów akcji i wzruszeń filmu, nagrodzonego w 2016 roku Oscarem w kategorii najlepszego filmu animowanego. Po seansie zorganizowany zostanie quiz - oczywiście z atrakcyjnymi nagrodami. Wstęp wolny.

Świat emocji, odczuć i wspomnień niełatwo zrozumieć dorosłym, a co dopiero dzieciom. Naprzeciw nim wyszli twórcy legendarnego już Studia Pixar, w tym reżyser filmu  - Pete Docter. Opis filmu głosi: Wkrocz do Centrum dowodzenia w głowie 11-letniej Riley i przekonaj się, że tam praca wre w najlepsze. W pocie czoła swoje zadania wykonuje pięć emocji pod dowództwem optymistycznej Radości, która zrobi wszystko, by Riley była szczęśliwa. Nie jest jednak łatwo zapanować nad emocjami, kiedy współpracownikami są Strach, Złość, Odraza i Smutek! (Czas pokazu – 1:34:00)


ABC emocji - sobotnie spotkania i animacje dla rodzin

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu - organizator akcji letniej „MOC eMOCji, czyli lato z biblioteką” – serdecznie zaprasza dzieci, młodzież i opiekunów, do udziału w sobotnich spotkaniach plenerowych „ABC emocji”. Gościem pierwszego, interaktywnego spotkania będzie Pan Poeta i jego mali pomocnicy. Zapraszamy już 9 lipca 2022 o godz. 11.00 do Ogrodu Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. W przypadku deszczu – spotkanie odbędzie się wewnątrz budynku Mediateki. Przed i po spotkaniu, na udział w animacjach, zaprasza Niekawiarnia w Mediatece. Wstęp wolny.

Warsztaty autorskie Pana Poety to połączenie spotkania autorskiego i warsztatów edukacyjnych dla najmłodszych. Oprócz zaznajamiania z literaturą i płynącymi z niej naukami, Autor przekazuje wiedzę płynącą z książek poprzez warsztatowe zabawy. Dzieci dowiadują się dlaczego nieumiarkowane spożywanie niezdrowej żywności prowadzi do otyłości, uczą się akceptować siebie i innych, dowiadują się, czym jest złość i jak sobie z nią radzić, a także solidaryzując się z "Pawiem, co ogon miał z przyjaźni" tworzą dla niego ogon z prawdziwych piór, mówiąc sobie nawzajem ciekawe komplementy. Podsumowując – warsztaty Pana Poety pomagają dzieciom lepiej zrozumieć świat, relacje społeczne oraz emocje, a także uczą, jak sobie z nimi radzić w dalszym życiu.


Bajki z Kraju Kwitnącej Wiśni  - cotygodniowe pokazy filmowe dla dzieci i młodzieży

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu - organizator akcji letniej „MOC eMOCji, czyli lato z biblioteką” – serdecznie zaprasza dzieci, młodzież i opiekunów, do udziału w 9 bezpłatnych seansach filmowych. W repertuarze znajdą się filmy animowane stworzone przez słynne japońskie studio filmowe Ghibli. Zapraszamy w każdy wtorek lipca i sierpnia 2022 o godz. 11.00 do Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. Wstęp wolny!

Dzieciom przedstawione zostaną pięknie animowane, pozbawione przemocy i wulgarności bajki, opowiadające o ludzkich emocjach, przeżyciach, trudnościach i sposobach radzenia sobie z nimi, o wartościach takich jak: przyjaźń, miłość, współpraca, szacunek, dbanie o innych i o środowisko naturalne. 

Pokazy będą doskonałą okazją do zapoznania dzieci (przyzwyczajonych do amerykańskich filmów rysunkowych, tworzonych przez studia takie jak Disney, Pixar, Dreamworks itp.), z zupełnie innym typem kina animowanego. Uwaga - ze względu na tematykę i szczególny sposób konstruowania opowieści - japońskie bajki polecamy dzieciom od lat 8. Decyzja o udziale w pokazach pozostaje w gestii rodziców i opiekunów.

Repertuar:

  • 5 lipca – Dwie dziewczynki wraz z ojcem i zmagającą się z ciężką chorobą mamą, przeprowadzają się na wieś, do opuszczonego, nieco tajemniczego domu. Szybko odkrywają, że spokojna sielska okolica przepełniona jest magią. Najpierw siostry spotykają mieszkające w ich domu tajemnicze czarne kulki, później poznają łagodne i życzliwe duchy lasu, a wśród nich niezwykłą, skrytą, olbrzymią istotę. Kiedy młodsza dziewczynka zaginie, okaże się, jak cenna jest ta przyjaźń... (Czas pokazu: 1:25:00)
  • 12 lipca - Pięcioletni chłopiec znajduje na plaży butelkę z uwięzioną w niej złotą rybką. Ratuje ją i nadaje nowe imię. Wkrótce okazuje się, że rybka jest córką wielkiego maga, która przy pomocy magicznego zaklęcia zamieniła się w małą dziewczynkę. Ona i chłopiec szybko stają się parą nierozłącznych przyjaciół. Niestety, ta magiczna transformacja narusza równowagę w przyrodzie. Ojciec-mag wysyła fale oceanu na poszukiwanie córki, a Księżyc niebezpiecznie zbliża się do Ziemi. Dzieci odważnie próbują zapobiec katastrofie, a jednocześnie spełnić marzenie rybki o byciu człowiekiem. (Czas pokazu: 1:40:00)
  • 19 lipca - Historia dziewczyny - Sofi, która zakochawszy się w próżnym i pięknym czarodzieju, zostaje zamieniona w dziewięćdziesięcioletnią staruszkę. Chcąc zdjąć klątwę, dziewczyna dostaje się do osobliwego zamku, gdzie zostaje sprzątaczką. Powoli zmienia charakter czarodzieja, dając radość i porządek, jakich ten jeszcze nie zaznał. Jednak wybucha okrutna wojna, a wiedźma, która zamieniła Sofi w staruszkę też nie chce dać za wygraną. Czy miłość będzie w stanie przezwyciężyć wszystkie trudności, jakie rzuca los? (Czas pokazu: 1:59:00)
  • 26 lipca - Dziesięcioletnia, rozkapryszona Chihiro jest bardzo niezadowolona ze swojej przeprowadzki. W czasie drogi do nowego domu dziewczynka wraz z rodzicami gubi się w lesie. Trafia w dziwne, przypominające opuszczone wesołe miasteczko, miejsce. Głodni rodzice dziewczynki widząc stoisko pełne wyśmienitych potraw częstują się nimi bez pozwolenia i umiaru, a w konsekwencji zamieniają się w świnie. Wkrótce okazuje się, że dziwne miejsce to kierowana przez złą wiedźmę łaźnia, w której bóstwa z całego świata mogą odprężyć się i zrelaksować. Aby uniknąć losu rodziców, Chihiro musi podjąć pracę w łaźni, co wiąże się z wieloma komplikacjami. (Czas pokazu: 2:05:00)
  • 2 sierpnia - Anna nie cieszy się najlepszym zdrowiem, a jej stan wpędza ją w depresję. Rodzina skłania dziewczynkę do spędzania czasu na wsi, mając nadzieję, że tam odzyska dawny wigor. Zwiedzając okolicę Anna trafia do pięknej, opuszczonej rezydencji. Pewnej nocy odkrywa, że zamieszkuje ją tajemnicza blondwłosa dziewczyna. Szybko zostają przyjaciółkami, ale z każdym kolejnym spotkaniem Anna ma coraz większe wątpliwości, czy lokatorka rezydencji rzeczywiście istnieje... (Czas pokazu: 1:45:00)
  • 9 sierpnia – Pewna dziewczynka przypadkowo ratuje spod kół samochodu bezpańskiego kota. Okazuje się jednak, że nie jest to taki sobie zwykły kot... Potrafi nie tylko elegancko podziękować ludzkim głosem, ale także odwdzięczyć się w sposób niestandardowy. Niespodzianka w postaci kilkudziesięciu odświętnie zapakowanych paczuszek z myszami w szkolnej szafce na książki to dopiero początek. Dziewczynka ze zdumieniem dowiaduje się, że zasłużyła na życzliwość samego Króla Kotów, który proponuje jejŚ małżeństwo ze swoim synem! Dziewczyna odbywa pełną przygód i niezwykłych emocji podróż do Królestwa Kotów, mając za przewodnika pewnego opasłego zgryźliwego kocurka... (Czas pokazu: 1:15:00)
  • 16 sierpnia – Jest wśród czarownic taki zwyczaj, nazywa się Nocą Odejścia. Oznacza to, że młoda 13-letnia czarownica opuszcza dom aby przez rok pobierać nauki. Główna bohaterka wybiera swą Noc Odejścia i ku utrapieniu mamy, która wie, że jej córka nie jest jeszcze na to gotowa, postanawia wraz ze swym gadającym kotem opuścić rodzinny dom. Dziewczynka otrzymuje od mamy radę, aby zawsze podążała za głosem swojego serca. Dokładnie o północy mała czarownica opuszcza rodzinę i przyjaciół, zaopatrzona w miotłę mamy i radio taty. W końcu dociera do wymarzonego, dużego miasta nad oceanem, gdzie postanawia się osiedlić. Jej przybycie wzbudza wielkie zamieszanie wśród mieszkańców! (Czas pokazu: 1:43:00)
  • 23 sierpnia – Poznajcie zwariowaną rodzinkę: Tata (głowa rodziny, typowy przedstawiciel klasy średniej), Mama (zwariowana pani domu, która nie do końca radzi sobie z prowadzeniem tegoż domu), Babcia (starsza pani o niewyparzonym języku), Synek (który chciałby, żeby jego rodzice byli bardziej "cool"), Córeczka (mała dziewczynka o dużym głosie) oraz Pochi (dość kłopotliwy piesek). Bohaterowie mieszkają w Tokio i starają się dzielnie stawiać czoła problemom życia codziennego. Ranga tych problemów jest zróżnicowana, a chwile komiczne przeplatają się z dramatycznymi. Zacięta walka o telewizyjnego pilota, pierwszy telefon od dziewczyny, konfrontacja taty z groźnym motocyklowym gangiem...Będzie się działo! (Czas pokazu: 1:44:00)
  • 30 sierpnia – Film powstał na kanwie powieści „Pożyczalscy” Mary Norton. Historia kilkunastoletniego chłopca, który od urodzenia ciężko choruje na serce i ma wkrótce przejść operację, będącą ostatnią szansą na uratowanie jego życia. Podczas przedoperacyjnego wypoczynku, w otoczonym zielenią domu na przedmieściach, chłopiec odkrywa, że pod podłogą mieszkają maleńcy ludzie, podkradający lokatorom różne drobiazgi. Mali sublokatorzy panicznie boją się tych dużych i starają się żyć w maksymalnej izolacji. Mimo to, chłopakowi udaje się nawiązać kontakt ze swoją rówieśniczką z rodziny małych ludzi.  (Czas pokazu: 1:34:00)

Gdzie można sprawdzić tytuły poszczególnych filmów (tytuły nie są reklamowane w mediach ze względu na wymogi umowy licencyjnej)?

  • Na plakatach i ulotkach w Zagłębiowskiej Mediatece (ul. Kościelna 11).
  • Poprzez wysyłany regularnie newsletter (link do zapisu znajduje się na górze oraz na dole strony MBP).
  • Poprzez wpisanie aktualnego hasła po kliknięciu na plakat lub slider reklamujący pokazy  na www.biblioteka.sosnowiec.pl Pytania o hasło prosimy kierować na adres: kinga.baranowska@biblioteka.sosnowiec.pl, pod numer telefonu 693 266 411 lub do dyżurujących bibliotekarzy we wszystkich placówkach MBP. Podane hasło obowiązuje przez cały rok!

Wejście do Auli będzie możliwe na pół godziny przed seansem i kwadrans po jego rozpoczęciu. 


Konkursy

Konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży „Sekretny strażnik sekretów”

Każdy potrzebuje kogoś, komu mógłby powierzyć swoje sekrety. Powinna to być zaufana osoba, która nigdy nikomu ich nie zdradzi. Może to być mama, tata, brat, siostra, przyjaciel, a możeŚ wykonana własnoręcznie maskotka. Jeśli w przygotowanie jej włożycie całe swoje serce, to na pewno będzie ona strzec najlepiej jak potrafi Waszych tajemnic. Koniecznie pokażcie nam potem strażników Waszych sekretów. Zgłoście swoją pracę do konkursu plastycznego „Sekretny strażnik sekretów”, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu. Czekają na was wspaniałe nagrody! Najciekawsze prace zostaną zaprezentowane podczas pokonkursowej wystawy. Regulamin i kartę zgłoszeniową tej wakacyjnej zabawy znajdziecie na stronie www.biblioteka.sosnowiec.pl


Konkurs literacki dla dzieci i młodzieży „Bajka – pocieszajka”

Bajka wprowadza nas w bajkowy świat. Czasem rozśmiesza, a czasem wzrusza. Jednak czy bajka może mieć również moc pocieszania? Spróbujcie ocenić to sami. Powróćcie wspomnieniami do Waszej ulubionej bajki. A może sami spróbujecie stworzyć własną bajkę – pocieszajkę, najlepiej dla bliskiej Wam osoby.  Może dla mamy, która czasem się smuci lub dla kolegi, który ostatnio chodzi strapiony? Rozweselcie ich swoją opowieścią, być może sprawi ona, że w końcu się uśmiechną. Następnie pochwalcie się swoją historią, zgłaszając ją do konkursu literackiego „Bajka – pocieszajka” organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu. Czekają na Was wspaniałe nagrody! Dodatkowo, najciekawsze bajki zostaną nagrane w formie audiobooka udostępnianego na kanale YouTube Biblioteki, a także opublikowane w formie bezpłatnego e-booka, ilustrowanego przez plastyków MBP. Regulamin i kartę zgłoszeniową tej wakacyjnej zabawy znajdziecie na stronie www.biblioteka.sosnowiec.pl. 


Konkurs literacko - plastyczny dla dzieci i młodzieży „Pokażę Ci bajkę...”

Znacie starą, japońską sztukę opowiadania bajek, kryjącą się pod nazwą kamishibai? Jest to teatr ilustracji, przedstawiany publiczności w formie plansz z tekstem z jednej i ilustracjami z drugiej strony. Na co dzień zamknięty jest on w drewnianej skrzynce, z której po otwarciu wypływają słowa i barwne obrazy. Zachęcamy Was do poznania tych opowieści oraz stworzenia własnej, jedynej i niepowtarzalnej bajki kamishibai. Niech to będzie bajka o czymś co jest Wam znane i bliskie lub o czym marzycie. Koniecznie zgłoście swoją pracę do konkursu plastycznego „Pokażę Ci bajkꌔ”, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu. Czekają na Was wspaniałe nagrody! Najciekawsze prace będą wykorzystywane podczas zajęć biblioterapeutycznych dla dzieci, prowadzonych przez sosnowieckich bibliotekarzy. Regulamin i kartę zgłoszeniową tej wakacyjnej zabawy znajdziecie na stronie www.biblioteka.sosnowiec.pl 


Konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży „Oto RADOŚĆ!”

Wakacje to czas radosnych chwil, spędzonych na leniuchowaniu lub wręcz przeciwnie, w sposób bardzo kreatywny. Jest to czas podróży, przygód i zabawy. Emocją, która powinna nam towarzyszyć podczas wakacyjnych wojaży z pewnością jest RADOŚĆ. Spróbujcie uchwycić tą emocję na swoich wakacyjnych zdjęciach. Będzie ona świetną pamiątką, która podczas zimowych wieczorów przypomni Wam cudowne, wakacyjne momenty. Koniecznie pochwalcie się tymi radosnymi chwilami, zgłaszając swoje zdjęcia do konkursu fotograficznego „Oto RADOŚĆ!” organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu. Czekają na was wspaniałe nagrody! Najciekawsze prace zostaną zaprezentowane w formie kolorowego kolażu, podczas pokonkursowej wystawy. Regulamin i kartę zgłoszeniową tej wakacyjnej zabawy znajdziecie na stronie www.biblioteka.sosnowiec.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również