Z pomocy kardiologów korzysta obecnie wielu pacjentów. Schorzenia dotykające serca i układu krążenia są dzisiaj rozpoznawane bardzo często i część z nich uznawana jest także za choroby cywilizacyjne. Nieprawidłowa dieta, brak ruchu, palenie papierosów, picie alkoholu, stres – to wszystko może przyczynić się do pojawienia się chorób serca i układu krążenia.
Kiedy należy udać się do kardiologa?
Lekarz kardiolog Gliwice - https://www.przychodnia-sikornik.com/gabinety-prywatne/poradnia-kardiologiczna/ to jedno z miast, gdzie można się do niego zapisać, zajmuje się prowadzeniem diagnostyki oraz leczeniem dolegliwości dotykających serca i układu krążenia u swoich pacjentów. Pomoc kardiologa jest wskazana wtedy, gdy u pacjenta podejrzewa się lub już zdiagnozowano dolegliwości dotykające serca i krążenia, które mogą dawać także szereg objawów, na przykład kołatanie serca, wysokie ciśnienie, szybkie męczenie się. Do kardiologa najczęściej otrzymuje się skierowanie, ale można także udać się do niego bez niego – jest to możliwe w przypadku wizyt prywatnych.
Jakimi chorobami zajmuje się kardiolog?
Kardiolodzy zajmuje się wieloma dolegliwościami, które dotykają serca i układu krążenia. Wśród nich znajdują się przede wszystkim:
-
nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze
-
miażdżyca
-
choroba wieńcowa
-
zapalenie mięśnia sercowego
-
zaburzenia rytmu pracy serca
-
zawały mięśnia sercowego
-
wrodzone wady serca
Z jakich metod diagnostycznych korzysta kardiolog?
W celach diagnostycznych kardiologia korzysta z pełnej gamy badań. Za ich pomocą lekarz kardiolog może rozpoznać konkretne jednostki chorobowe. Wśród najczęściej prowadzonych metod diagnostycznych znajdują się:
-
EKG – elektrokardiografia
-
elektrokardiograficzny test wysiłkowy
-
echo serca
-
USG serca Doppler
-
holter
-
badania krwi
Jakie metody leczenia stosuje kardiolog?
Leczenie kardiologiczne jest dobierane indywidualnie w zależności od konkretnej przyczyny oraz rodzaju dolegliwości. W większości przypadków leczenie bazuje na przepisaniu przez lekarza odpowiednich leków, które wpływają na pracę serca oraz układu krwionośnego – regulują ciśnienie, zmniejszają poziom cholesterolu, normują rytm serca. W określonych przypadkach wskazane jest jednak leczenie zabiegowe. Pacjenci powinni pamiętać o tym, że wraz z leczeniem kardiologicznym należy zadbać także o swoje zdrowie kompleksowo – zmiana diety, więcej ruchu pozwolą na uzyskanie jeszcze lepszych efektów.