Wiadomości z Sosnowca

Jak wybrać właściwe akumulatory samochodowe: kluczowe czynniki i porady zakupowe

  • Dodano: 2023-07-12 11:00

Akumulator samochodowy (akumulator rozruchowy) to jedna z najważniejszych części samochodu. Z naszego poradnika dowiesz się, do czego służy akumulator samochodowy, jak dobrać nowy akumulator do auta i jak dbać o akumulator, aby móc wykorzystywać go jak najdłużej. 

Akumulator samochodowy rozruchowy 12V znajdziesz w każdym samochodzie osobowym: z silnikiem diesla, z silnikiem benzynowym, z napędem hybrydowym, a nawet w samochodzie z napędem elektrycznym. Ta niepozorna skrzynka, ważąca kilkanaście kilogramów i mająca dwa bieguny w górnej części obudowy (plus i minus) to podzespół kluczowy dla sprawności pojazdu. 

Współczesne akumulatory są w pełni bezobsługowe. Nie oznacza to, że nie wymagają one serwisowania. Serwisowanie polega na dbaniu o odpowiednie zamocowanie (akumulator nie może drgać), ochronie biegunów i klem przed korozją (wystarczy je nasmarować wazeliną), czyszczeniem obudowy akumulatora co kilka tygodni, a także ochroną przed rozładowaniem. 

W większości aut akumulator jest zamontowany w komorze silnika. W niektórych w bagażniku. 
W samochodach z rozbudowaną elektroniką  (np. autach premium) stosuje się dodatkowy akumulator do podtrzymania zasilania (jest dużo mniejszy od standardowego). 

Jaką rolę pełni akumulator w samochodzie?

Akumulator samochodowy pełni dwie główne role:

  • Pierwsza – zapewnienie odpowiedniej ilości energii elektrycznej, potrzebnej do uruchomienia silnika. W tym celu akumulator musi zapewnić prąd dla rozrusznika, pompy paliwa i dodatkowych podzespołów. W samochodach elektrycznych akumulator służy do uruchomienia elektroniki. 
  • Druga – zapewnienie energii elektrycznej dla odbiorników po wyłączeniu silnika. Akumulator zasila alarm, a także pamięć wszystkich sterowników. 

Po uruchomieniu jednostki napędowej, rolę źródła prądu dla samochodu przejmuje alternator (w samochodach elektrycznych – bateria litowo – jonowa). Alternator jest też odpowiedzialny za naładowanie akumulatora samochodowego. 

Co się stanie, jeśli w aucie jest uszkodzony akumulator? 

Silnik samochodu uruchamia się z trudem, albo w ogóle nie można go uruchomić. Czasami akumulator ma tyle energii, aby jeszcze zasilić centralny zamek, ale jest w nim za mało energii do uruchomienia silnika.
W najgorszej sytuacji akumulator rozładowuje się tak, że nie jest w stanie zasilić centralnego zamka (głębokie rozładowanie). Wówczas pozostanie otwarcie auta za pomocą standardowego kluczyka. 

Rodzaje akumulatorów samochodowych – jak wybrać akumulator do samochodu? 

Producent Twojego samochodu określa podstawowe parametry, jakie musi mieć Twój akumulator:

  • Pojemność akumulatora – np. 40 Ah. 
  • Możesz zastosować akumulator o pojemności o 10 procent większej lub mniejszej od zaleceń producenta. 
  • Wielkość akumulatora, określona symbolem, który opisuje rozmiary podstawy akumulatora np. B12. 
  • To ważne, albowiem jeśli akumulator będzie za duży, nie zamontujesz go w bezpieczny sposób na specjalnej podstawie.
  • Prąd rozruchowy np. 400A. Wartość może być większa, nawet 600A, wtedy silnik uruchomi się łatwiej.
  • Rozmieszczenie biegunów – np. plus po prawej.
  • Dlaczego to ważne? We współczesnych autach jest mało miejsca pod maską. Przewody są krótkie. Jeśli plus będzie po niewłaściwej stronie, może Ci nie starczyć przewodów do podłączenia. 
  • Technologia wykonania akumulatora – producent auta może wymagać zamontowania w nim akumulatora wykonanego w technologii AGM lub EFB. To akumulatory, które są bardziej odporne na rozładowanie i łatwiej przyjmują prąd ładowania. Stosuje się je w autach z bogatym wyposażeniem, autach z napędem hybrydowym, w samochodach z systemem start – stop.

Są trzy technologie, w jakich wykonuje się akumulatory. 

  • Standardowe kwasowo – ołowiowe. Są też ich lepsze wersje: wykonane w technologii wapniowej albo srebrnej. Takie akumulatory są nieznacznie droższe, ale za to bardziej trwałe. 
  • EFB – możesz zastosować akumulator EFB zamiast standardowego, zwłaszcza wtedy, gdy jeździsz dużo na krótkich trasach. 
  • AGM – z elektrolitem zatopionym w wacie szklanej – nie stosuj ich, jeśli producent tego nie zaleca. 
  • Nie stosuj zamiennie akumulator AGM i EFB, jeśli producent auta tego nie zaleca. 

Jeśli nie wiesz, jak dobrać odpowiedni akumulator do swojego auta – po prostu odwiedź nasz sklep Auto Części Valdi akumulatory Kraków. Pomożemy dobrać i doradzimy, który akumulator jest dobry. Wiele bardzo dobrych akumulatorów samochodowych produkowanych jest w Polsce. 

Jak dbać o akumulator samochodowy, aby służył jak najdłużej? 

Akumulator samochodowy niszczy się na skutek działania mrozu, a także bardzo wysokiej temperatury latem. Trzeba go odpowiednio chronić przed tym. Na przykład latem nie stawiać auta bezpośrednio w promieniach słońca. 
Akumulator zużywa się szybko, gdy jest stale niedoładowany. Dzieje się to wtedy, gdy auto jeździ na krótkich trasach. Warto w takiej sytuacji, co pewien czas, doładowywać akumulator do pełna za pomocą ładowarki albo prostownika. 
Kiedy dojdzie do całkowitego rozładowania akumulatora – w zasadzie akumulator nadaje się do wymiany, albowiem traci do 80 procent swojej pojemności, a czasami w ogóle nie przyjmuje już prądu ładowania. 

Akumulator może się rozładować na skutek zwarcia w instalacji elektrycznej, dużego poboru prądu po wyłączeniu silnika, albo nieostrożności ze strony kierowcy (pozostawienia włączonej lampki bagażnika, świateł itd.). 

Warto zaopatrzyć się w dobry prostownik, albo ładowarkę mikroprocesorową. Dzięki nim można zawsze łatwo doładować akumulator i przedłużyć okres jego pracy. Wystarczy odwiedzić sklep z częściami samochodowymi Auto Valdi w Krakowie: https://sklep.autoczescivaldi.pl/oferta/sklep-motoryzacyjny-krakow/czesci-samochodowe  

W dobrych warunkach akumulator może pracować bezawaryjnie do 5 lat. Czasami dłużej. Zgodnie z prawem, każdy akumulator objęty jest 24-miesięczną gwarancją. 

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.