Wiadomości z Sosnowca

Inne źródła przychodów w PIT 36 i PIT 37

  • Dodano: 2017-01-03 09:00

W deklaracjach PIT 36 i PIT 37 znajduje się rubryka do wpisania przychodów z “innych źródeł.” Szczegółowa regulację “innych źródeł” znajdziemy w art.20. Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przychody zaliczane do “innych źródeł” w deklaracjach PIT 36 i PIT 37

Wprowadzenie kategorii “innych źródeł” ma zapewnić możliwość wykazania i opodatkowania wszelkiego rodzaju przychodów z wyłączeniem zwolnionych z opodatkowania

Ustawodawca zalicza do tej kategorii wszystkie przychody, które nie mieszczą się w pozostałych źródłach określonych w ustawie, a jednocześnie stanowią przychód w rozumieniu ustawy. Nie wymienia jednak literalnie wszystkich innych źródeł, a używając zwrotu „w szczególności” wskazuje tylko przykładowe rodzaje przychodów, które należy wpisać w deklaracji pit jako przychody z  “innych źródeł”.

Przychody zaliczane przez ustawodawcę do  “innych źródeł” to między innymi:
- nieodpłatne świadczenia, takie jak świadczenia alimentacyjne, stypendia, nagrody, bonifikaty, upusty,
- przychody z nieujawnionych źródeł,
- kwoty wypłacone z otwartego funduszu emerytalnego po śmierci członka,
- zasiłki w formie pieniężnej z ubezpieczenia społecznego,
- odsetki inne niż pobierane w formie ryczałtu przez płatników
- kwoty odszkodowań

Zasady poboru podatku

Przychody z  “innych źródeł” podatnicy wykazują w rocznej deklaracji PIT 36 lub PIT 37, którą należy złożyć po zakończeniu roku podatkowego w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W tym samym terminie należy uiścić należny podatek.

Miesięczne zaliczki na podatek nie obowiązują w przypadku przychodów  z “innych źródeł”. Poborem podatku nie zajmują się płatnicy, lecz podatnik samodzielnie musi obliczyć i wpłacić należny podatek. Do ustalenia podstawy opodatkowania służą podatnikowi informacje otrzymane od podmiotów dokonujących wypłaty świadczeń, zasiłków, odszkodowań. Imienne informacje na drukach PIT- 8C do końca lutego po zakończeniu roku podatkowego zobowiązani są przesłać płatnicy zarówno podatnikowi, jak i do właściwego urzędu skarbowego.

Opodatkowanie dochodów z “innych źródeł”

Dochody z “innych źródeł” co do zasady łączy się w zeznaniach PIT 36 i PIT 37 przy ustalaniu podstawy opodatkowania z innymi dochodami i opodatkowuje na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej. Przy ustalaniu wysokości  dochodu z  “innych źródeł” podatnik ma prawo do odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Zastosowanie ma tutaj odliczanie kosztów rzeczywistych poniesionych przez podatnika na zasadach  ogólnych warunków uznania wydatku za koszt.

Natomiast inaczej jest w przypadku przychodów z nieujawnionych źródeł, w stosunku do których organ podatkowy wydaje decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego, podatnik ma obowiązek zapłacić podatek w terminie 14 dni od dnia doręczenia tej decyzji. Podatek od tych przychodów ustala organ podatkowy w formie ryczałtu w wysokości zgodnie z obowiązującymi aktualnie zasadami.

Nie ma możliwości odliczenia kosztów od przychodów z nieujawnionych żródeł.

Zwolnienia podatkowe

Odnośnie przychodów zaliczanych do“innych źródeł” w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidziane są liczne zwolnienia z opodatkowania. Warto więc przy rozliczaniu alimentów, odszkodowań, stypendiów czy nagród zapoznać się ze szczegółowymi przepisami dotyczącymi tych zwolnień.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.