Wiadomości z Sosnowca

I Warsztaty Gospel w Sosnowcu

  • Dodano: 2011-12-23 08:00, aktualizacja: 2012-07-25 21:06

W niedzielę 18 grudnia 2011 zakończyły się dwudniowe I Warsztaty Gospel w Sosnowcu, organizowane przez Śląskie Stowarzyszenie Gospel oraz Gospel Sound - Katowicki Chór Gospel. Odbywały się w Miejskim Domu Kultury "Kazimierz" w Sosnowcu.

 

W warsztatach wzięło udział ponad 100 uczestników z różnych miast Polski, którzy uczyli się śpiewu gospel pod okiem energetycznego instruktora pochodzącego z Detroit (USA), Briana Fentressa. Towarzyszyli mu wspaniali muzycy: Jacek Konieczny (pianista i aranżer), Beniamin Pilch (perkusista na co dzień współpracujący z Gospel Sound), Olaf Węgier (saksofonista), Michał Piechota (basista).

 

Brian nie tylko pomagał uczestnikom doskonalić warsztat wokalny. Uświadamiał im znaczenie muzyki gospel, zwracał uwagę na korzenie, z których gospel wyrasta i wskazywał na Tego, który jest sensem życia. Sam twierdzi, że jego najważniejszym zadaniem jest służba. Udzielając wywiadu przed warsztatami, powiedział: "Muzyka gospel pozwala mi dzielić się miłością do Boga i wdzięcznością za to, co zrobił w moim życiu. Uwielbiam oddawać mu cześć i zachęcać innych, by żyli dla Boga poprzez gospel. To jest mój życiowy cel".

 

Zwieńczeniem wokalnej pracy uczestników warsztatów był prawie dwugodzinny niedzielny koncert finałowy, który zgromadził w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury sporą publiczność. Chór powarsztatowy wykonał dziesięć utworów, nie obyło się bez bisów. Widzowie mieli szansę na to, by tańczyć i śpiewać, współtworząc dynamikę koncertu.

 

Brian Fentress, który mieszka w Polsce od 2009 roku, przyznaje, że tutaj muzyka gospel jest przyjmowana w niezwykły sposób. Mówi: "Nigdy dotąd nie widziałem ludzi przyjmujących gospel z taka radością, szczerością, otwartością. Dlatego kocham tu być". Warsztaty są doskonałą okazją, żeby przemienić swoje życie, a także żeby sprawdzić się na prawdziwej scenie, podczas profesjonalnego koncertu. Pozwalają na spotkanie z gospel nie tylko tym, którzy wiedzą, czym jest, ale także tym, którzy nigdy nie słyszeli takiej muzyki i chcą poznać jej przesłanie.
Organizacja I Warsztatów Gospel w Sosnowcu była możliwa dzięki sponsorom (Hotelowi Angelo w Katowicach, restauracji Sphinx, firmie WTM Investment) oraz partnerom (Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów, Miejskiemu Domowi Kultury "Kazimierz", Kwiaciarni Papalua, restauracji Wioska Rybacka, Piekarni Ciastkarni S.C. Z.KUREK, T.BIAŁOWĄS).
Tegoroczni uczestnicy deklarują chęć udziału w warsztatach w przyszłym roku. W zamyśle organizatorów jest stworzenie cyklicznej imprezy gospelowej w gościnnym Sosnowcu.Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.