Wiadomości z Sosnowca

Historyczny dzień dla żeńskiej koszykówki w Sosnowcu!

• Dodano: 2023-03-22 07:30, aktualizacja: 2023-03-21 21:59

Koszykarki MB Zagłębie w półfinale EnergaBasket Ligi. Zespół z Sosnowca po raz trzeci pokonał drużynę z Poznania i zapewnił sobie miejsce w strefie medalowej.

To największy sukces w historii klubu

Pierwsze minuty zdecydowanie dla gości. Poznanianki lepiej weszły w mecz, szybciej opanowały emocje, a przede wszystkim były skuteczniejsze od koszykarek Zagłębia, które usztywnione presją spotkania ewidentnie gubiły się pod koszem rywalek. Enea prowadziła już 13:4, ale dzięki dwóm akcji (2+3) Miroslavy Mistinovej Zagłębie doskoczyło rywalki (9:13). Niestety od tego momentu do końca pierwszej kwarty MB zdobyło zaledwie dwa punkty, a przyjezdne 9 i pierwsza kwarta zakończyła się wygraną gości różnicą 11 punktów.

Na początku drugiej kwarty obraz gry nie uległ zmianie. Enea prowadziła już 26:14 i kontrolowała wydarzenia na parkiecie. Sosnowiczanki w końcówce dopiero złapały wiatr w żagle, a wszystko za sprawą Jessicy January. Miejscowe doprowadziły do stanu 33:36, ale w ostatniej akcji rywalki trafiły za trzy punkty i do przerwy było 33:39.

Początek trzeciej kwarty to walka za kosz. Sosnowiczanie powoli odzyskiwały skuteczność i wiarę w siebie. Niesione kapitalnym dopingiem trybun koszykarki Zagłębia coraz lepiej radziły sobie na parkiecie. Ekipa z Poznania utrzymywała kilkupunktową przewagę. Na nieco ponad minutę przed końcem trzeciej kwarty Enea prowadziła 48:55. Cztery punkty z rzędu rzuciła Quinn Urbaniak-Dornstauder i przed ostatnią kwartą było 52:55.

W dziesięciu ostatnich minutach rozpoczął się pościg sosnowiczanek zakończony sukcesem! Kapitalną partię rozgrywała Jessica January, która doprowadziła do stanu 57:57. Po rzutach Batabe Zempare Zagłębie po raz pierwszy wyszło na prowadzenie 61:59. Poznanianki nie dawały za wygraną. Zdołały jeszcze wyjść na prowadzenie 63:61, ale po rzucie January było 64:63. Od tego momentu Zagłębie już prowadzenia w tym meczu nie oddało. Świetnie i mądrze rozegrana końcówka sprawiła, że sosnowiczanki mogły świętować historyczny sukces!

• MB Zagłębie Sosnowiec –  Enea AZS Politechnika Poznań 73:68 (11:22, 22:17, 19:16, 21:13)
  • MB Zagłębie: Wnorowska, January 28 (14 zb.), Zempare 19 (20 zb.), Urbaniak-Dornstauder 14, Mistinova 12 – Jarząb
  • Enea: Sutton 16, Żukowska 3, Skobel 16, Dodson 15, Pokk 6 – Rogozińska, Piasecka, Piechowiak 4, Popovic 8.