Wiadomości z Sosnowca

Dom z piwnicą czy bez?

  • Dodano: 2020-12-28 14:45, aktualizacja: 2021-01-18 06:22

Dawniej posiadanie piwnicy w domu było sprawą oczywistą, gdyż służyła jako pomieszczenie do przechowywania opału na zimę. Współcześnie większość nowobudowanych domów nie posiada piwnicy. W dużej mierze przyczyniły się do tego nowoczesne technologie grzewcze. Dla większości inwestorów kluczowym argumentem w budowie domu bez piwnicy jest niższy koszt. Poniżej podpowiadamy, czy warto zrezygnować z budowy piwnicy.

Czy warto mieć piwnicę?

Rezygnacja z podpiwniczenia domu następuje najczęściej ze względów ekonomicznych. Jednak należy pamiętać, że decyzję należy podjąć uwzględniając wiele czynników. Przede wszystkim piwnica to idealne miejsce gospodarcze, w którym może znajdować się pralnia, kotłownia, siłownia, sauna czy sala bilardowa w zależności od indywidualnych preferencji inwestora. Ponadto piwnica stanowi izolację gruntu, co kiedyś było bardzo ważnym argumentem. Obecnie nowoczesne materiały budowlane w pełni rozwiązują problem izolacji przeciwwilgociowej. Również systemy grzewcze pozwalają na rezygnację z podpiwniczenia. Budowa piwnicy jest szczególnie uzasadniona w przypadku małych działek, gdzie wzniesienie dodatkowego pomieszczenia jest niemożliwe ze względu na brak miejsca. Należy pamiętać, że dom nie musi być podpiwniczony pod całą powierzchnią. Ma to szczególnie zastosowanie w przypadku dużych domów parterowych, gdzie prowadzi do niepotrzebnego wzrostu powierzchni gospodarczej i kosztów budowy domu.

Kiedy nie warto budować domu z piwnicą?

Nie zawsze budowa domu z piwnicą jest dobrym rozwiązaniem. W dużej mierze uzależnione jest to od warunków terenowych, głównie gruntowo-wodnych. Jeżeli na działce występuje wysoki poziom wód gruntowych, posiadanie piwnicy może być uciążliwe, ze względu na gromadzenie się wilgoci i wody. W przypadku występowania wysokich wód gruntowych istnieje ryzyko podmywania fundamentów, co w najgorszym przypadku może doprowadzić do osunięcia się konstrukcji budynku. Dlatego warto rozważyć możliwość budowy domu z wysokim parterem, gdzie piwnica wychodzi ponad poziom gruntu.

Podpiwniczony dom wiąże się z większym zagłębieniem rury wyprowadzającej ścieki z domu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy nie ma możliwości przyłączenia kanalizacji sanitarnej. W takiej sytuacji inwestor we własnym zakresie musi zapewnić odprowadzenie z domu oczyszczonych ścieków. Rozwiązaniem jest budowa szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Eksploatacja szamba jest uciążliwa i kosztowna, dlatego zdecydowanie korzystniejszy jest montaż własnej oczyszczalni. Jednak głębokie posadowienie rury kanalizacyjnej wyprowadzającej ścieki z domu, wymaga dużego zagłębienia zbiornika. Większość dostawców sugeruje, aby przydomowa oczyszczalnie nie była zagłębiona poniżej 0,8 m p.p.t., gdyż działające siły wyporu wód gruntowych mogą uszkodzić zbiornik. Wymaga to zastosowania przepompowni ścieków surowych, co znacznie zwiększa koszt inwestycji i ryzyko wystąpienia awarii. Urządzeniem stworzonym z myślą o trudnych warunkach terenowych jest przydomowa oczyszczalnia ścieków NV. Oczyszczalnia NV słynie z bardzo mocnego zbiornika wykonanego z żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym oraz dolnej części korpusu w kształcie stożka. Nietypowy kształt sprawia, że oczyszczalnia NV jest mniej podatna na działanie wód gruntowych. Ponadto producent w standardzie pozwala na zagłębienie urządzenia NV 1,2 m p.p.t. z możliwością zwiększenia zagłębienia. Wysoka jakość oczyszczalni NV potwierdzona jest 20-letnią gwarancją.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.