Wiadomości z Sosnowca

Czyste powietrze bez nieprzyjemnego zapachu

  • Dodano: 2019-08-28 10:00

Kamień milowy w pracach nad nową halą MPGK osiągnięty – podpisano wniosek o wydanie decyzji środowiskowej.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach intensywnie pracuje nad budową nowej, szczelnej hali na terenie zakładu przy ulicy Milowickiej. Właśnie osiągnięto trzeci z ośmiu zaplanowanych w projekcie kamieni milowych – został podpisany wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Zakończenie procesu hermetyzacji planowane jest już w drugiej połowie 2020 roku, a cały obiekt stabilizacji odpadów biodegradowalnych będzie jednym z nielicznych w kraju, spełniających wymogi najlepszej dostępnej techniki zalecanej w Konkluzjach Komisji Europejskiej.

Informacje o postępie prac nad halą oraz wstępna wizualizacja obiektu zostały ogłoszone na wtorkowej konferencji prasowej prezydentów Katowic oraz Sosnowca. Marcin Krupa i Arkadiusz Chęciński zadeklarowali współpracę i wzajemną wymianę informacji w zakresie przeciwdziałania uciążliwościom odorowym na granicy miast.

Budowa hali jest w tej chwili priorytetem dla MPGK i miasta Katowice. Harmonogram pokazuje, jak intensywne będą to prace. W tej chwili realizowany jest etap związany z procedurami, który jest bardzo ważny w przypadku tego typu inwestycji. Trwa tworzenie szczegółowego programu funkcjonalno-użytkowego oraz Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Pełna dokumentacja powinna być gotowa jesienią tego roku. W pierwszej połowie przyszłego roku rozpoczną się prace budowlane, a ich zakończenie planowane jest na drugą połowę 2020 roku – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wierzymy, że powstająca hala poprawi komfort życia mieszkańców terenów sąsiadujących z zakładem MPGK, w tym sosnowieckich Milowic. Jak każdy duży projekt, realizacja wymaga czasu, ale założony termin zakończenia prac – druga połowa 2020 roku – pozwala mieć nadzieję na nieodległą poprawę sytuacji. Cieszę się, że obieg informacji i współpraca między Katowicami i Sosnowcem w tym temacie dobrze się układa. Zarówno Prezydentowi Krupie jak i mnie bardzo zależy, aby mieszkańcy widzieli postęp, a problem uciążliwości odorowych został zminimalizowany – mówi Arkadiusz Chęciński prezydent Sosnowca.

Złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska poprzedziła praca nad rozszerzoną kartą informacyjną przedsięwzięcia. Zawiera ona m.in. obliczenia dotyczące emisji do powietrza i hałasu, a także niezbędne założenia technologiczne. Wynika z niej, że odpad (stabilizat) dotychczas pryzmowany na zewnątrz będzie poddawany procesowi dojrzewania w 10 żelbetowych, zamykanych pomieszczeniach. Każde wyposażone będzie w oddzielny wentylator napowietrzający, przyspieszający etap stabilizacji. Po zakończeniu tego etapu odpad będzie zgodnie z kanonami kompostowania przesiewany i ten proces także odbywał się będzie w szczelnej hali. Cały obiekt zostanie dodatkowo wyposażony w profesjonalny system wentylacji i oczyszczania powietrza. Będą to między innymi płuczki wodne i chemiczne. Inwestycja o wartości około 15-20 mln złotych stanowić będzie zakończenie procesu modernizacji i częściowej hermetyzacji zakładu, na którą w latach 2012-2018 przeznaczono 120 mln zł.

Nowa hala to najważniejsza aktywność, mająca na celu przeciwdziałanie powstawaniu uciążliwości odorowych, jakie są sygnalizowane przez mieszkańców terenów sąsiadujących z zakładem, m.in.  Dąbrówki Małej i Burowca, a także sosnowieckich Milowic. Zakończenie procesu hermetyzacji rozwiąże tę część problemu odorowego, która leży po stronie MPGK.

Poza zaangażowaniem w budowę hali, dotychczas podjęto szereg działań technologicznych oraz formalnych. W ostatnich 12 miesiącach na poprawę procesów technologicznych i zminimalizowanie ewentualnego uciążliwego oddziaływania przeznaczono około 2 mln zł. MPGK m.in. zakupiło i regularnie stosuje 4 armatki antyodorowe (każda o wartości 40 tys. zł) oraz myjki do posadzek i przykryło membranami izolującymi znajdujący się na zewnątrz stabilizat. W hali przyjęć odpadów uruchomiono instalację antyodorową o wartości 125 tys. zł, stosowane są tam też preparaty neutralizujące zapach. Z terenu zakładu wywieziono natomiast około 13 tys. ton zmagazynowanego kompostu przeznaczonego na rekultywację składowiska.

Wśród działań formalnych warto wymienić m.in. uczestnictwo w pracach Porozumienia Intencyjnego w sprawie rozwiązania problemu uciążliwości odorowych w granicach miast Czeladź, Katowice, Siemianowice Śląskie oraz Sosnowiec, z udziałem przedstawicieli miast. MPGK w specjalnych pismach poinformowało też samorządy okolicznych miast o bieżących działaniach i budowie nowej hali. Przedsiębiorstwo samodzielnie złożyło również wniosek o kontrolę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w warunkach pogodowych mogących nasilać kwestię odorową. Nie wykazało ona nieprawidłowości. MPGK postanowiło także zmobilizować okoliczne zakłady do podobnej modernizacji, samokontroli i poddawania się kontroli zewnętrznej, za pośrednictwem skierowanych do nich pism.

Komentarze (2)    dodaj »

  • dziku

    Fantastyczny projekt! Ta hala jest dużą szansą dla mieszkańców na czystsze powietrze, żeby tylko jeszcze mieszkańcy sami z siebie zaczęli zmiany i walkę o prawdziwie czyste powietrze i wymieniali swoje kopciuchy węglowe na nowoczesne systemy grzewcze, które nas nie trują! polecam korzystać z www.czystepowietrze.eu i sprawdzić jakie możliwości daje program, jakie ma się możliwości dofinansowań. Wystarczy zostawić do siebie kontakt a oddzwaniają i rozwiewają wątpliwości.

  • Gosia

    Polecam najlepsze kotły ekologiczne na pellet z firmy kostrzewa ja sama urzytkuje już drugi sezon EEI PELLETS i jest rewelacyjny

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również