Wiadomości z Sosnowca

Czym palić w piecu - ekologia pod rękę z ekonomią

  • Dodano: 2015-06-11 14:30, aktualizacja: 2017-07-31 14:22

Wiele osób wciąż traktuje piec jako śmietnik, wrzucając do niego wszystkie śmieci i odpadki bez zastanowienia, nie myśląc o tym jakie mogą być skutki takiego postępowania dla środowiska naturalnego, a w konsekwencji - dla zdrowia ludzi i kondycji całej planety.

Na szczęście konieczność troski o środowisko naturalne przebija się do powszechnej świadomości: powoli, ale skutecznie i konsekwentnie od kilkudziesięciu już lat, przynosząc coraz większe zainteresowanie produktami ekologicznymi.

Argumenty dla inteligentnych i oszczędnych


Domowy piec w żadnym wypadku nie powinien służyć do spalania odpadków z tworzyw sztucznych, odpadów powstających podczas produkcji paneli podłogowych, a także opon, starych kaloszy, elementów konstrukcji budynków i mebli pokrytych farbą lub impregnowanych. Skutki będą opłakane: nieprzyjemny smród unoszący się w powietrzu to najmniejszy, choć najbardziej spektakularny i zauważalny problem. Śmieci wrzucone do pieca zamiast do śmietnika (gdzie byłyby po wywiezieniu bezpiecznie zutylizowane) po spaleniu wytwarzają mnóstwo związków chemicznych o bardzo trujących właściwościach, porównywalnych z pestycydami i gazami bojowymi. Są często niewidoczne i niewyczuwalne, co nie oznacza wcale, że niegroźne: latami gromadzą się w ludzkim organizmie, dając o sobie znać po kilkudziesięciu latach, kiedy powodują niebezpieczne choroby i skracają długość życia. Dla samego pieca również oznaczają chemiczne zabójstwo - piec po kilku latach takiej eksploatacji będzie wymagał wymiany. Blachy i komin ulegną korozji, więc konieczne będzie kupno nowego kotła lub przemurowanie rozpuszczonego przez chemikalia komina. Pozorna wygoda zamieni się w bardzo rzeczywiste koszty, które osoby przywiązujące wagę do oszczędności powinny wziąć pod uwagę, kiedy wrzucają do pieca starą oponę czy dziecięce pampersy.

Czego nie wrzucać do pieca?


W piecu nie powinny się znaleźć elementy z malowanego i impregnowanego drewna, takie jak ramy okienne, fragmenty mebli czy więźby dachowej. Wiele z nich zawiera impregnat tworzony na bazie chromu, miedzi i arsenu - ich spalenie stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia, gdyż podczas procesu spalania uwalniają arszenik. Ryzykowne są także różnego typu płyty drewnopochodne: wiórowe, paździerzowe, klepki z parkietu i tym podobne materiały. Często zawierają lepiszcze, lakier lub są laminowane. Niebezpieczny jest również kolorowy papier - powstaje z niego drobny i lekki popiół, łatwo unoszący się kominem w postaci widocznego z daleka dymu. Gazety z kolorowego papieru najlepiej oddać do recyklingu. Na podpałkę nadaje się ewentualnie miękki papier z codziennej prasy. Do palenia w piecu nie nadaje się również styropian.

Ekologiczne produkty nadające się na bezpieczne paliwa


Do palenia w piecu nadają się materiały ekologiczne, nie powodujące negatywnych skutków dla zdrowia. Są powszechnie dostępne, więc nie ma problemu z ich nabyciem. Tanio i legalnie można je nabyć nawet przez internet, a sprawdzonych dostawców poszukać w serwisach typu http://www.oferteo.pl czy na stworzonych do tego celu witrynach.

Specjaliści polecają przede wszystkim takie produkty jak:


Węgiel - najlepiej unikać mułu węglowego, a wybierać węgiel gruby. Warto przy tym wiedzieć, że chociaż jest stosowany powszechnie, to jego udział w produkowaniu energii systematycznie spada, a przy tym jest on źródłem energii o charakterze nieodnawialnym. Jego wartość opałowa uzależniona jest od składu i ilości zanieczyszczeń w postaci siarki, popiołu, a także od stopnia zawilgocenia.

Ekogroszek - to nazwa handlowa na paliwo pochodzące z węgla kamiennego lub brunatnego, świetnie sprawdzające się jako paliwo do kotłów retortowych. Powstaje z węgla wysokokalorycznego z minimalną zawartością siarki i substancji niepalnych, dzięki czemu podczas spalania wytwarza znacznie mniejszą ilość tlenków siarki w porównaniu z innymi rodzajami węgla. Pozostawia po sobie niewielką ilość popiołu. Trzeba jednak uważać na podróbki: czasami jako ekogroszek sprzedawane jest paliwo z lepiszcza i miału węglowego, które ma znacznie gorsze parametry grzewcze.

Pellet - nazywany też "zielonym węglem". Jego spalanie powoduje minimalną emisję szkodliwych tlenków siarki i azotu oraz dwutlenku węgla, a popiół powstaje w ilościach śladowych (na tonę spalonej biomasy zaledwie 5 kg). Najczęściej produkuje się pellet drzewny, wytwarzany ze sprasowanych trocin. Dostępne są nawet pellety z trawy. Najwyższe parametry grzewcze posiada paliwo z trocin drzew iglastych, bez zawartości kory.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.